reklama

Veřejné WC: Co tam chytíte a jak se tomu vyhnout?

Jak jsou na tom s hygienou veřejné záchodky?

Foto: Isifa/Thinkstock

Taky se děsíte, kdykoliv musíte na WC jinde než v pohodlí a čistotě vlastního domova?

Někteří lidé se veřejným toaletám vyhýbají úplně, ostatní si na záchodové prkénko nesedají nebo se ho snaží nedotýkat. Experti ale tvrdí, že naše obavy z veřejných toalet jsou přehnané.

Kůže jako bariéra

Bakteriím se na záchodovém prkénku daří poměrně dobře. O tom není pochyb. Může se zde vyskytovat například:

  • E. coli, která mimo jiné způsobuje krvavý průjem
  • streptokoky, ty zase můžou za angíny
  • zlatý stafylokok, který má na svědomí celou řadu chorob, od zánětů kůže po otravu krve

To, že se dotknete prkénka, na kterém se bakterie vyskytují, ale ještě neznamená, že onemocníte. Neporušená lidská kůže je totiž pro bakterie nepřekonatelnou překážkou.

Doporučujeme: Zadarmo na záchod? Někdy otázka života a smrti!

A co HIV nebo další pohlavně přenosné nemoci? Viry, které tyto choroby způsobují, nejsou schopné přežívat mimo lidské tělo. Zvláště pak se jim nedaří na studeném a tvrdém prkénku. Kromě toho - abyste se nakazili - musí se viry dostat do otevřené rány nebo alespoň na sliznici. Tato místa většinou do přímého kontaktu s toaletou nepřichází, a proto je riziko nákazy naprosto nepatrné.

Neodkládejte věci na zem

Jakých míst bychom se měli obávat o něco více než samotného povrchu prkénka? Je to například jeho spodní část, která se tak často neumývá a kam se mohou bakterie dostat při splachování. Ale dostanou se nejen tam - na pěti centimetrech čtverečních záchodové podlahy se ukrývá přes dva miliony bakterií. Proto pokud s sebou máte kabelku nebo nákupní tašku, nepokládejte ji na zem, ale raději ji pověste na háček.

Myjte si ruce!

Není to ale ani toaletní prkénko, ani podlaha, na které byste si měli dávat největší pozor. Říká se, že deset nejšpinavějších věcí na světě jsou vaše prsty. Odtud se bakterie snadno dostanou do očí, úst nebo nosu, odkud se jim bude lépe útočit na vaše zdraví.

Američtí vědci tvrdí, že ruce si po použití toalety neumyje celých 23 % mužů - naproti tomu jen 7 % žen. Při správném mytí rukou byste měli použít teplou vodu, mýdlo a měli byste mu věnovat alespoň 20 vteřin.

Na veřejných toaletách se sice vyskytuje mnoho bakterií, pokud si ale budete poctivě mýt ruce a vyhnete se viditelným nečistotám, nemáte se absolutně čeho bát.

Markéta Kudrová

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejnebezpečnějších věcí, co máte v bytě

Léky, které škodí. Vedlejší účinky běžných medikamentů

Mléko jen pro děti: Čím a proč ho v dospělosti nahradit

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama