reklama
  • Wiki
  • Český fousek

Český fousek je jediným plemenem pocházejícím z České republiky. Historie tohoto starého českého plemene sahá až do 19. století. Je to typicky lovecký pes, dříve oblíbený na šlechtických dvorech, dnes oblíbený u myslivců. Český fousek je aktivní, inteligentní pes vynikající výbornými loveckými pudy. Plemeno je snadno vycvičitelné a zvládne i náročnější klimatické podmínky.

Vzhled plemene

Český fousek je středně velké plemeno. Výška u psa se pohybuje mezi 58 – 66 cm, u feny mezi 58 – 62 cm. Váha u psa se pohybuje od 28 do 34 kg, u feny od 22 do 28 kg. Tělo je svalnaté a celkově působí lehce a elegantně. Hlava je užší a dlouhá s vysoko posazenými uši přiléhajícími k lícím. Nechybí ani pro fouska charakteristický vous na čenichu, na bradě a nad očima. Tmavé oči mu dodávají inteligentní výraz. Hlava přes silný a středně dlouhý krk dobře navazuje na dlouhý trup. Končetiny má dlouhé, dobře osvalené a rovné. Ocas je silný a ke konci se zkracuje. Srst je dlouhá a na omak hrubá a drsná s hebkou hustou podsadou.
Toto plemeno se dožívá mezi 12 – 13lety.

Povaha

Český fousek potřebuje spoustu pohybu. Je to velmi inteligentní a poslušný pes, není problém ho dobře vycvičit. Je klidný a přesto aktivní. Ke svému pánovi a rodině je velmi přítulný. Je skvělým společníkem do rodiny. Vyniká výborným čichem a sledováním pachové stopy.

Český fousek - charakteristické rysy

- inteligentní, učenlivý
- poslušný, klidný
- aktivní, houževnatý
- společenský, přítulný

Výchova a péče o psa

Výchova je pro zkušeného chovatele doslova hračka. Povaha českého fouska tomu jen nahrává. Péče o dlouhou srst není vůbec náročná. Před létem se jeho podsada téměř ztrácí, takže v tomto období je potřeba důkladně vyčesávat. Je to velmi houževnaté plemeno, které snese i zhoršené klima venku na zahradě. Vhodné je dopřát mu velký výběh na zahradě nebo dlouhé procházky.
Štěně si můžete pořídit s PP za cenu začínající na 5 000,-. Bez PP je cena na dohodě s majitelem.

Chov

FCI řadí českého fouska do skupiny 7 – Ohaři, přinašeči a slídiči, sekce 1 - Ohaři, s pracovní zkouškou. Informace o tomto plemeni naleznete na stránkách
www.cesky-fousek.cz.

Historie plemene

Historie tohoto starého českého plemene sahá až do 19. století, kdy v 80. letech 19. století byl vydán jeho standard, ovšem doložitelné záznamy bychom mohli hledat už v raném středověku. Patří ke starým českým plemenům. Český fousek se využíval výhradně pro lov na šlechtických dvorech. FCI bylo plemeno uznáno až v roce 1963.

Podobná plemena

- Německý ohař krátkosrstý
- Výmarský ohař krátkosrstý
- Anglický setr

Související články

reklama
reklama
reklama