reklama

Mladý pár si sám zařizoval svůj první společný byt

Jak vypadá první společný byt mladých manželů? Pojďte s námi na návštěvu.

Foto: Robert Žákovič Panelplus.cz

První společný byt nemusí vypadat jako mix kompromisů. Architekt David Chmelař si na vlastní kůži vyzkoušel, jak zajímavě zařídit startovní malý byt, navíc pohodlně pro dvě osoby.

Mladému páru se před časem povedlo objevit byt 1+kk v tehdy nové zástavbě na Barrandově, z centra Prahy dobře dostupné lokalitě. Pojďte si s námi tento zajímavý prostor prohlédnout.

Tenkrát na Západě

Byt o celkové ploše 62 metrů čtverečních  měl pár předností, což rozhodlo o jeho koupi. Kromě přijatelné ceny byla jednou z nich poloha v posledním sedmém patře a pěkný výhled. Dalším plusem pak byla k západu orientovaná terasa s dřevěnou pergolou. Od sousedů na patře je dělí stěny, které zajistily dostatečné soukromí.

"Máme rádi teplo, takže jsme přivítali slunný prostor, který je díky velkým oknům a tepelným ziskům pořád příjemně vyhřátý," dodávají manželé. Podle nich bylo dobře navržené i celé zázemí. Předsíň je rozdělená na takzvanou špinavou zónu, v níž se odkládají boty a následující čistou se šatnou. Architekt Chmelař přidal ještě plochy zrcadel pro rozšíření prostoru i pro zajímavé odrazy.

Čtyři v jednom

Do hlavní, takřka třicetimetrové místnosti se mu podařilo umístit společně hned několik pokojů, zároveň nezahltit prostor nábytkem a ponechat mu potřebnou volnost. Na jedné ploše tu fungují čtyři propojené a současně oddělené části - obývací pokoj, jídelna, kterou od kuchyně dělí jedna zvýšená stěna linky do "U" a také ložnice, kterou vymezují lehké příčky z žaluzií ukotvených do stropu.

Architekt proměnil komoru s oknem na pracovnu. Potřeboval samostatnou domácí kancelář a místnost byla pro ložnici malá.

Kov proti dřevu

"V práci se o řešení dohaduji, doma ne. Na druhou stranu manželka, která není architekt, byla při zařizování v některých detailech přísnější. Hlídala například barevné ladění," přibližuje návrh David Chmelař, který v bytě vsadil na kontrast, minimalistické čisté řešení a převládající neutrální bílou.

Doporučujeme: Návštěva bytu: Jak se dělá nadčasová elegance?

Původní plovoucí podlahu s dekorem bukového dřeva i euro profily oken v odstínu načervenalé třešně proto ochladil šedým kovem a strohými technickými prvky - nezakrýval odtah z digestoře, zvolil osvětlení kubických tvarů, místnost zastínil žaluziemi s hliníkovými lamelami. Na obklad stěn v kuchyňském koutu vybral desky z nerezu, dekorované sklo interiérových dveří nechal vyměnit za hladké čiré. Ubránil se také osazení zlatě chromovaného kování, které chtěl developer během stavby změnit oproti původnímu návrhu.

Nábytek do kuchyně i jídelní stůl byly vyrobené na zakázku, regálový systém manželé koupili, jídelní kout doplňují nepřehlédnutelné designové židle od Vernera Pantona.

V oboustranné harmonii

Ucelený barevný návrh interiéru vycházel z odstínu fasády domu. Architekt použil kromě bílého nábytku také světle béžovou a pár sytých akcentů. Tmavě modrá stěna v odpočinkové části obývacího pokoje opticky zmenšila hloubku místnosti, zútulnila ji a mírně potlačila převládající narůžovělý odstín bukové podlahy, která byla ve standardním vybavení.

Sanita v koupelně zůstala beze změny, ale v případě keramického obkladu sáhli majitelé po možnosti klientské změny. Namísto původně plánované imitace zeleného mramoru, jež působila okázale a usedle, architekt vybral obklad i dlažbu Color One z řady Object od českého výrobce Rako. Použití světle zelené barvy a základního čtvercového formátu 15x15 cm se ukázalo jako jednoduché, svěží a velmi efektní řešení. "Rád propojuji exteriér s interiérem, ladím styly, materiály i barvy, snažím se tím prostory vyvážit a dosáhnout optimální harmonie," přibližuje svůj návrh architekt David Chmelař.

Přehled nákladů

  • nábytek včetně kuchyně vyrobený na míru z lakované mdf - 350 000 Kč
  • policové regály IKEA - 30 000 Kč
  • kožená pohovka - 60 000 Kč
  • židle Panton Vitra - 4 x 5000 Kč
  • zrcadla na míru - 800 Kč/m2
  • obklad Color One 15x15 cm, série Rako Object - 339 Kč/m2

Jak se vám první startovní bydlení líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

Text: Eva Vacková
Foto: Robert Žákovič, časopis PANEL PLUS

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

15 důvodů, proč je lepší bydlet na vesnici

Kdy a proč pít teplou vodu? 6 tipů pro vás

Přibrala 57 kg za 6 měsíců. Může za to voda

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama