reklama

Co dělají malým holčičkám u gynekologa

S jakými potížemi se dostávají holčičky nejčastěji ke specialistovi? Jak dítě připravit na návštěvu u gynekologa?

S jakými potížemi se dostávají holčičky nejčastěji ke specialistovi? Jak dítě připravit na návštěvu u gynekologa?

Jaké problémy řeší dětští gynekologové?

Jednou z nejčastějších obtíží, s kterými se maminky malých děvčátek na dětského gynekologa obracejí, je výtok. V období puberty se u dospívajících dívek začíná objevovat přirozená sekrece z pochvy. Výtok u malé holčičky je však znakem onemocnění, a proto tento problém patří do rukou dětského gynekologa.

Nejčastější příčinou výtoku bývá nesprávná hygiena - např. Utírání na toaletě směrem od konečníku nahoru, čímž se baketrie z oblasti rekta přenášejí do oblasti rodidel. Někdy může k přenosu bakterií dojít ze špinavých kalhotek.

Když srostou...

Další častou komplikací je srůst malých pysků. Je to poměrně častý problém, který vychází z nedostatku informací matek, jak se starat o rodidla svých dcer. Pokud totiž zevní rodidla holčiček nejsou správně ošetřována, sliznice přiroste k sobě. Drobné srůsty se řeší odtržením, větší a déletrvající srůsty pak řezem v narkóze.

Maminky by měly po každém vykoupání čistit prostor mezi stydkými pysky - vždy jemně roztáhnout. Rodidla od zbytků stolice,moče a výměšků oplachujeme nejlépe tekoucí vodou a dětským neparfémovaným mýdlem. Při praní je dobré nastavit jedno máchání navíc. Při otírání po návštěvě toalety ostupujeme vždy směrem ke konečníku!

Ptejte se!

Pokud máte v tomto směru jakékoli pochybnosti, obraťte se na odborníka. Včasný zásah nebo rada ušetří nepříjemná trápení vám i vašemu dítěti. Nespoléhejte, že si pediatr při běžné prohlídce něčeho všimne.

Zranění

Další poměrně častou záležitostí vyžadující návštěvu specialisty, jsou zranění rodidel. Mnohokrát se stane, že si úraz děvče přivodí při jízdě na kole nebo nějaké hře. Tržné rány je pak potřebné zašít. Každopádně se nevyplatí takové úrazy zanedbávat a léčit je jakkoli podomácku.

Dětem vše dopředu vysvětlete!

Pokud se chystáte na návštěvu u gynekologa, platí více než při návštěvě jakéhokoli jinho lékaře, že musíte své dítě přiměřeně jeho věku informovat a všechno mu vysvětlit. Přestože dětský gynekolog používá jiné nástroje než u dospělých žen, jistě to není pro holčičku příjemná zkušenost. Důležitý je pak samozřejmě také přístup gynekologa.

Zdroj: zena.atlas.sk; hanakova-gynekologie.wz.cz

Diaby: Nesla jsem si domů nože a řešila, jak to skončit. Bylo úlevné to pojmenovat | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama