reklama

Přežijte vánoční šíleství bez stresu: Jak to zařídit?

Poradíme vám, jak úspěšně zvládnout předvánoční shon a užít si příjemné svátky bez starostí a zbytečného stresu.

Foto: Profimedia.cz

Chceme mít perfektní dárky, umytá okna, napečené cukroví a krásný stromeček. Od začátku prosince se postupně dostáváme do stresu, vnitřně čím dál tím více "vibrujeme" a upínáme veškeré úsilí k jednomu jedinému momentu - 24. prosinci.

Fungujeme na podobném principu jako olympionici, kteří upínají veškerou snahu k jedinému závodu, momentu. Jediné, k čemu směřují je výhra, umístění, pocit absolutního uspokojení. Co se ale stane, když jejich snahy utrpí trhliny? A jak se olympijští závodníci cítí, když se jim závod nepovede?

Ano, přichází vyčerpání, depresivní myšlenky, pocity vzteku a bezmoci. Jen málokdo se dokáže emočně vyrovnat s neúspěchem v situaci, pro kterou vynaložil maximální úsilí. A stejné je to s Vánoci, nemyslíte? Jak se cítíme, když se nám nepodaří koupit hezký stromek, nemáme kapra anebo nestíháme usmažit kapra včas? A tak se sama sebe ptám, jak zvládnout prosinec bez emočního vyčerpání a užít si onen slavný den v klidu a pohodě? Jak si užít cestu i okamžik na "vánočním olympijském stadioně" s vitalitou a radostí?

Přijměte fakt, že vaše Vánoce nemusí být perfektní

Ano, možná jste nestihli koupit ten dárek, který jste si představovali. A nezvládnete mít perfektně uklizený dům. Je to ale ve výsledku důležité? Není prioritní, že si svátky užijete s blízkými a budete se radovat ve chvílích volna? Přijměte tedy fakt, že vaše Vánoce nebudou perfektní, ale budou pohodové. Je totiž úplně jedno, jestli budete večeřet v šest nebo sedm. A je také zcela bezvýznamné, zda budou vaše okna špinavá nebo čistá. Důležité je, jak se v daný moment budete cítit a jaké vzpomínky vám zůstanou. Na šmouhy v oknech zapomenete, na ostrou hádku u večeře nikoliv.

Soustřeďte se na vlastní pocity

Stojíte ve frontě a uvnitř vás probíhá emoční válka. Jste vzteklí, unavení a říkáte si, že příští rok už se vám tohle nestane. Vše nakoupíte dříve a v klidu. Jenže, ono se to každý rok opakuje, že? Letos už včasné nákupy nestihnete a vlak Vánoc je rozjetý, tak alespoň zkuste odlišný mentální přístup v reálných situacích.

Když stojíte ve frontě, využijte času pro vědomé uvolnění napětí v těle nebo povídání s blízkými i cizími lidmi. V dopravním kolapsu poslouchejte motivační audio nahrávky anebo si s dětmi zpívejte koledy. Na mytí oken si najměte úklidovou službu a pečte tolik cukroví, kolik zvládnete. Každá chvíle, kterou můžete prožít ve stresu, pro vás může být naopak chvílí zábavy a pohody. Je to jen o vaší volbě.

Omezte schůzky, které vás vysávají

Vánoce pro nás nejsou stresující jen kvůli našim "osobním" snahám, ale také díky pracovnímu vytížení, které se na první pohled zdá příjemné nebo logické. Chodíte najednou na obědy s dodavateli, kolegy, podřízenými, protože se všichni chtějí ještě před Vánoci pozdravit nebo si dát dárek. Do toho všeho jsou zde vánoční večírky, dotažení práce a onen pocit "vše musím dokončit" před delším volnem. Opět se ale díky tomu dostáváte do emoční nepohody.

Zvažte tedy, do jaké míry je nutné se vidět s dodavatelem, který může počkat na setkání po novém roce. A zda je doopravdy nutné mít vyčištěný pracovní stůl před volnem, které vás na konci roku čeká. Které pracovní úkoly a setkání počkají do nového roku? A skutečně je nutné mít dokončené všechny projekty?

Jsme to hlavně my sami, kdo si vytváří z konce roku pohádku nebo emoční peklo. Slibte tedy sami sobě, že si v letošním prosinci ochráníte vaše emoce a bude to hlavně pohoda a klid, na které se budete soustředit. Výsledkem bude nezapomenutelný večer v kruhu vašich blízkých, ve kterém se budete cítit plní energie a radosti. Často totiž my lidé zapomínáme na to, že i emoce ovlivňují naše zdraví. A to je během Vánoc vystaveno velké zátěži. Nejen té fyzické díky nadměrné konzumaci jídla a alkoholu. Ale i díky té psychické, kterou si sami vytváříme.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete být šťastná? Buďte trochu egoistka!

Dosáhněte konečně svého: Naučte se inteligentně hádat

Nenechte se rozhodit. Přežijte Vánoce v klidu a míru

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama