reklama

Vedro v autě: Kvůli roztržitosti přišel o syna

Případů úmrtí nebo poškození dítěte z nedbalosti přibývá. Nejedná se přitom vždycky o úmyslné ponechání dítěte bez dozoru. Na vině je roztržitost.

Miminko v autosedačce
Miminko v autosedačce | Foto: Profimedia.cz

Případů úmrtí nebo poškození dítěte z nedbalosti přibývá. Nejedná se přitom vždycky o úmyslné ponechání dítěte bez dozoru. V hektické době se nestávají ojedinělými případy, kdy rodiče opustí dítě v roztržitosti, v návalu jiných vlastních povinností.

Častým a stále narůstajícím číslem je počet dětí, které zemřou na následky přehřátí, připoutané a opuštěné v zaparkovaných automobilech. Rodiče si odskočí na nákup, někteří dokonce neváhají dítě ponechat v horkých letních dnech na parkovišti i delší dobu a odejít na rande, do kina na film, do nevěstince...

Nešťastné jsou případy jinak svědomitých a pečlivých rodičů, kteří kvůli stereotypním každodenním rodičovským činnostem ztratí přehled o tom, zda je ten den provedli. Asi jako když se vracíte zkontrolovat, zda jste vypnuli žehličku, nebo zamkli dveře od bytu.

Kam jedu, aneb když řídí „automat"!

Ťukali jsme si na hlavu, když médii proběhla zpráva o tom, že v Americe nechala matka (Mary Parksová) své dítě v autě, protože byla přesvědčena, že ho normálně odvezla do jeslí. Měla ho na zadním sedadle, kde usnulo - což se běžně nestávalo. Nemělo ani žádnou hračku, která by na něj upozornila. Malý synek spal v sedačce tak, že ho ani ve zpětném zrcátku neviděla. Místo jeslí pak zcela vynechala a jela rovnou do práce. Tam vedla běžný pracovní den a později odpoledne jela dítě do jeslí vyzvednout. Teprve tam, když se paní učitelka ptala, zda je syn nemocný, že nedorazil, jí všechno došlo. Bohužel bylo už pozdě.

Těchto případů ovšem přibývá!

Nedávno nechal milující otec svou dvouletou dceru v autě, protože si byl jist, že ji již odvezl do jeslí. K autu se vrátil až po pěti hodinách práce. Jeho dceru se už nepodařilo zachránit. Měla otok mozku, na který nakonec zemřela. Otec dítěte Lucio Petrizzi přitom není žádný nezodpovědný rodič s pochybnou pověstí. Je profesorem veterinární medicíny a vypověděl, že byl přesvědčen, že dceru do jeslí zavezl. Na jeho obranu vystoupila v médiích Elenina matka Chiara Sciarriniová, která uvedla, že partner dceru miloval a řádně se o ni staral. Rodiče dítěte poskytli orgány holčičky pro záchranu jiných dětí. Její srdce a játra už zachránily dva dětské životy.

Čím je dítě mladší, tím horší je jeho schopnost termorelugace. V zavřeném autě, kde teplota dokáže vyšplhat velmi vysoko, může dítě na následky přehřátí zemřít už po patnácti minutách. Záleží samozřejmě na tom, kdy naposledy pilo, sedí-li přímo na slunci a zda má světlé nebo tmavé oblečení. Ze stejného důvodu jsou nebezpečné i chladné dny, kdy hrozí naopak podchlazení a umrznutí.

Jak dítě nezapomenout v autě?

  • Stejně jako kontrolujeme zamčený byt, kontrolujeme, zda v autě nikdo nezůstal.
  • Pro lepší kontrolu si dáváme vždy kabelku na zadní sedadlo, vedle dítěte.
  • Pořídíme si rodičovské zrcátko, které nám umožní sledovat průběžně dítě ve zpětném zrcátku řidiče.
  • Dohodneme se s předškolním zařízením (jesle, školka), že nám okamžitě zavolá, pokud dítě do školky či jeslí ten den nedorazí.
  • Pokud má dítě z auta vyndavat někdo jiný než vy osobně, zkontrolujte si telefonicky, že se tak skutečně stalo. Můžete se také dohodnout na zaslání smsky typu: „Dítě předáno." „Dítě už je v jeslích."

zdroj: novinky.cz, zpravy.tiscali.cz, forexample.cz

 

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama