Do roku 1990 byly označovány jako venerické (pohlavní), poté se v rámci zlepšení přehledu v této problematice termín změnil na "sexuálně přenosné nemoci". Mezi nejfrekventovanější patří kapavka (gonorrhoea) a syfilis. Jejich seznam se postupem času rozšířil na desítky nemocí včetně dosud neléčitelného AIDSu či nebezpečné rakoviny děložního čípku.
Pohlavní nemoci se nepřenáší pouze při nechráněném vaginálním styku, ale také při orálním a análním sexu. Přenos choroby se může uskutečnit i přes krevní transfuze, sdílení injekčních jehel a v dalších situacích, kdy dochází mezi lidmi ke kontaktu tělních tekutin.
Střídání partnerů, skupinový sex, prostituce a sexuální styk z neznámými lidmi představují hlavní nebezpečí nákazy. Ohroženou skupinou jsou narkomani a zdravotníci . Celkově se výskyt pohlavních nemocí za poslední roky zvyšuje. S rostoucím rizikem stoupá potřeba prevence a zároveň rychlého diagnostikování pomoci testů, aby se mohlo včas začít s adekvátní léčbou. Prevence zahrnuje používání kondomu po celou dobu sexu. Mějte na paměti, že ani prezervativ vás stoprocentně neuchrání od všech sexuálně přenosných nemocí! Nepodceňujte také dodržování hygienických zásad před i po styku. Nejspolehlivější prevencí je sexuální věrnost páru. Ta umožňuje dvojici bezpečné záruky i při provádění méně obvyklých sexuálních praktik. Nezapomeňte také pravidelně navštěvovat vašeho gynekologa.