reklama

Dosáhněte konečně svého: Naučte se inteligentně hádat

Někdo hádky vyhledává a někdo je naopak nenávidí. A také není hádka jako hádka. Někdy nás může debata s partnerem dovést k dobrým závěrům, někdy nás rozdělí na několik dní i celý život.

Foto: Zdenka Tomis, Profimedia.cz

Někdo hádky vyhledává a někdo je naopak nenávidí. A také není hádka jako hádka. Někdy nás může debata s partnerem dovést k dobrým závěrům, někdy nás rozdělí na několik dní i celý život.

Pod pojmem hádka si navíc nemusíme představit jen pár, který na sebe křičí. Co ji takhle brát spíše jako dialog, který nám v životě pomáhá? Myslíte, že to nejde? Ukáži vám, jak rozdílné názory ve vztahu využít co nejlépe, a naučím vás tak pravidlům inteligentní hádky.

Zapomeňte na emoce

Emoční hádku využívají jako komunikační techniku pouze ti s nízkou vztahovou inteligencí. Tím, že na druhého budu křičet, ničeho stejně nedosáhnu a navíc rozhodně takovým chováním nevytvářím partnerskou pohodu. Tak tedy, pokud si chcete prosadit svoji, dělejte to za stavu, kdy nemáte zvýšené emoce a takzvaně nebubláte. Nechte emoce odeznít a až poté se s partnerem můžete pustit do debaty.

Každý má vlastní životní brýle

Možná vám tento poznatek usnadní život, a to nejen partnerský. Někdy si myslíme, že tak, jak přemýšlíme my, přemýšlí i ostatní. A poté se divíme, proč nás nechápou, proč mají odlišné názory anebo chování. Každý z nás však dostal zcela jinou emoční výbavu od našich rodičů a díky tomu každý z nás má odlišné životní brýle.

Jednoduše, každý z nás vnímá sebe i okolí přes jiný filtr, podle toho, jak mu doma filtr nastavili. Vzpomeňte si na emoční rovnice, jak formují naše chování. Podle nich se naše chování řídí a máme je každý zcela jiné! Když se tedy s někým chcete přít, uvědomte si, že on na svět nahlíží přes jiné brýle. A nemusí tedy chápat to, co vám přijde samozřejmé.

Debatujte mimo domov

Někdy děláme tu chybu, že se dohadujeme doma, před spaním anebo před důležitou událostí. My dámy poté jdeme na večírek ubrečené, partner rozmrzelý. Pokud se chcete vyhnout emocím a dojít k nějakému závěru, zkuste se dohadovat mimo domov, třeba v kavárně nebo restauraci. Okolní lidé vám nedovolí křik ani pláč a také můžete kdykoliv utéct.

Inteligent naslouchá, hloupý opakuje

Když bychom rádi prosadili svou, nemůžeme druhého tlačit k tomu, aby náš názor tupě odsouhlasil. Opakování stále stejného argumentu vás nikam nepřivede. Pokud se chcete prosazovat inteligentně, zkuste nejdříve naslouchat druhému a pochopit jeho svět. Vyptávejte se a dejte druhému najevo, že vás zajímá. Jde přece o to, abyste se na něčem shodli a to se vám povede jen za příjemného rozpoložení.

Největší "frajeřinou" v oblasti vztahové inteligence je stav, kdy necháte druhého, aby sám vymyslel variantu, kterou jste vy chtěli prosadit. Už to chce nějaký cvik, ale pokud je váš motiv jednání zdravý, jedná se o skutečně tu nejvyšší vztahovou inteligenci.

Stanovujte si partnerské dohody

Někteří lidé jsou schopni se hádat kvůli drobnosti celý život a také se jim díky cyklickým hádkám zničí celý vztah. Pokud stále dokola řešíte jednu a tu samou neshodu, udělejte si na daný problém partnerskou dohodu a přestaňte to stále omílat dokola! A když vám rozpor nejde vyřešit? Najměte si kouče, který vám s tím pomůže. V tomto případě je třetí osoba potřebná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodinné panoptikum aneb Jak vycházet s příbuznými

Nejíte maso? Na co dát pozor, abyste netloustli

Čech versus cizinec: S kterým budete mít lepší život?

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama