reklama

David (18) má o životě jasno: Sex není nic pro mě!

Mladý Brit David Sherratt je hluboce přesvědčen, že jakýkoli vztah se ženou pro něj představuje vážné nebezpečí."Sex není níc pro mě!" říká. Co dělat, aby vaše děti nesmýšlely stejně?

Foto: Thinkstock

Sexualita je s lidským životem neoddělitelně spjata. Než se s ní ovšem dospívající člověk vyrovná, nějakou dobu to trvá. Průběh sebenalézání může být někdy dost podivný, až úsměvný.

Jako u osmnáctiletého studenta cardiffské university Davida Sherratta. Zatímco policejní statistiky ukazují, že vynucený sex hrozí hlavně ženám, tento mladík je hluboce přesvědčen, že jakýkoli vztah se ženou pro něj představuje vážné nebezpečí. "Sex není pro mě," říká. A myslí to zcela vážně.

Možná byste se nad ním jen usmáli - zajímavé ovšem je, že na sociálních sítích má spoustu následovníků. Jde jen o přechodnou úchylku, nebo se posunuje sexualita dnešních mladých lidí někam úplně jinam? A co s tím dělat?

Sexualita je o vztahu a o komunikaci

Základem sexuality sebepojetí jednotlivce, z něhož vyplývají vztahy k ostatním, případně blízké vazby na životního partnera. Samotný sex a fyzické uspokojení jsou pouze tělesným projevem sexuality, pro intimní vztah je v první žadě důležitá blízkost dvou lidí, založená na schopnosti dávat a teprve potom brát.

Doporučujeme: Pubertální erotika: Tajné hry dospívajících holčiček

Třebaže obecně se sexualita dělí na mužskou a ženskou, každý jedinec má v sobě obsaženu kombinaci obojího v různém poměru, což z něj dělá jedinečnou bytost. David se ovšem poněkud vymyká běžným definicím...

Muži? Jedině bez žen!

Zatímco jeho vrstevníci dělají první poslední, aby se jim konečně povedl vstup do intimního života dospělých, David Sherratt je ve svých osmnácti letech stále panic a nehodlá na tom nic měnit. Zvláštní je, že jeho názory sdílí celá online komunita, která se nazývá MGTOW - Men Going Their Own Way neboli Muži jdoucí svou vlastní cestou. V tomto případě míněno - bez žen.

Většina z členů komunity se totiž obává, že sex se ženami povede dřív nebo později k obvinění mužů ze znásilnění. A tak se něžnému pohlaví, které v jejich očích vůbec tak něžné není, raději vyhýbají úplně. "Spousta mužů to prostě vzdala. Jediná cestam, jak zvítězit nad feminismem, je nezúčastnit se žádných vztahů," vysvětlil student chemie David svůj postoj na stránkách Mirroru.

Co udělat, aby kluci měli rádi holky - a naopak?

Jak vlastně může u člověka a priori vzniknout odtažitost (mírně řečeno!) k celé polovině lidstva? A co mohou rodiče udělat, aby dítě - je jedno, jestli kluk či holka - vyrůstalo smířeno a spokojeno se svým pohlavím a dokázalo přitom respektovat a mít rádo i pohlaví opačné?

Čtěte také: Je jí čtrnáct let aneb Lolitku je třeba seřezat včas

"Existuje spousta věcí, o kterých děti nechtějí hovořit ani se svými přáteli, hluboká tajemství si ponechávají pro sebe. Bojí se, aby se příliš neodhalovaly a nestaly snadno napadnutelnými. Částečně se stydí, částečně se vymezují vůči rodičům ve snaze vytvořit si vlastní svět," konstatuje německá psycholožka Christiane Tramitz, autorka knihy Kindergeheimnisse (Dětská tajemství), v rozhovoru pro časopis Psychologie Heute 12/2003.

Jak radí, pro rodiče je důležité zajímat se o své puberťáky, přestože se oni tváří, že o to nestojí. I když nechtějí mluvit, měli by se jich rodiče stále citlivě ptát: Jak ti je? "Sama skutečnost, že je ta otázka kladena, ukazuje, že o ně má někdo zájem, a to mnohdy stačí. Mnozí mladí lidé se cítí opuštění, když jim rodiče přestanou klást otázky," radí psycholožka.

Když se psychika pere s přírodou

Možná byla Davidova maminka jen příliš taktní a nechtěla pubertálního synka otravovat otázkami, takže došel k závěru, že je na světě úplně sám a na ženy se nedá spolehnout. Anebo se prostě narodil asexuální.

"Sexuální touha je součástí naší osobnosti. Koresponduje s našimi pocity, nastavením, sebehodnocením, úspěšností, pocity štěstí a naplněním života. Přemluvit někoho, aby se na sex těšil, vyhledával ho nebo po něm toužil, je nemožné. Pokud tedy někteří lidé touží po životě bez něj, proč ne. Jsou-li při tom šťastní, přejme jim to," doporučuje MUDr. Zlatko Pastor.

Jak to vidíte vy? Stojí život bez sexu za to žít? Nebo nám milostné touhy život jen komplikují? A jak to všechny ty složitosti okolo vstupu do dospělého intimního života citlivě zprostředkovat svým dětem? O tom můžete diskutovat pod článkem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Erotické hry náctiletých: Také jste hráli flašku?

Třináct let: Nejvyšší čas na sex?

Chtějí žít bez sexu! Nový trend, nebo úchylka?

Portál z proslulého mramoru musel čekat na pražském secesním skvostu na znovuobjevení | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama