Výmarský ohař je temperamentní, energický pes milující a bránící svého majitele. Lovecký pes, který potřebuje spoustu pohybu a zaměstnání, při kterém vybije svou ohromnou dávku energie. V USA jej policie využívá také jako služebního psa.
Vzhled plemene
VO patří do kategorie středně velký pes. Výška psů se pohybuje mezi 59 - 70cm, u feny mezi 57 - 65 cm. Váha se pohybuje od 25 do 30 kg. Štěňátka mají oči blankytně modré. Barva očí je u dospělého psa jantarová, světlá nebo tmavá. Morda je dlouhá a silná. Barva srsti je u krátkosrstého VO v odstínech stříbrno-šedé, béžovo-šedé nebo myší. Uši jsou převislé, na spodní straně zaoblené. Svalnaté tělo je elegantně nošeno.
VO se dožívá věku mezi 12 - 13 lety.
Povaha
VO je neúnavný společník, který dokáže běhat hodiny po lese a po příchodu domů za vámi přiběhne s oblíbenou hračkou. Inteligentní lovec, společník a ochránce. Svou smečku chrání intuitivně, bez speciálního výcviku. Svým vzhledem si tak případný útočník rozmyslí jakoukoliv akci. Jejich dominantní sklony je potřeba od začátku krotit. Majitel musí být zásadový a trvat na plnění zadaných povelů napoprvé. V opačném případě převezme pes otěže a stane se velitelem smečky. Tento pes potřebuje žít s lidmi nebo s dalším psem, uprostřed smečky. VO potřebuju spoustu pohybu.
Výmarský ohař krátkosrstý - charakteristické rysy
- energický
- vnímavý
- dominantní
- přátelský
Výchova a péče o psa
Při výchově štěňátka je potřeba být zásadový a trvat na plnění povelů. Páníček musí umět chválit ale také přiměřeně psa trestat. Určitě se vyplatí ze začátku navštěvovat se psem cvičák, kde se naučí základní povely. Pokud se budete chtít společně věnovat loveckému výcviku, můžete si vybrat ze tří možností, výcvik v poli, v lese a ve vodě.
Péče o krátkou srst není nijak náročná, stačí jednou za čas vykartáčovat. Dbát musí majitel na správnou skladbu stravy s ohledem na činnosti psa.
Nejčastější choroby - epilepsie, onemocnění nervového systému, nemoci pohybového systému.
Štěně VO si můžete pořídit s PP za cenu začínající na 10 000,-. Bez PP od 5 000,-.
Chov
FCI řadí VO do skupiny 7 ohaři, sekce 1.1.kontinentální ohaři, typ s pracovní zkouškou. V České republice najdete informace na stránkách Klub chovatelů Výmarských ohařů.
Historie plemene
Plemeno bylo vyšlechtěno v Německu k loveckému účelu. První zmínka o tomto plemeni jako cílovém chovu spadá do roku 1879. Vzhledem ke svým stopařským vlastnostem a vytrvalosti byli odvezeni také za oceán do USA. Zde jsou využívání také jako pracovní psi. Dnes je toto plemeno chováno jako společník.
Podobná plemena
- Výmarský ohař dlouhosrstý
- Německý ohař
- Český fousek