reklama

Třináct let: Nejvyšší čas na sex?

Tělesně je na sex připravena většina dívek a chlapců už ve třinácti letech. Je to ovšem ideální věk pro první milostnou zkušenost? Kde vlastně leží hranice mezi dětstvím a dospělostí?

Foto: Isifa/Thinkstock

Tělesně je na sex připravena většina dívek a chlapců už ve třinácti letech. Je to ovšem ideální věk pro první milostnou zkušenost? Kde vlastně leží hranice mezi dětstvím a dospělostí?

Zákon stanovuje hranici 15 let, české dívky a chlapci ji však příliš často nevyužívají. V průměru dochází nejčastěji k prvnímu sexuálnímu styku teprve mezi 17. až 19. rokem věku.

Komerce láká - oni nevěří?

Je to zvláštní, lákadel je přitom obklopuje víc než dost: polonahé fešandy nesmyslně nabízejí z billboardů bezpečnostní dveře nebo dlouhotrvající venkovní nátěry, mnohé reklamy sice postrádají vkus i vtip, zato hýří centimetry holé kůže. Porno je v trafikách a na čerpacích stanicích běžně k dostání a milostné scény některých filmů se od něj ani moc neliší... Přesto se zdá, že dospívající generace zachovává vůči sexu rozumný odstup. Co je k tomu vede?

Ve srovnání třeba s Velkou Británii nastává jistý paradox: na ostrovech je věková hranice pro nepostihnutelný sex až 16 let, antikoncepce mají k dostání zadarmo a informace na každém kroku, přesto však anglická společnost řeší sexuální výstřelky, předčasnou sexualitu a těhotenství náctiletých v mnohem větším měřítku než my v ČR.

Příčiny nejasné, rozdíl značné

Je lákadel příliš a ztratila kouzlo? Jsou mladí natolik moudří, že k lásce potřebují i splynutí duší? Nebo se prostě jen podvědomě brání něčemu, čím je dospělí nevědomky bombardují? Je zdrženlivost jistou formou protestu proti „nestydatosti" současné doby? Těžko říci. Jisté je jen to, že stanovení oficiální věkové hranice se velmi liší v jednotlivých zemích světa - třeba až o pět let:

  • USA, Egypt: 18 let
  • Severní Irsko: 17 let
  • Namibie: 16 let
  • Švédsko: 15 let
  • Kanada: 14 let
  • Jižní Korea: 13 let
  • Mexiko: 12 let

Kdy je ten správný čas?

Podle přírody okolo 13. roku věku, podle českého zákona v patnácti letech. Puberta však nastupuje už okolo desátého roku: dítě rychleji roste, fyzicky i rozumově vyspívá, začínají pracovat hormony. Mění se tvar těla, napřed u dívek později i u chlapců. Někdy ve dvanácti letech přijdou na řadu první plaché lásky, doteky a polibky.

„Moje poprvé se stalo před pár dny. Je mi už čtrnáct let. Teď spolu chodíme a děláme to pořád. Moc ho miluju...," podobné příspěvky sice najdete v internetových diskusích teenagerek poměrně často, sociologické průzkumy však ukazují, že realita za holčičí fantazií pokulhává. Mladí Češi zahájením sexuálního života zdaleka nespěchají. Naopak, věk typický pro první pohlavní styk se během posledního desetiletí dokonce mírně zvýšil, až k 19 letům.

Je to dobře, nebo špatně? To záleží na okolnostech. Někdo je sexuálně zralý ve čtrnácti, jiný má ještě ve dvaceti dost času. Legislativa to sice komplikuje, ta by ale měla v první řadě sloužit jako ochrana proti zneužívání dětí, ne jako bič pro mladé nedočkavce...

A jaký je váš názor? Kdy by se mělo se sexem začínat? Odpovídá zákonná věková hranice vašim představám? Snížili byste ji, případně zvýšili? A proč? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: zbynekmlcoch.cz, naseinfo.cz

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama