Jak si udržet partnera? Ochočte si ho
Udržet si dlouhodobý vztah je vlastně strašně jednoduché - pokud zjistíte, jak s partnerem zacházet. Poradíme vám, jak si sestavit manuál k jeho použití.
Udržet si dlouhodobý vztah je vlastně strašně jednoduché - pokud zjistíte, jak s partnerem zacházet. Poradíme vám, jak si sestavit manuál k jeho použití.
Nejdřív ze všeho byste si měla uvědomit, jestli opravdu chcete žít šťastně až do smrti právě s tím člověkem, kterého teď máte vedle sebe. Jedině pokud dospěte do stadia "našla jsem a už nehledám", můžete vztahu věnovat tolik času a energie, kolik skutečně potřebuje k tomu, aby vydržel.
Samozřejmě to platí i o vašem protějšku - pokud si partner není jistý, že podvědomě nečeká na někoho lepšího, pryč s ním.
Vztah je jako rajče…
Jakmile si tohle oba vyřešíte, máte částečně vyhráno, ale nesmíte zapomenout, že o vztah je třeba pečovat. "Často za mnou chodí úspěšní byznysmeni s tím, že tráví pět večerů v týdnu s milenkou, protože nemají důvod vracet se k manželce. Prý je to doma nudí a nic jim to nedává. Vždycky se jich ptám, co v posledním roce pro svoje manželství udělali. Odpověď je pokaždé stejná - nic," vypráví psychoterapeut Tomáš Rektor.
Podle něj je to stejné, jako když pěstujete rajčata - pokud vám jedno začne odumírat, také ho hned nevyhodíte, ale zkusíte ho přesadit, dopřejete mu nejrůznější hnojiva a doufáte, že se ještě vzpamatuje. Přitom rajče byste postrádala snadněji než životního partnera.
…nebo jako kabelka
Když si koupíte novou kabelku, první měsíc o ni důkladně pečujete, všude se s ní chlubíte a vystavujete. Jenže za čas si na její krásu zvyknete a stane se běžnou součástí vaší garderóby, eventuálně ji vyměníte za jinou. Zabraňte tomu, aby se to samé stalo s vaším partnerem.
Počítejte s tím, že to, co vás na začátku děsně fascinovalo a imponovalo vám, časem zevšední a ztratí svůj punc novosti a originality. Naopak čím déle vztah potrvá, tím více si začnete všímat negativních vlastností.
Zkuste se tedy radovat i z maličkostí, které pro vás váš partner dělá, aniž by musel. Připomínejte si jeho přednosti a ujišťujte o nich nejen sama sebe, ale i jeho.
Možná vám v tom pomůže i takzvaný zákon naší pozornosti. "Když přemýšlíme o koupi auta značky Opel, nevidíme po ulicích jezdit nic jiného než samé opely. Když se musíme potýkat s nějakou nemocí, o které jsme do té doby neměli ani tušení, začínáme náhle všude potkávat lidi se stejnou nemocí. A tak je to i v partnerském vztahu," píše v knize Desatero trvalé lásky německý psychoterapeut Hans Jellouschek.
Stejně jako silnice nejsou plné opelů, váš partner s největší pravděpodobností nebude jenom špatný.
Kritizujte chytře
Neznamená to, že nemůžete svého muže kritizovat. Můžete, ale musíte vědět, jak na to. V první řadě nezapomeňte i při hádce brát ohledy. V opačném případě se partner začne bránit a kritika začne nabírat na obrátkách. Začnete se trumfovat ve stále ostřejších urážkách, aby to bylo účinnější. Až si navzájem opravdu ublížíte.
Proto kritizujte jasně, věcně a pokud možno bez emocí. Neříkejte mu, že je neschopný, protože se neumí ani sám obléknout, raději mu jednoduše povězte, že ta bílá košile by mu slušela víc.
Buďte vždy o krok před ním
Pokud vám to má vydržet, musíte spolu umět trávit čas a hlavně komunikovat. Všímejte si, jak partner reaguje v různých situacích, jaké jednání mu vadí, na jaká slova je alergický a co ho naopak spolehlivě uklidní. Jakmile se jednou naučíte v něm listovat jako v učebnici, budete mít nejen klidnou a spokojenou domácnost, ale ještě ho kdykoli dostanete tam, kam potřebujete, aniž by tušil, že se na chvíli stal vaší loutkou.
"Když Roman kupoval naše první auto, volal mi z prodejny, aby se jako spořádaný manžel poradil o jeho barvě. Měli jsme na výběr z bílé a modré, já chtěla modré. Jakou barvu myslíš, že jsem mu řekla?" ptala se mě před lety moje tehdejší skorošvagrová. Samozřejmě, do telefonu striktně trvala na bílé.
A samozřejmě, Roman přijel v modré. Mohl by to být krásný důvod k hádce, ale proč toho raději nevyužít ve svůj prospěch. Počítejte však s tím, že ze začátku to chce trochu sebezapření a umění mlčet.
Bez krize není vztah
Stejně jako na světě musí existovat lokální nepokoje a občanské války, aby mohl panovat globální mír, i ve vztahu se čas od času musí vyskytnout nějaká krize. Berte to jako vědecky dokázaný fakt, se kterým nic neuděláte. Ale můžete se naučit ho přijímat a pracovat s ním. Obzvlášť když většina špatných období vztahu má v podstatě banální příčinu.
"Existuje něco jako nosná energie vztahu, tedy jakýsi smysl nebo důvod toho, proč spolu dva lidi jsou," říká psychoterapeut Tomáš Rektor. "První tři měsíce až rok si vystačíte se zamilovaností a sexem, po roce už je to ale málo, a měly by se k tomu přidat společné světonázory, společné plány do budoucna, kulturní zájmy a podobně," popisuje.
Jak se mění tenhle smysl vztahu, mění se i jeho fungování a vztah prochází jistými fázemi. To, že pár ztratil svůj smysl pro vztah, nebo se jeden z partnerů už odebral do další fáze, zatímco druhý se ještě zapomněl v té předchozí, je nejčastějším důvodem partnerské krize.
Smyslem vztahu se mohou stát i děti, ale rozhodně je neberte jako lék na krizi. "Může to totiž dobře fungovat třeba patnáct let, ale i pouhé tři roky. Spousta mužů je navíc nastavena tak, že zplodí a vychová jedno dítě, a pokud nemá další důvod zůstávat, odchází druhého potomka vychovat jinam," uzavírá Rektor.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Nevěra jako recept na šťastné manželství? Jak pro koho
Přitahujete muže? A nebo je odpuzujete?
Proboxujte se k štíhlé postavě! Vyzkoušejte fitbox
--------------------------------------------------------------------------------
Chcete se seznámit? Zkuste online seznamku.