Zámek Hořovice (nový zámek) se nachází ve středu stejnojmenného města na úpatí Brd, mezi Prahou a Plzní, v okrese Beroun ve Středočeském kraji. Jedná se o původně barokní stavbu s pozdějšími klasicistními úpravami a zámeckým parkem, kterou spravuje Národní památkový ústav.
Historie
V Hořovicích se nacházejí dva zámky – starý zámek vznikl přebudováním původní tvrzi ze 13. století a nový zámek, který byl vybudován o staletí později. Barokní zámek pochází z počátku 18. století, kdy ho nechal stavět zřejmě Jan František hrabě z Vrbna, nejvyšší kancléř Království českého. K dalším výrazným stavebním úpravám došlo o pár desítek let později, kdy půdorys zámku dostal podobu písmena H. Ve stejné době vznikl také francouzský park s tzv. Sluneční bránou – neomanýristickým symbolem spokojenosti a bohatství. Na čestném dvoře se nacházejí barokní sochy a sousoší z dílny Matyáše Bernarda Brauna, znázorňující antické bohy.
Zámek Hořovice byl rodovým sídlem šesti generací hrabat z Vrbna až do roku 1852, kdy panství koupil německý šlechtic Friedrich Wilhelm, kníže von Hanau. V následujících letech nechal provést velkou přestavbu v duchu pozdního klasicismu (přebudování hlavního Slavíkova sálu, přistavěna altánová věž, přistavěno druhé patro atd.) a nechal proměnit i původně barokní interiéry. Když rod Hanavských vymřel, soudil se Jindřich hrabě von Schaumburg s československým státem o dědictví, tento spor vyhrál a byl majitelem hořovického panství do konce druhé světové války. Po ní byl zámek na základě Benešových dekretů zestátněn.
V části zámku byla hned po skončení války na pár týdnů zřízena nemocnice a v této době došlo k značnému poškození interiérů a odvezení inventáře jako válečné kořisti. Poté byl zámek předán městu, které zde zřídilo poštovní úřad a učitelský ústav. Do roku 1951 se na zámku střídaly různé organizace a úřady, pak byla při ministerstvu školství, věd a umění zřízena Státní památková správa, pod kterou spadal i hořovický zámek. I když se zámek dál využíval k nejrůznějším účelům (byly sem třeba umístěny střední školy), byla v jeho jihozápadním křídle otevřena expozice pro návštěvníky, kterou mohli navštěvovat až do roku 1974. V tomto roce byl zámek v dezolátním stavu a musel být proto zavřen. Ke zpřístupnění veřejnosti došlo až v roce 1985 a postupně až do roku 2005 se zpřístupňovaly další a další prostory a rozšiřovaly se expozice i jejich tematika. V roce 2002 byl areál státního zámku Hořovice vyhlášen Národní kulturní památkou. Zámek spravuje Národní památkový ústav.
Akce 2014
Během turistické sezóny se na zámku v Hořovicích konají nejrůznější společenské akce, jako jsou
Zámecké zahradní slavnosti pro děti, koncerty, noční prohlídky, divadelní představení a podobně.
Pohádková země Vítězslavy Klimtové
Od dubna do října je ve sklepení zámku přístupná výstava Pohádková země s více než 50 loutkami známé malířky, spisovatelky a dobré čarodějnice V. Klimtové.
Otevírací doba a vstupné
Zámek Hořovice je pro návštěvníky otevřen v dubnu a říjnu o víkendech, v květnu až září každý den kromě pondělí. Základní vstupné na první prohlídkový okruh činí 110 Kč.
Kontakty
Národní památkový ústav
správa státního zámku v Hořovicích
Vrbnovská 22
268 01 Hořovice
Tel: +420 311 512 479
e-mail: [email protected]
www.zamek-horovice.cz
Svatby
Pohádkové svatby na zámku v Hořovicích se konají v zámecké kapli nebo v zámeckém parku vždy v sobotu v návštěvnické sezóně, tzn. od dubna do října. Úřední formality vyřizuje matrika Městského úřadu Hořovice, tel.: 311 545 305.
Tipy na výlety
Hrad Karlštejn
Zámek Březnice
Zámek Konopiště
Hrad Krakovec
Hrad Křivoklát
Zámek Veltrusy
Zámek Žleby