reklama
 

10 +1 pravidel zdravé rodiny: Jak žít a co jíst

Rituály a zásady, s nimiž bude vaše rodina zdravější a šťastnější.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jen jeden televizní doktor je ve světě populárnější než dr. House. Jmenuje se dr. Oz a jeho show sledují pokaždé milióny diváků po celém světě.

Jeho slovo má obrovskou váhu a lidé se jeho radami řídí jako svatým grálem. Umí totiž vyhmátnout jednoduché, a přesto účinné kroky, které zlepší zdraví a celkový životní styl. Obrovský ohlas měly jeho zásady zdravé rodiny. Nejde jen o zdraví fyzické, ale i o vztahy a duševní pohodu.

Rodina je tým

1. Chcete být zdraví, štíhlí a fit? Jděte na to společně. Rodina má fungovat jako tým, kde platí jeden za všechny, všichni za jednoho. Pamatujte, že pravidla platí pro všechny členy stejně! Pocit bezpečí, podpory a lásky se nedá ničím nahradit. Zlepšuje psychiku a odbourává negativní vliv stresu, jímž trpí už i děti ve školce. Bavte se společně o tom, co je to zdraví a jakými cestami v jídle a aktivitách se k němu dojde.

2. Pocit sounáležitosti podporují společné rituály. Oslavy, návštěvy babiček, pěstování vztahů v širší rodině a s přáteli, tradice spojené s událostmi. Úžasně působí třeba železné pravidlo víkendů v pohybu - výlety, lyže, plavání - i jiné v dalších bodech. 

Doporučujeme: Téma:  Zdravý životní styl

3. Jezte společně. Nejde jen o to, jaké živiny do sebe při jídle dostanete. Ale také o emoční význam jídla. Když se všichni sejdou u stolu, vzniká důležitý rituál, navozující klid a bezpečí rodinného kruhu. Je nedocenitelný pro dlouhodobé zdraví a spokojenost. Pokud nestíháte večeře, zkuste snídaně. O deset minut dřív vstát se bohatě vyplatí.

4. Pohádka na dobrou noc je důležitá pro rodiče nejméně stejně, jako pro malé. Vytváří pouto, které ovlivní celý život.  Větší děti zase mohou vyprávět, co během dne prožily. Tehdy se opravdu dozvíte, co jim leží v hlavě, co je trápí a těší.

Vždycky v září...

5. Naučte se s dětmi dodržovat zdravý režim v jídle, vstávání, hygieně i chození spát. Důležitá je pravidelnost. V ložnici má být chladno (21 stupňů), ticho, tma a žádné mobily nebo televize. Dodržujte večerku stejně jako děti, i když v pozdější hodinu.

6. Starejte se o své zdraví. Jděte svým dětem příkladem a naučte je, že je normální věnovat se prevenci a zajít pravidelně na kontrolu k lékaři. Například září a březen by měly automaticky znamenat: Jé, jdeme k zubaři! A nezapomínejme, že pohyb, cvičení a sport se má stát přirozenou součástí každodenního režimu.

Jak a co jíst?

7. Abyste netloustli, nesmíte hladovět a musíte jíst. Pokud nedoplňujete energii pravidelně, dostanete vlčí hlad. Zvýší se totiž hladina ghrelinu, kterému se říká hormon hladu. Když se najíte, trvá 30 minut, než zase klesne na normální úroveň. Během té půlhodiny tak můžete do sebe natlačit mnohem více kalorií, než je potřeba. Předkrmy nejsou nesmysl, i kdyby to mělo být pár mandlí. Dr. Oz je mívá v kapse a neváhá si zobnout i při natáčení.

8. Hubneme v supermarketu. Když není k dispozici nic zdravého, spíš sáhneme po rychle dostupných nevhodných pochoutkách. Chipsy a různé nezdravé mlsy raději nechejte v regálu. Nakupujte jen to, co vám prospívá, i když občasný hříšek se samozřejmě odpouští. Osvědčené položky zásob navíc zjednodušují a zkracují nakupování. Stereotyp může být prospěšný: den začněte pravými ovesnými vločkami s oříšky a ovocem pro sladkou chuť místo ochucených lupínků. Denně by také měla být doma k dispozici zeleninová polévka jako základ zdravé večeře.

9. Chipsy u nás nejsou doma. Pokud nechcete, aby je jedly děti, nejezte je ani vy. Ani u televizního seriálu. Pokud je ovšem striktně zakážete, děti po nich budou bažit ještě víc. Pokud je prostě nekoupíte, nebudou nikoho lákat. Místo toho si pochutnávejte na zdravém zobání: oříšky, nakrájená zelenina, ovoce a podobně.

Společně v pohybu

10. Zacvičte si doma společně. Půlhodinka společného pohybu pomůže vydat energii a ještě být pohromadě. Obvykle se vám to začne líbit a dáte do toho víc než naplánovaných 30 minut. Tím lépe pro srdce a hubnutí. Vyberte si sami, co se vám líbí: procházka, běh, skákání přes švihadlo? Při tancování nebo házení míčem si taky užijete spoustu legrace.

11. Jen pro dospělé: Sex je zdravý pro srdce, pro hormony a taky pro duši a váš vztah. Pravidelné milování podle výzkumu prodlužuje život o tři roky. Důležité pro psychiku a odbourání stresu, pocit klidu a spokojenosti. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Antikoncepce jako zabiják žil: Na co si dát pozor

Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama