10 věcí o kapustě, které vás potěší. A jedna ne ...
Proč je kapusta nejlepší zimní zelenina?
Z kapusty byste se měli vznášet - blahem, a ne jen jejími následky při trávení. Tato nenáročná a běžně dostupná zelenina je pravým pokladem.
Veškerá zelenina, která má tmavou, sytou barvu, je plná vysoce užitečných živin. Ale i mezi nimi je kapusta "jedničkářem" - a to jak v podobě velké zelené hlávky, tak i jako menší růžičkoví "sourozenci."
Vitamíny, antioxidanty a ochrana srdce
Spolu s brokolicí, květákem a zelím patří mezi brukvovité, které jsou vyhlášeným zdrojem vitamínů: například obsahuje 133 % doporučené denní dávky vitamínu A, a vitamínu C dokonce 134 % doporučené denní dávky. Jeden středně veliký pomeranč obsahuje pouze 113 % tohoto množství. Přepočteno na váhu, má mnohem "lehčí" kapusta ve stejném objemu dvojnásobek vitamínu C než pomeranč.
Doporučujeme: Zelenina je zdravá. Ale proč vlastně? Víte to?
Kromě toho vědci tvrdí, že kapusta obsahuje 45 různých flavonoidů - můžete si je přepočítat. Flavonoidy patří mezi nejúčinnější antioxidanty, tedy látky, které chrání buňky před nemocemi, stárnutím a zhoubným bujením.
Hlavně prospívá srdci právě kvůli vitamínům E a rovněž K. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, a vědecké studie často zmiňují i její vliv na omezení rizika rakoviny. Nová studie dokonce prokázala, že výtažky z kapusty zamezují množení rakovinných buněk při již existujícím nádoru ve střevech.
Hormony, vápník a zdravé tuky
V tmavé zelenině je také významný obsah indole-3- carbinolu, který zřejmě ovlivňuje způsob, jakým tělo využívá ženský hormon estrogen, takže zároveň pomáhá chránit proti rakovině prsu. Stejný mechanismus účinku také působí na fibroidy a fibrocystické onemocnění prsu a dokonce i na endometriózu tím, že zmírňuje negativní účinky estrogenu v těle.
Kapustu milují odpůrci mléka. Měli by, protože je výborným zdrojem vápníku. Ve 100 g ho obsahuje 150 mg, zatímco mléko má při stejném množství jen 125 mg vápníku.
Obsahuje alfa-linoleovou kyselinu, jež patří mezi doporučované omega-3 mastné kyseliny. Ty rovněž prospívají srdci, ale také snižují riziko diabetu 2. typu a posilují mozkovou činnost.
Vláknina, detox, vředy a záněty
Kapusta, která pěkně zelená a čerstvá přečká i zimu, také vyhovuje i těm, kdo tvrdí, že lidé mají jíst jen ovoce a zeleninu z téhož podnebného pásma, v němž sami žijí, a v době, kdy je její přirozený čas. Je proto mezi zimní zeleninou nezastupitelná.
Vláknina v kapustě pomáhá správnému zažívání. Využívá se dokonce i k přirozené detoxikaci organismu. Pokud máte potíže se žaludečními vředy, doporučuje se vypít čtyři sklenice kapustové šťávy denně. Navíc kapusta zmírní bolest a zkrátí dobu léčení i díky obsahům aminokyselin s protizánětlivými účinky. Díky nim se tato zelenina využívá při léčbě jiných zánětlivých onemocnění.
Pozor při antikoncepci
Přesto kapusta není jen svatá. Příliš velký přísun vitamínu K může ovlivňovat působení léků na ředění krve, protože přispívá k vyšší srážlivosti. Pozor si na ni dejte v případě, že berete homonální antikoncepci a nemáte zjištěno, zda náhodou nemáte sklon k trombóze. Obsahuje taky oxaláty, které mohou přispívat k vytváření ledvinových a žlučových kaménků.
Proto by se v syrovém stavu - což bývá obvykle v podobě lisované zeleninové šťávy - neměla konzumovat častěji, než jednou nebo dvakrát za týden.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zelenina selhává: Kyseliny listové mají ženy v ČR málo
10 +1 pravidel zdravé rodiny: Jak žít a co jíst
Dejte si na ně pozor: 10 žroutů životní energie