reklama

Jahoda je ovoce, které zbožňuje každé dítě i dospělý. Jahodové dorty, zmrzliny a ovocné poháry jsou ideálním dezertem na letní horké odpoledne. Každý z nás alespoň jednou v životě ochutnal výbornou a chladivou jahodovou tříšť. Jahody se používají i při dietách jako zdroj sacharidů. Na léto si můžete připravit jahodové koktejly a jiné lehké moučníky.

Jahody jsou velkým zdrojem vitamínu C. Obsah se dá srovnat i s citrusovými plody. Kromě vitamínu C, najdete v jahodách vitamíny A, B, E a organické kyseliny, které jsou vhodné při spalování přebytečných tuků. Jednotlivé kyseliny dodávají jahodám jejich úžasnou vůni a sladkou chuť.

Kromě vitamínů jsou vhodné pro redukci díky lehce stravitelné vláknině. Pokud budeme v jahodách pátrat po minerálech, najdeme draslík, zinek, hořčík i vápník. Jahody se používají převážně do dezertů, na ozdobení, na výrobu marmelád a džemů.

Jahody jsou velmi zdravé, obsahují dokonce antioxidanty a podporují zrychlení metabolismu. Kromě těchto výhod se u jahod můžeme setkat i s negativním účinkem. Mnoho lidí trpí potravinovou alergií na jahody. Nedá se říci, že jde o typickou alergickou reakci, ale objevuje se kopřivka. Většinou nejde jen o jahody, ale mnoho příčin, které se spojí dohromady a tělo zpustí obraný mechanismus.

Královské ovoce, jak se jahodám často přezdívá, se pěstuje na plantážích. Mnoho domácností si pěstuje své čerstvé jahody buď v záhoncích nebo v podobě převislých jahod v truhlíkách. Jahody pro své výrazné aroma mají využití v mnoha výrobcích. Jahodovou příchuť si vychutnáme ve žvýkačkách, sušenkách, bonbónech a dokonce ji najdeme u kondomů. Využití našli i v kosmetice, díky velkému obsahu manganu, který je výborný pro vlasy a pokožku.

Při koupi sazenic si můžeme vybrat jahody lesní nebo jahody zahradní. Plody jahod zahradních jsou velké do několika centimetrů a obsahují hodně vody. Lesní jahody jsou malé, maximálně do jednoho centimetru. Jahody se sklízí ručním sběrem v momentě, kdy dozrají. Poznáme to tak, že krásně zčervenají.

Historie jahod

Jahody pocházejí už ze starověkého Říma. Nejvíce jich využívali mniši ve středověku. Současné jahody měl na svém dvoře i Ludvík XV. Zkřížil jahodník virginský a jahodník chilský, kdy vznikla nová odrůda jahodníku ananasového, který známe dnes. Na území České republiky se objevily jahody v 19. století v oblasti Neveklovska.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama