reklama

Michael Douglas: Dramatické následky nevázaného sexu

Herec Michael Douglas má nádor v krku a čeká ho chemoterapie a ozařování. Hollywoodská legenda je dlouholetým kuřákem a sexuálním maniakem - ze závislosti na sexu se dokonce léčil. Co z těchto dvou neřestí mohlo způsobit jeho nynější nemoc?

Zlaté Glóby - Michael Douglas
Zlaté Glóby - Michael Douglas | Foto: Reuters

Herec Michael Douglas má nádor v krku a čeká ho chemoterapie a ozařování. Hollywoodská legenda je dlouholetým kuřákem a sexuálním maniakem - ze závislosti na sexu se dokonce léčil. Co z těchto dvou neřestí mohlo způsobit jeho nynější nemoc?

Rakovina hrtanu byla dlouho spojována pouze s kouřením. V poslední době se však názory měni. Podezření padá na různé viry, především HPV - lidský papilomavirus, který u žen způsobuje rakovinu děložního čípku.

Rizikový orální sex

Ten začal být v centru pozornosti zejména na konci minulého století. V té době sice v civilizovaných zemích docházelo k poklesu počtu kuřáků, výskyt zhoubných nádorů krku se ale nesnižoval. Podle vědců by za to mohl být zodpovědný právě papilomavirus.

Ten se má do krku převážně mužských pacientů dostávat zejména při orálním sexu s nakaženou ženou. Ta k nákaze obvykle „přijde" z mužského penisu, kde se papilomavirům velmi dobře daří a kde způsobují zdravotní komplikace jen naprosto výjimečně - ale popsány jsou rovněž případy nádorů na penisu.

Hrozba roste s počtem partnerů

Tento způsob sexuálního chování samozřejmě není ničím výjimečným, ale lékaři neustále upozorňují, že s počtem partnerů roste riziko nákazy.

Michael Douglas (65) patřil k vyhlášeným hollywoodským svůdníkům a "konzumentům" sexu včetně placených služeb. Jeho střídání žen dosáhlo takové míry, že se musel na žádost své první manželky Diandry léčit ze závislosti na sexu. A promiskuita této úrovně dramaticky zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce.

Další možné příčiny

Rakovina hrtanu mezi nádory zaujímá „pouhé" jedno procento případů. Přesto se jedná o nejčastější nádorové onemocnění hlavy a krku.

Jsou jí nejčastěji postiženi muži ve věku kolem 60 let. Projevuje se zejména neustupujícím chrapotem, pocitem cizího tělesa v krku a dýchacími obtížemi. Někdy, zejména při umístění výš v krku, se může projevit i obtížemi a bolestí při polykání.

Viníkem může být také slunění v soláriích, konzumace tučných uzených jídel, alkoholu nebo pobyt v zaprášeném prostředí.

Jaká je léčba?

Proti rakovině děložního čípku existuje očkování. Je tedy možné, že se podobného očkování jako prevence rakoviny hrtanu dočkají i muži.

Léčba tohoto onemocnění je většinou chirurgická, kdy se odstraní přes ústní dutinu nebo přes zevní krk buď část, nebo v těžkých případech dokonce celý hrtan. V tomto případě je vstup do dýchacích cest zajištěn pomocí otvoru v krku.

Optimistické vyhlídky

Celkové odstranění hrtanu s sebou ale nese i další komplikaci - ztrátu hlasivek a hlasu. I na to ale dnešní medicína zná „lék" v podobě vytvoření komunikace mezi průdušnicí a jícnem, kdy je v jícnu vytvořena řasa, jejímž kmitáním se tvoří základní tón. Po nácviku je pak možné téměř plynule mluvit. Druhou možností je přístroj nazývaný elektrolarynx, který hlas tvoří elektronicky.

Další možností léčby je ozařování. To je možné použít jak samostatně, tak i jako doplňkovou terapii chirurgické léčby v pozdějších stadiích nemoci. I díky této metodě se pětileté přežití pacientů s rakovinou hrtanu pohybuje kolem velmi dobrých 40 procent.

www.medicinenet.com/larynx_cancer/article.htm

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama