reklama

9 věcí, které jste nevěděli o sexu (až do loňska)

Věda není nuda! Nahlíží do našich ložnic a klade otázky, při nichž se červenáme.

Foto: Thinkstock

Věda není nuda! Nahlíží do našich ložnic a klade otázky, při nichž se červenáme.

Výsledkem jsou novinky o sexu, které vás překvapí. Podívejte se na devět z nich, které jste až do loňska určitě nevěděli! Jedním z nich je to, že u mnoha žen orgasmus začíná v dolních končetinách a teprve dotud postupuje vzhůru k pohlaví. Výraz "až se mi kroutily palce u nohou" zřejmě skutečně platí…

1. Víc domácích prací, méně sexu

Rovnostářství ve starosti o domácnost a rodinu neznamená víc zábavy v posteli. Studie, publikovaná v únoru ve vědecké časopise American Sociological Review uvádí, že muži, kteří se věnují "ženským" pracem - vaření, mytí nádobí atd - mají méně sexu a ženám nakonec připadají méně atraktivní. Zato štípání dřeva, kutilství a práce v garáži funguje naopak...

2. Útlum po porodu

Šestinedělí  je dobou, kdy lékaři doporučují zdržet se sexuálních aktivit. Výzkum však zveřejněný v mezinárodním časopise pro porodnictví a gynekologii (IJGO) prokázal, že většina žen si "odstávku" prodlouží.

Doporučujeme: Téma: Orgamus

Hned po uplynutí šesti týdnů se "na to" vrhlo jen 41 % žen. Po osmi týdnech jich bylo teprve 65 % a za 12 týdnů  78 %.  A ty ostatní si počkaly ještě déle! Ještě překvapivější je, že stejné zábrany brzdí i novopečené tatínky, jak uvedla studie ze srpna v  Journal of Sexual Medicine.

3. Sex proti bolení hlavy

"Miláčku, bolí mě hlava" už není výmluvou, ale výzvou! V odborném věstníku o bolestech hlavy Cephalalgia  se v březnu 2013 objevila zpráva, že  až třetinu migrén lze zahnat či aspoň zmírnit sexem. Což mnozí věděli už dávno - věda často prostě jen pokulhává za skutečným životem… Klíčem jsou zřejmě endorfiny, které mají povzbudívý a utišující vliv. 

4.  Netopýří mají orální sex

Lidé nejsou jediní  tvorové, kteří k sexu přistupují kreativně. Velcí netopýři kaloni indičtí  provozují svým partnerkám orální sex, než dojde k penetraci (zavedení penisu). Toto úžasné zjištění přinesl v březnu magazín PLOS ONE.  Podle vědců orální sex prodlužuje dobu styku a dokonce zvyšuje pravděpodobnost oplodnění. Zřejmě nejen u kaloňů.

5. Střídání partnerů není tak časté

Představa mladé generace jako divochů, přeskakujících z postele do postele, není vůbec pravdivá. Porovnání údajů starých 15 let se současnými prokázalo, že stejně jako tehdy mají lidé mezi 18 a 25 lety z 31 % jediného partnera. Jen  polovina z nich podle údajů z kongresu amerických sociologů poznala do 18 let dva sexuální protějšky.

Totéž prokazuje český výzkum docenta Zvěřiny a profesora Weisse. Češi začínají se sexem zhruba v osmnácti letech, častěji užívají spolehlivou antikoncepci a nemají potřebu střídat partnery tak často, jak tomu bylo u jejich rodičů.

6. Sex jako cvičení?

V říjnu se v časopisu PLOS ONE objevily údaje podle monitoringu párů při souloži. Ukazují, že muži při ní spálí 4,2 kalorie za minutu, ženy 3,1. Sex je tedy účinnější než chůze, ale ne tak dobrý jako běh. Přesto vědci připomínají, že se postelové radovánky mají započítat do cvičení pro denní výdej energie! 

7. Jednorázovky moc nepotěší

Výzkum, zveřejněný v listopadu, potvrdil, že náhodný sex je pro ženy mnohem méně uspokojivý. Jen v polovině případů vede k orgasmu, zatímco u stálého vztahu se pravděpodobnost úspěchu dramaticky zvyšuje. Stálý partner lépe ví, co má žena ráda a víc dbá o její potřeby. Ženy navíc oceňují důvěru, takže se víc uvolní, praví Journal of Sexual Medicíne

8. Hormony hledají tátu

Způsob, jak hormony ovlivňují u žen chuť na sex, stále není příliš jasný. Podle studie z října, publikované v  Journal of Sexual Medicine, se ženy víc rozvášní v době kolem ovulace, jen pokud jsou single. To zřejmě souvisí s podvědomým hledáním partnera. Ty, které žijí ve vztahu, jsou ovlivněné přírodou mnohem méně.

9. Konečně mužská antikoncepce!

Dlouholetá snaha najít spolehlivou mužskou antikoncepci (kromě kondomu)  loni dostala nové povzbuzení. Metoda spočívá v látce, která sice dovolí normální produkci spermatu, ale zabrání spermiím putovat skrze chámovody a močovou trubici  při ejakulaci ven  Cesta od studie hlodavců k využití u lidí bude sice ještě dlouhá, ale vědci věří v úspěch, píše prosincový časopis Proceedings of the National Academy of Science

--------------------------------------------------------------------------------

Znáte všechny sexuální polohy? Co třeba doggy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neprojdou! aneb Ženské alternativy kondomů

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Odpovídáte: 10 vět, které zaručeně vytáčí vašeho muže

Putinovo Rusko už se ničím netají. Vzhlíží k Sovětskému svazu a lační po pomstě | Video: Kristýna Pružinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama