reklama

Proč se ženám líbí drsní samci?

Čím vyšší hladina ženských hormonů, tím méně ženy dají u mužů na inteligenci. Projevují zájem o drsné samce s širokými rameny a výraznými čelistmi či lícními kostmi. Tohle s nimi dělá antikoncepce!  

Foto: Profimedia.cz

Čím vyšší hladina ženských hormonů, tím méně ženy dají u mužů na inteligenci.  Projevují pak zájem o drsné samce s širokými rameny a výraznými čelistmi či lícními kostmi.

Odborníci z Mexické a Coloradské univerzity zkoumali chování žen v plodné fázi menstruačního cyklu, kdy v jejich organismu převládají estrogeny.  A došli ke zjištění, že od dob lovců mamutů se zase tak moc nezměnilo.

Hledají testosteon

Ukázalo se, že ženy v plodném období přitahují muži, které můžeme označit jako drsné samce - svalovci s výraznou bradou, silnými čelistmi a zřetelným obočím, což jsou typické rysy (často) promiskuitních svůdníků. 

Podle studie, publikované v odborém časopise Evolution and Human Behavior,  jde o intuitivní výběr na základě odhadu partnerovy hladiny mužských hormonů.

Testosteron je typicky mužský hormon, který stimuluje rozvoj sekundárních pohlavních znaků včetně zvětšení penisu, tvorby tělesného ochlupení, růstu svalů, hrtanu a zabarvení hlasu. Je přítomen ve velkém množství u mužů v průběhu puberty. Po psychické stránce vedou k agresivitě a soutěživosti.

O inteligenci nejde

"Tyto rysy jsou důkazem dobré genetické kvality, protože svědčí o tom, že jedinec nejen že dokázal přežít, ale zároveň mohl ještě investovat energii do toho, by si vytvořil patřičné rysy. Čelisti a obočí jsou známkou hladiny testosteronu," uvádí se ve zveřejněné zprávě o výzkumu.

"Zjistili jsme, že inteligence nemá na sexuální zájem partnerek žádný vliv, i když i ona svědčí o dobrých genech," vysvětluje spoluautorka výzkumu Christiane Garver-Apgarová.

Zajímavé je, že stejným způsobem funguje i hormonální antikoncepce. Potvrdily to už starší studie z univerzit ve Stirlingu a St. Andrews.

Trvalý vliv hormonů

Podle nich ženy na HA přitahují muži s výraznými maskulinními rysy a neberou v potaz další vlastnosti, jako je právě inteligence.

Ženy bez antikoncepce naopak dávaly přednost senzitivnějším typům bez uvedených maskulinních rysů, kteří bývají spíše považováni za budoucí starostlivé otce bez sklonů k přelétavosti.

Uvedené studie tvrdí, že stálé dávky ženských hormonů rovněž ovlivňují  ženy při výběru protějšku a mění tak jejich chování.

Ve své podstatě tak vedle dalších faktorů ovlivňují přirozený výběr partnerů. Na rozdíl od přirozeného průběhu, kdy vysoké hladiny estrogenu ovlivňují ženy jen v určité krátké etapě - plodných dnech - hormonální pilulky tak působí trvale.

>

VLIV ANTIKONCEPCE

Stálé dávky estrogenů, které jsou obsažené například v hormonální antikoncepci, ovlivňují  ženy při výběru protějšku a mění tak jejich chování.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama