reklama

4 kroky, jak zabránit nevěře. Té vaší

Je zvláštní, že ženy, které se tolik bojí, že jim partner bude nevěrný, samy mívají milostné aférky. Možná tu platí pravidlo "podle sebe soudím tebe". Nicméně není pravda, že podvádí jen muži, ženy jsou k tomu náchylné úplně stejně, možná dokonce častěji. Co tedy dělat, až to na vás přijde?

Foto: Profimedia.cz

Je zvláštní, že ženy, které se tolik bojí, že jim partner bude nevěrný, samy mívají milostné aférky. Možná tu platí pravidlo "podle sebe soudím tebe". Nicméně není pravda, že podvádí jen muži, ženy jsou k tomu náchylné úplně stejně, možná dokonce častěji. Co tedy dělat, až to na vás přijde?

Dali jsme dohromady čtyři kroky, které je dobré vrýt si do paměti a pokaždé, když se začnete dívat po jiném muži, než po tom, kterého máte doma, si je připomenout.

1) Monogamie, základ vztahu?

V první řadě si uvědomte, zda je pro vás monogamie natolik důležitým závazkem, že jej chcete dodržovat a to samé vyžadujete od partnera. Vztah totiž závisí na spoustě dalších věcí, takže pokud se s partnerem shodnete, buďte si nevěrná, jak chcete. Upřímně, v drtivé většině případů je ale taková domluva čirou utopií.

Psychologové se navíc domnívají, že jedině monogamní vztah může vydržet na věky. Nevěřte na to, že díky nevěře budete k partnerovi pozornější, budete se cítit přitažlivější a podobně. Takhle to totiž funguje jenom chvíli. Navíc, i kdyby nevěra dokázala cokoli zlepšit, není to nic proti tomu, jak moc partnerovi ublíží, když se o vašich záletech dozví.  "Nevěře je bezpečnější se vyhýbat. Z krátkodobého hlediska sice vztahu pomůže, ale z dlouhodobého ho zničí," říká psychiatr Tomáš Rektor.

2) Svatba nepomůže

Někdo má možná pocit, že nevěra je pouze záležitostí svobodných a že jakmile se člověk jednou vdá nebo ožení, prokazuje tím dostatečnou dospělost a zralost na to, aby dokázal spát už jen s jedním člověkem. Jenže svatba bohužel nefunguje jako očkování proti nevěře, neposílí váš vztah natolik, že se najednou přestanete zamilovávat do jiných. 

Čtěte také: Nevěra jako recept na šťastné manželství? Jak pro koho

Je proto třeba si uvědomit, že manželství se mění. Ze začátku chceme lásku, vášeň, romantiku... Posléze ale toužíme po mnohem praktičtějších věcech, chceme stabilitu, jistotu, chceme dobře vychovat a zajistit děti. Vášeň tedy v manželství celkem logicky klesá. Přitažlivost k jiným je proto normální, nenaznačuje, že je v manželství něco špatně. Přitažlivost je v pořádku a není třeba se jí nějak zvlášť bránit. Horší je to v případě, že se ráno probudíte u dotyčného doma... 

Chce to tedy silnou vůli, která vás přesvědčí, že se přitažlivost nutně nemusí vyvinout v nějaký románek, který stejně za chvíli vyšumí a jen představuje zbytečné riziko.

3) Nevěra je zničující

Paralelní život s někým jiným sice může nějakou chvíli být obohacující a osvěžující, ale co si budeme povídat, z praktického hlediska je strašně náročný. Dá velkou práci najít si čas na dva lidi a ještě větší udržet v hlavě, co jste komu řekli, na co jste se vymluvili... Do těch lží je strašně jednoduché se zamotat. 

Většina lidí se navíc musí vypořádat se špatným svědomím. A kdybyste v tomhle náhodou byla bezcitná, stejně se budete neustále strachovat, jestli vás s tím druhým někdo neuvidí a nepřistihne. A z věčných starostí budete mít špatnou náladu, budou se vám dělat vrásky... Jednoduše řečeno, nevěra nestojí za to.

4) O nevěře se nemluví

Když už náhodou uklouznete, znovu si přečtěte tři předchozí body a poté ten druhý vztah co nejrychleji ukončete. Ideálně ještě dřív, než se z něj vůbec stane vztah a vy se zamilujete. Uvědomte si, že i kdybyste se nakonec rozvedla a vzala si někoho nového, po čase to zase skončí na tomto bodě. 

Manželství by se nemělo rozpadat jen na základě nevěry. Pokud v něm nemáte žádné významné problémy, je lepší jej udržet. Kdo ví, co se za čas vyklube z toho druhého...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Když se zamiluju, nepřemýšlím. A teď nemám kde bydlet

Mám doma cholerika. Po 15 letech už vím, jak to přežít!

Ročně se upije 300 Čechů. Pomůže nová léčba?

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama