reklama

Ten pes je rozmazlený! K dítěti nepatří!Ani do postele!

A nebo: Děti náš pejsek přímo zbožňuje! Je to náš miláček. Často se k nám přitulí v posteli, někdy s námi i přespí. Je snad něco špatně?

Foto: Profimedia

A nebo: Děti náš pejsek přímo zbožňuje! Je to náš miláček. Často se k nám přitulí v posteli, někdy s námi i přespí. Je snad něco špatně?

Pravdu mohou mít předchozí řádky i titulek nad nimi. Záleží na tom, jestli máte rádi zvířata a psy zvlášť, jak máte staré (a zdravé) děti, jaké plemeno zvolíte a jak se vám podaří nového čtyřnohého člena rodiny vychovat.

Pes do bytu! Zapomeňte!

"Tatínek byl zcela rezolutní. Zarputile nám, třem sourozencům, odmítal pořídit pejska. Až našemu škemrání podlehla maminka. Z dovolené na Šumavě se vrátila s mrňavým štěňátkem a smutnýma očima - ty měli oba, pejsek i máma. A tak otec nakonec ustoupil s dalším zásadním prohlášením: Já se o něj starat nebudu! Následovalo deset šťastných let, během kterých jsme my vyrostli a pejsek, všemi milovaný Garp, zestárnul," vzpomíná učitelka Jitka. "A dnes? Táta nás má taky rád, ale svého Garpíska miluje. Je to láska vzájemná. Natolik silná, že pejsek alespoň dvakrát týdně škemrá za dveřmi rodičovské ložnice tak dlouho, dokud otec neopustí vyhřáté lože a maminku a nelehne si v kuchyni na gauč vedle psího pelíšku. Pak ještě musí vzít do ruky psí tlapku, a teprve potom oba spokojeně usnou..."

Jaké plemeno vybrat?

Adaptace pejska v rodině ovšem není vždy tak bezproblémová. Ne každé plemeno se totiž hodí do bytu a k dětem. Kteří psi tam patří a kterým bude lépe na zahradě? Pokud chcete spolehlivého hlídače rodinného majetku, pořiďte si dobrmana, rotvajlera, brazilskou filu nebo německého ovčáka. Obecně jde o "ostřejší" psy, kteří vyžadují pevnou ruku, dobrou výchovu a jednoho pána, jehož budou uznávat. Děti se nevylučují, ale je lépe držet je stranou a vždy pod dohledem.

Člověk je psí představa o tom, jak by měl vypadat Bůh. Pokud jste sami a toužíte po právě takovém společníkovi, volte akita inu nebo amerického pitbulla. Nejsou to psi, kteří se budou kamarádit s každým čtyřnožcem, jehož potkají. Ba naopak - nejspíš se čas od času pokusí dát najevo svou převahu všem psům v okolí. Pokud tedy nechcete strašit kolemjdoucí, smiřte se s tím, že je lépe vodit je na obojku. Vrátí vám to bezpodmínečnou psí oddaností až za hrob - a pitbull navíc láskou ke všem lidským jedincům obecně.

Plánujete veselého kamaráda k dětem? Pokud máte rádi velká plemena a nevadí vám, že hedvábná tlamička je čas od času trochu uslintaná, kupte určitě boxera. Navzdory hrozivému výrazu je toto inteligentní, taktní a čistotné plemeno ideální dětský kamarád. Podobně jako belgický ovčák nebo retrívr.

Oceníte osobitost? Neexistuje lepší volba než chytrý psík jezevčík. Paličák, dokonalý herec a vynalézavý uličník vyčůraný (s prominutím) jako mraky. Máte-li malý byt a tolerujete rošťáky, budete šťastní s jack russel teriérem, to je ten šikula, který se ve filmu Maska jmenoval Milo a zachránil Jima Carreyho z mnohého průšvihu. Určitě vás pobaví také temperamentní jorkšírský teriér: zvědavý, společenský a bystrý hlídač s velkým srdcem.

Napište nám!

A to jsme se ještě nedostali k rase "pouliční směs", která svým půvabem leckdy odzbrojí jakéhokoliv vyšlechtěného krasavce. A nezmínili jsme se o psí povaze, která je stejně jako u lidí rozhodující. Podpořená výchovou k dobrému či špatnému může mít za výsledek skvělého společníka stejně jako obávaného, nebezpečného agresora. A nestihli jsme varovat před tím, že i ten nejlepší domácí přítel může napadnout člověka, protože ač milované, pořád je to "jen" zvíře se svými instinkty. Je toho ještě spousta, a by také ne, když společná cesta domestikovaného psa a člověka trvá už víc než deset tisíc let...

Pes je prostě velké téma, a tak pište: Jaké s nimi máte zkušenosti? Které plemeno je podle vás nejvhodnější k dětem? Měli jste také pejska, na něhož a jeho povedené kousky nikdy nezapomenete? Příspěvky o délce maximálně 10 vět posílejte na adresu [email protected], do předmětu uveďte heslo "Pes".

Nejzajímavější z nich uveřejníme a odměníme krásnou cenou. Chcete-li soutěžit, nezapomeňte připojit své jméno, adresu a telefonní číslo! Zaslané příspěvky se stávají vlastnictvím magazínu www.zena.cz a jejich posláním dáváte souhlas k neomezenému užití. Redakce si vyhrazuje právo příspěvky redigovat.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama