reklama

Nevěra jako recept na šťastné manželství? Jak pro koho

Chcete žít ve šťastném manželství? Buďte pravidelně nevěrní! Podle některých odborníků je to ideální recept. Může ale skutečně fungovat?

Foto: Profimedia, .cz

Chcete žít ve šťastném manželství? Buďte pravidelně nevěrní! Podle některých odborníků je to ideální recept. Může ale skutečně fungovat?

Nevěra umí okořenit vztah, narušit stereotyp a také utvrdit člověka v tom, že nejlepšího partnera nebo partnerku už má vlastně doma. Zároveň ale může hodně ublížit, zničit důvěru, ale i celé, pracně budované manželství.

Jsem nevěrný = jsem v pohodě!

O nevěře jsme každý z nás přečetli nejeden "chytrý" článek a slyšeli citovat mnoho osobností, nejčastěji samozřejmě Plzákovo trojí zatloukání. Nejnovější výsledek zkoumání nedávnou prezentovala světu socioložka Catherine Hakimová, autorka nové knihy The New Rules (Nová pravidla), která tvrdí:

"Pokud má člověk, ať už muž nebo žena, stálou bokovku, je jeho oficiální vztah šťastnější. O svého partnera se totiž více starají, jsou na něj milejší a snaží se mu své zálety vynahradit. Navíc jsou sami sebevědomější a cítí se víc v pohodě, protože mají pocit, že je o ně pořád ještě zájem."

Nezapomíná ale na dvě důležité věci?

1)  Jednak na to, že tohle většinou funguje jen u mužů, kteří častěji dokážou do své aférky nezapojovat city, nebo je naopak dokážou rozdělit mezi dvě ženy, eventuálně to vůbec neřeší. Zatímco ženy většinou hned začnou přemýšlet, zda starý vztah vyměnit za nový a podobně. Souhlasíte?

2)  A v druhé řadě doktorka Hakimová neřeší, co se stane, jakmile se tento dvojí život doma provalí. Nevěra, obzvlášť ta opakovaná a pravidelná, se totiž velmi brzy začíná měnit v časovanou bombu. Jakmile vybuchne, už se vše zachraňuje jen velmi těžko…

Jen málokdo totiž dokáže nevěru partnerovi tolerovat, navíc dlouhodobě

Většinou je to spíš důvod ke ztrátě důvěry, k tomu, že si druhého přestanete vážit, k definitivnímu rozchodu…Kromě toho je tu ještě další člověk, který v takovém kruhu může trpět - milenka či milenec. "Je-li svobodný, dříve či později se začne cítit frustrovaný tím, že hraje druhé housle," říká psychiatr Tomáš Rektor a jedním dechem dodává: "Nevěra je ve všech případech jen útěk od problémů." 

A co z toho vyplývá? Že nevěra může být fajn a okořenit vztah, pokud:

1) Máte ve vztahu jasno a oba hrajete fér. (Ale můžete si tím být jisti stále?)

2) Víte, že na sebe s partnerem nežárlíte, nevadí vám, že spí s někým jiným. (Věříte, že ani tohle vaše hrdinné nežárlení se jednom nemůže změnit?)

3) Jste si jistí, že úlety druhému nikdy nebudete vyčítat. (A není to tak, že jakmile jen trochu zažárlíte, automaticky to znamená i objevující se výčitky?)

Jenomže...

...málokdy se sejdou lidé, z nichž ani jeden nevyznává monogamii a tradiční hodnoty. V každém, řekněme obyčejném, manželství už se musí nevěra pečlivě tajit. "Viníkovi" sice může svým způsobem pomoci - přijde na jiné myšlenky a trochu si okoření život, který se mu třeba začínal zdát nudný. Na druhou stranu riskuje, že kvůli krátkému románku, přijde úplně o všechno.

Čtěte také: Nevěrné české celebrity. Kdo komu nasadil parohy?

Kromě toho Tomáš Rektor upozorňuje, že i do takzvaně volného vztahu začne nevěra časem zanášet nečistoty, a ani ten tedy nemá šanci vydržet: "Nevěře je bezpečnější se vyhýbat. Z krátkodobého hlediska sice vztahu pomůže, ale z dlouhodobého ho zničí."

Co si o nevěře myslíte vy? Je opravdu bezpečnější se jí vyhýbat a snažit se ze všech sil nepodléhat pokušení? Nebo jste přesvědčeni, že takový názor už nepatří do 21. století a naopak - že si nevěrou pouze okořeníte život, který by byl bez sexuálních úletů jedna velká nuda?

Jakou cestu zvolíte vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máte málo sexu? Víme, jaké chyby děláte

Muži zbožňují hloupé ženy. Vydrží s nimi celý život?

Sex až po svatbě: Ani ve třiceti to nevzdám!

--------------------------------------------------------------------------------

Kam do manželské poradny?

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama