reklama

Proč ještě nejste vdaná? Asi jste moc velká mrcha

Pokud byste chtěla být už dávno vdaná a ještě nejste, nehledejte chybu v mužích.

Foto: Profimedia.cz

Bohužel vás musíme informovat, že pokud byste chtěla být už dávno vdaná a ještě nejste, ba dokonce ani nemáte žádného potenciálního manžela, neměla byste hledat chybu v mužích a uklidňovat se tvrzením, že dobří chlapi vymřeli, hledejte ji především sama v sobě.

Tak to aspoň vidí Tracy McMillan, autorka světového bestselleru Proč ještě nejsi vdaná, který nedávno vyšel i v češtině. Její kniha proto vůbec není o mužích, jak by se podle názvu možná dalo očekávat, ale jen a jen o vás. "Důkladně se na sebe podívejte, aniž byste u toho mhouřila oči, a všímejte si vlastností, kvůli kterým jste se ještě nevdala. Určitě neděláte úplně všechno špatně. Stejně tak nepravděpodobné ale je, že děláte všechno dobře," píše Tracy McMillan a nebere si u toho servítky.

Pokouší se velmi jasnou a místy až drsnou formou vysvětlit, že dlouhodobého vztahu, a manželství už vůbec, nedosáhnete žádnými intrikami a promyšlenými kroky. Nesmíte lhát (ani sama sobě), nesmíte být mrcha a už vůbec se nesmíte chovat jako děvka (ano, to jsou skutečně Tracyina slova) - takovou ženu muži nechtějí. Chtějí někoho, kdo je spokojený sám se sebou, přesně ví, co chce, není závislý, ale ani naivní. 

Umíte milovat nesobecky?

"Manželství je založeno na lásce," říká Tracy a dodává: "Nikoli však na lásce jako z nějaké rozjásané reklamy na štěstí. Podstatou manželství je láska, která se nebojí rizika, láska nesobecká, rostoucí z důvěry a rozhodnutí milovat druhého člověka pro to, jaký je. Ne proto, že od něho něco požadujete – byť to něco je, že ho chcete milovat (a samozřejmě se za něho vdát a mít s ním děti). Nic složitého v tom nehledejte. Toužíte-li po sňatku, projevujte víc lásky. Nechtějte přijímat víc lásky. Chtějte lásku projevovat. Prožívat ji. Ztotožnit se s ní. Vidět ji všude kolem."

Čtěte také: Jak si udržet spokojené manželství?

To mimo jiné znamená, že byste měla svého vyvoleného milovat takového, jaký je. Neměla byste se zdržovat nesmyslnými požadavky typu: "Já mu lásku projevuju neustále, on mně jednou za čas, to je nespravedlivé." Nechtějte po něm, aby dělal něco, co mu třeba není přirozené, jen proto, že to děláte vy. A už vůbec nedělejte něco jen proto, aby to druhý dělal také. 

Nejtěžší je věřit

Nechte ho žít a hlavně - naučte se druhému důvěřovat. Pokud vám jednou řekne, že vás miluje, musíte věřit, že tomu tak je. Jestliže to budete neustále dokola zjišťovat, abyste se o tom ujistila, pravděpodobně ho ztratíte. 

Na druhou stranu se nikdy neponižujte. Netrpte jen proto, abyste si udržela muže. Pokud máte s něčím problém, řekněte to. Ještě předtím se ale ujistěte, zda je ten problém opravdu vážný, jestli se nedá jen jednoduše hodit za hlavu a jestli opravdu stojí za to, abyste jeho řešením narušovala poklidnou harmonii vztahu. 

Buďte emancipovaná, ale ne příliš. To, že svému muži vaříte, či uklízíte, není známkou submisivity, ani ponížení - pokud to tedy neděláte z donucení, ale proto, že se vám chce, že se o něj z lásky staráte. Občas se tedy na život nedívejte jen prakticky, ale zkuste poslouchat své srdce. Manželství by totiž nemělo být založeno na rozdělení povinností a pravomocí, ale především na tom, že je vám s druhým dobře a jste spolu zcela dobrovolně, a proto rádi.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 tipů na levné letní rande: Vyzkoušíte některý?

Chrápání je bezohledné: Může zničit vztah i život

Diagnóza smrt: Můžeme vstát z mrtvých?

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama