reklama

Příběh matky a dcery s rakovinou: Se ztrátou vlasů se vyrovnaly díky parukám

Pozitivní energie a elán z Jany a Báry jen srší. Na první pohled byste do této maminky s dcerou neřekli, že jim oběma osud nadělil do cesty vážné onemocnění, rakovinu prsu, se kterou statečně bojují.

Foto: archiv PR

"Šla jsem k lékaři potom, co se mi zdál sen, že mám rakovinu. Na mamografu se moje podezření potvrdilo. Tři měsíce jsem chodila na chemoterapii a poté na ozařování, od té doby podstupuji hormonální léčbu," říká Jana.

Velkou oporou jí je od začátku i její dcera Bára, která v té době studovala a založila si vlastní svatební salon. Rok po Janě ovšem onemocněla i Bára. V tuto chvíli podstupuje chemoterapii a prochází opět velmi psychicky náročným obdobím i vzhledem k tomu, že se nemoc nedařilo v úvodu diagnostikovat.

Když to nejde bez paruky

Obě dámy se během své léčby dostaly do péče Nadačního fondu Daruj vlasy.Ten vyrábí paruky pro pacientky, které o své vlasy přišly kvůli nemoci. "Než jsem se dozvěděla o Nadačním fondu Daruj vlasy, koupila jsem si z praktických a finančních důvodů paruku z umělých vlasů. Po třech měsících dennodenního používání už ale paruka nevypadala dobře," komentuje to Jana a dodává: "Já bych bez paruky nevyšla ven. Spočítala bych na prstech jedné ruky, kolik lidí mě vidělo bez vlasů." V době, kdy už jí zpět narostly kraťounké vlasy, dozvěděla se o Nadačním fondu Daruj vlasy, kde jí zdarma nabídli prodloužení jejích vlastních vlasů.

Jako opravdové 

Bářina cesta k vlasové náhradě byla pak už o dost rychlejší. Nejdříve dostala provizorní paruku z pravých vlasů, kterou měl nadační fond k dispozici, a během návštěvy byla zároveň změřena pro výrobu paruky na míru, na kterou se už v těchto dnech těší. Barče nedělá problémy jít mezi lidi, kteří ji neznají, třeba jen v čepici, ale přiznává, že v některých situacích je jí příjemnější paruku mít: "Když jsem šla na ples, byla jsem ráda, že si můžu paruku vzít. Vypadá velmi podobně jako moje vlasy, dokonce jsou na ní udělané i odrosty."

 "Pro mě vlasy znamenají strašně moc. Když mi začaly padat vlasy, tak jsem to nesla hodně špatně, proto jsem se po prodloužení cítila jako královna," říká Jana. Dcera Bára opět nachází pozitiva: "Jednou za čas paruku umyju, a když pak vlasy vyžehlím, vydrží to zase několik týdnů, takže vlastně ušetřím spoustu času, když si nemusím mýt každé tři dny vlasy."

Jak vznikají paruky

Nadační fond Daruj vlasy funguje déle než rok. Cílem projektu je vyrábět paruky na míru z pravých vlasů pro onkologické pacientky, pro které je paruka velkou psychickou pomocí. Na výrobu jedné paruky se spotřebuje zhruba 200-400 gramů lidských vlasů, což jsou přibližně tři až čtyři dárci. Proces výroby trvá až dva týdny. Jedná se o časově velmi náročný proces, kdy vlásenkářka do tylového podkladu poutkuje vlas po vlasu.

Pomůžete také?

Proces výroby paruky nevyžaduje jen hodně času, ale i finanční podporu. Do 30. června se může zapojit každý jednoduše během běžného nákupu - zakoupením jednoho produktu Pantene v obchodech Globus přispějete na výrobu paruk 10 Kč. Díky Pantene můžete mít nejen krásné vlasy, ale zároveň přispět na výrobu paruk z pravých vlasů pro onkologické pacientky a navrátit jim zpět sílu a sebevědomí, které jim nemoc vzala.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama