reklama

Cestujete se psem? Pořiďte mu pas

Pokud se chystáme cestovat se psem, musíme mu pořídit pas a vhodné očkování

Foto: Reuters

Dovolená v zahraničí se psem? Ano, ale musíme mu pořídit pas, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. Vstup do Evropské unie s sebou přinesl jednu zásadní změnu. Pokud chceme vycestovat se psem, kočkou nebo fretkou, potřebujeme tzv. Europet passport a jednotnou identifikaci zvířete.

Identifikací se myslí tetování nebo čip. V případě, že se rozhodneme pro tetování, musíme o něj požádat poradce chovu nebo veterinárního lékaře. Jde o identifikaci platnou osm let. K označení mikročipem musí veterinář použít pouze ty, co splňují ISO normy, aby byly čitelné pro čtečky v zahraničí.

Při běžném očkování můžeme o tyto služby požádat ošetřujícího veterinárního lékaře, který pejskovy vystaví pas. Je třeba do něj dopsat údaje o identifikaci zvířete, majiteli, záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Dále bychom měli do pasu zaznamenat plemeno, pohlaví, datum narození, tetovací číslo a barvu srsti. Pas musíme nosit v zahraničí vždy u sebe. Kontrolovat nás může policista v kterékoliv zemi.

Pokud se chystáme s pejskem vycestovat, musí být očkovaný proti vzteklině. Záznam nesmí být starší jednoho roku. Některé země - Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta, požadují kromě toho ještě sérologické vyšetření účinnosti vakcinace. Jde o test z krve ve schválené laboratoři, kde se ověří, zda bylo poslední očkování v pořádku.

Rozdělení zemí, kam můžeme vycestovat, a co budeme s sebou potřebovat

1. kategorie: cestování do - Spojené království, Irsko, Malta, Švédsko, Finsko a Kypr

Bude za potřebí si obstarat: pas, identifikaci mikročipem, očkování proti vzteklině, sérologické vyšetření, ošetření proti echinokóze a klíšťatům. Do těchto zemí nesmí cestovat štěňata mladší třech měsíců. Lze písemně požádat konkrétní zemi o výjimku.

2. kategorie: cestování do ostatních zemí EU

Je třeba pouze pas, identifikace tetováním nebo čipem, očkování proti vzteklině. Pouze Itálie nedovoluje štěňata mladší třech měsíců.

3. kategorie: nečlenské země

Každá země má odlišné podmínky pro vstup na území. Většinou ale kromě pasu, identifikace a vakcinace proti vzteklině, musí mít majitel doklad od veterináře, že je zvíře zdravé. Dále potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace. Některé země, jako je například Chorvatsko, zakazují vstup některým plemenům - pitbul apod., kteří nejsou zapsaní v registru Mezinárodního kynologického svazu FCI. Více informací je k nalezení na webovém portálu www.svscr.cz.

 

Vláda selhala, neumí ani vydat opatření podle návodu, říká expert k rozhodnutí soudu | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama