reklama

Jak zatočit s vánočními kily? Dejte si detox!

Otázku, co s přebytečnými kily spousta z nás řeší celoročně. V tomto období pak nabírá snaha o ne příliš velké přibrání na aktuálnosti. Zkusme tentokrát něco, co bude mít trvalejší platnost - třeba detoxikaci a s ní spojenou změnu stravy.

Foto: Profimedia.cz

Otázku, co s přebytečnými kily spousta z nás řeší celoročně. V tomto období pak nabírá snaha o ne příliš velké přibrání na aktuálnosti. Zkusme tentokrát něco, co bude mít trvalejší platnost - třeba detoxikaci a s ní spojenou změnu stravy podle MUDr. Josefa Jonáše.

Co si máme představit pod pojmem detoxikace?

V podstatě jakékoliv očistné techniky, které člověka zbavují toxinů neboli jedů. Už staří Číňané a jiné starověké národy byly přesvědčeny o tom, že příčinou nemocí jsou jedy, které se do nás dostávají z okolí i z potravy. Počítali mezi ně i negativní působení přírodních sil či lidí. Dnes víme, že měli pravdu, protože každý den na nás útočí živé i neživé toxiny ze životního prostředí a z potravy - viry, bakterie a plísně, chemikálie v domácím prostředí, éčka v potravinách, zplodiny automobilového provozu a spousta dalších. Mnohé z nich, zejména ty infekční, si přinášíme už z těla vlastní matky.

Které techniky se dají označit za očistné?

Detoxikačními technikami prověřenými staletími jsou bylinné kúry, pití minerálních vod, klystýry a projímadla, půsty, pocení… Dnes se k nim přidávají například detoxikační vaničky nebo potravinové doplňky, ty však mají z hlediska výsledného efektu pramalý účinek.

Vy jste autorem zcela originální detoxikační metody nazvané „Řízená a kontrolovaná detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáše". Oč jde?

V průběhu mé víc jak třicetileté praxe se mi potvrdilo, že staří Číňané měli pravdu. Příčinou většiny dnešních civilizačních nemocí včetně obezity a nadváhy jsou skutečně toxiny ze životního prostředí a také naší nevhodné stravy, které se v nás ukládají již od raného dětství. Jejich přesvědčení mne dovedlo až k objevu tzv. infekčních ložisek, která jsou kombinací obého - jejich obal tvoří metabolity z naší špatné a nadměrné stravy, jakými jsou pšeničný lepek, mléčný hlen a cukr, a obsah nejrůznější infekce, zejména bakterie, viry a plísně.

Vylučují do tkáně, v níž jsou uložena, své vlastní toxiny, které postupně narušují funkčnost této tkáně, což nakonec vede k její degeneraci, omezení funkce a k nemoci. My dokážeme pomocí speciálního měřicího přístroje stanovit toxickou mapu vašeho organismu a pak jednotlivá ložiska i volné toxiny (to jsou většinou ty „neživé", tedy chemikálie, radioaktivita, geosmog, éčka a další) odstranit bylinnými preparáty. Do těla nic nepřidáváme, pouze ho zbavujeme toho, co do něj nepatří. Postup odstraňování přístrojem průběžně kontrolujeme.

Během Vánoc se v jídle málokdo omezuje a pak zoufale hledá něco, co by mu pomohlo zbavit se nadbytečných kilogramů. Dají se pomocí detoxikace odstranit?

Tady bych spíše radil zařadit menší půst, například jednodenní hladovku, která tělu pomůže zbavit se zplodin z nadměrného množství vánočních dobrot a odlehčí zažívacímu systému. Den před ní a den po ní byste měli jíst pouze vařenou nesolenou a nemaštěnou rýži, abyste na ni střevo připravili. Kdo to nedokáže třeba kvůli pocitu prázdného žaludku, ať zkusí alespoň „monodietu" v podobě ovocného nebo zeleninového dne. Pijte pouze čerstvě vymačkané šťávy, což vám pročistí celý zažívací systém a také ledviny. Ke skutečnému shození nadbytečných kilogramů to však samozřejmě nestačí. Pokud se jich chcete zbavit přirozenou cestou, skončete s vánočním přejídáním a také změňte složení své stravy. Namísto smažených řízků, kachen a přeslazeného cukroví jezte co nejvíce čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin, luštěnin a používejte jen olivový olej. Nesmažte, nepečte, negrilujte, toho jste si užily dost. Vařte v páře, blanšírujte, maso připravujte jako v čínské kuchyni - na vhodném rostlinném tuku co nejrychleji.

A začněte se hýbat, pokud jste tak už preventivně neučinily předtím. To však byly rady dietologické. Detoxikace tedy nemá v tomto případě smysl?

Samozřejmě má, jde však o pochopení toho, že detoxikace je běh na dlouhou trať. Zbaví vás většiny vašich zdravotních potíží, trvá to ale nějaký čas, a po Vánocích chce každý zhubnout co možná nejrychleji. Nebudete-li ale příliš spěchat, můžete si spolu s momentálním snížením váhy odstranit do budoucna i příčinu vašeho snadného a kolísavého „nabírání" váhy či centimetrů a zajistit si tak stabilní hmotnost. Většina z nás má totiž nějakou metabolickou poruchu - prostě špatně trávíme některou složku potravy. Někdo pšeničný lepek, většina mléko a mléčné výrobky, mnozí maso… Detoxikace vás těchto metabolických poruch, které jsou jednou ze základních příčin vzniku infekčních ložisek a civilizačních chorob, dokáže zbavit. Zhubnete tak docela přirozenou cestou - a to na dlouhou dobu. Podmínkou je ovšem změna stravy.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama