reklama

3 zlatá pravidla ženské moudrosti: Proč je uctívat?

V čem spočívá ženská moudrost? A je nám dnes vůbec ještě k něčemu?

Foto: Isifa/Thinkstock

V čem spočívá ženská moudrost? Její pradávná podstata má kořeny už v prvobytně pospolné společnosti. V matriarchátu.

Díky spojení s přírodou ctily pravěké kultury ženství jako takové. Plození a rození dětí se stalo základem náboženství i společenského řádu. Proto vznikl matriarchát a bohyně - matky. Jsou nám ještě dnes k něčemu?

Uctívaná první krev

Dávné iniciační obřady oslavovaly první menstruaci jako událost hlubokého významu, symbolickou proměnu v ženu. Stařeny učily mladinké dívky, jak být dospělou milenkou, partnerkou, matkou. Učily je hrdosti na sepětí s přírodou, ženskou roli a důvěře v ženské schopnosti, jež budou sloužit celému kmeni.

Čtěte také: První menstruace? Zbavte dceru studu!

Pravěké rituály měly zřejmě i ideový přesah: Jejich cílem bylo spojit dívku s její ženskou duší a přírodou a otevřít jí tak cestu k intuici a vnitřní moudrosti.

Božské ženy v historii

Proto také bohyně představovaly a představují univerzální ženskou energii. Znají je snad všechny civilizace, od primitivních po současné: egyptskou Isis, babylonskou Ištar, indiánskou La Lobu, jorubskou Ochun, křesťanskou Marii, moderní žítkovské čarodějky...

Řecké a římské bohyně už odrážely nové uspořádání společnosti, založené na mužské síle a dominanci. Uplatnění našly jen jako manželky a strážkyně rodinného krbu (Héra/Juno) či milenky (Afrodíta/Venuše). Nicméně stále ještě si zachovaly moudrost (Palas Athéna/Minerva), byť v poněkud mužatkovském provedení...

Ženské hodnoty jako laskavost, soucit, vzájemná úcta či bezpodmínečná láska ztrácely na významu. S příchodem křesťanství pak přirozenou ženskou sexualitu nahradila bezvýhradně - a jednostranně - vyžadovaná věrnost, která lépe vyhovovala mužskému chápání světa.

Doporučujeme: 20 jednoduchých způsobů, jak si zlepšit život

Nový svět vystřídal starý. Ženská moudrost přestala být platnou mincí. Následující staletí ji hluboko pohřbila, a tak nezbývá než si vše znovu připomenout. Nabízíme vám tři pravidla ženské moudrosti.

V čem spočívá ženská moudrost

  1. Jednotlivec je propojen s celkem. Muži v čele států soutěživě hromadí majetky, aniž by cítili odpovědnost za chod světa. Otvírají se tak nůžky mezi blahobytem a bídou, které mohou zničit celou planetu. Chybí nám vědomí sounáležitosti, pokora a respekt k okolí. Plýtváme zdroji, aniž bychom mysleli na zítřek.
  2. Síla neznamená pravdu. Ale je lepší ji obejít než se s ní střetnout. Moudrost ženy je spojená s porodem, životem i smrtí. To je mocnější síla než jakákoli mužská, přestože často spoutaná náboženskými či právními předpisy.
  3. Slušnost neznamená slabost. I muži mají laskavou ženskou stránku - a ženy drsnou mužskou. Ideální je, pokud jsou obě v rovnováze a člověk celistvý. Pak dokážeme s úctou a láskou přijímat rozdílnost opačného pohlaví.

Jak se vám líbí tato pravidla? Věříte, že by se podle nich měl točit svět? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 věcí, kterých v životě budete nejvíc litovat

Děsivá reinkarnace: Mámo, tys mě nechala umřít!

5 rad, bez kterých hezký zadek mít nebudete

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama