Dětský lékař radí: Jak přežít s miminkem tropická vedra
Kolik tekutin má za den vypít miminko? Co když je opravdu velké horko? Může být na sluníčku? A jak ho oblékat? Léto je v plné síle, slunce praží. Ve vedru trpí dospělí, natož pak malé děti. Jak se o ně postarat? Poradí vám MUDr. Milan Kudyn.
Kolik tekutin má za den vypít miminko? Co když je opravdu velké horko? Může být na sluníčku? A jak ho oblékat?
Léto je v plné síle, slunce praží. Ve vedru trpí dospělí, natož pak malé děti. Jak se o ně postarat? Poradí vám MUDr. Milan Kudyn.
Když dítě pít odmítá
Základem je ale zachovávat pitný režim, to už asi víte. Ale kolik, čeho, a jak, když dítě odmítá? Množství se může lišit podle aktivity, teploty a i konkrétního dítěte. Jestli má dítě dost tekutin, prozradí frekvence močení. V případě že močí jedenkrát či dvakrát za den, je to málo.
"Jedenáctiměsíční dcera odmítá pití. Vyzkoušeli jsme různé lahvičky a nápoje. Dáváme příkrmy a ovoce, kojím pětkrát denně, ale dostanu do ní jen 50-100 ml samotných tekutin," Podobných dotazů dostává dětský lékař v horkém létě hodně. Nejen ohledně miminek, ale také batolat. Jak tedy do dětí tekutiny dostat?
Více podrobností ohledně pitného režimu najdete v rozhovoru s MUDr. Kudynem >>
U miminek je to těžké. Dá se zvýšit frekvence kojení. Nejlepší tekutina od narození do šesti měsíců věku je vždy mateřské mléko. V případě horkých dnů se doporučuje v období mezi kojením nabízet čistou kojeneckou vodu s minimální mineralizací nebo ovocný čaj z této vody připravený. Od šestého měsíce, kdy se začínají přidávat příkrmy, by dítě mělo vypít asi 200 ml dalších tekutin denně.
Co je pro děti vhodné k pití?
Minerální voda, fenyklový čaj, ostatní bylinné čaje, ředěné zeleninové či ovocné šťávy, čaj s ovocnou šťávou. Ale nesladit! "Základní zásadou pro výběr vhodných tekutin v těchto parných dnech je, aby šlo o tekutiny neslazené. Tekutiny s vysokým obsahem cukru žízeň spíše zvětší, než zaženou," radí MUDr. Kudyn.
Z vlastní zkušenosti vím, že dítě většinou preferuje jeden druh tekutiny, na který je zvyklé. Důležité je příchutě hodně ředit a zkoušet nabízet občas i čistou vodu, aby si děti nezvykly na pravidelné pití slazených nápojů do budoucna. Právě tak totiž často vzniká dětská obezita."
Čtěte také: Vedro v autě: Kvůli roztržitosti přišel o syna
Kohoutkovou vodu lékař u malých dětí nedoporučuje: „Nikdy nelze lokálně vyloučit přítomnost nežádoucích látek: dusičnany, vyšší obsah vápenných a železitých minerálů a jejich solí. Proto pediatři doporučují pro přípravu kojenecké stravy a čajů používat do jednoho roku dítěte kojeneckou vodu, splňující nejpřísnější limity," dodává.
Slunce nevyhledávejte
Přímému slunci se pokud možno vyhněte. V kočárku může teplota dosáhnout až 50 °C. Nejlepší pro miminko je poležení na odvětrávací matraci v prosluněném stínu. Ale pozor, UV paprsky dosáhnout i tam - mažte proto miminko opalovacím krémem s vysokým UV faktorem. Venku by děti měly být spíš dopoledne a pak až od tak od čtyř hodin odpoledne. Nenechejte dítě v kočárku celou dobu, prostřídejte s podložkou, aby k němu mohl čerstvý vánek.
Do čeho miminko oblékat?
Miminko oblékejte jen do vzdušné, tenké bavlny nebo jiných přírodních materiálů. Řiďte se heslem: Co má na sobě máma, je vhodné i pro dítě - maximálně můžete přidat jednu vrstvu, když bude mít studené končetiny (to neplatí u nejmenších dětí, které mají ještě jinou termoregulaci). A ve stínu klidně můžete prcka svléknout úplně, uvidíte, jak bude naháček spokojený! V extrémních teplotách, jak jsou ty současné, se také doporučuje ochladit dítě omytím končetin a zátylku žínkou namočenou ve vlažné vodě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Virtuální porod krok za krokem: Realisticky a názorně
Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!
Proč ještě nejste vdaná? Asi jste moc velká mrcha
Doporučené množství tekutin za 24 hodin
- 1. den života 50-70 ml/kg tělesné hmotnosti
- 2. den 70-90 ml/kg tělesné hmotnosti
- 3. den 80-100 ml/kg tělesné hmotnosti
- 4. den 100-120 ml/kg tělesné hmotnosti
- 5. - 9. den 100-130 ml/kg tělesné hmotnosti
- 10. den-7. měsíc 150-160 ml/kg tělesné hmotnosti
- 8.-12. měsíc 100-140 ml/kg tělesné hmotnosti
- 2. rok 80-120 ml/kg tělesné hmotnosti
- 3.-5. rok 80-100 ml/kg tělesné hmotnosti
zdroj: Pediatrie pro praxi 2007/3