reklama

První menstruace? Zbavte dceru studu!

„Krvácí? Je nečistá! Nesmí ani do kostela!" Tak pohlížel na menstruující ženy středověk. Mnohé z toho zřejmě přetrvává dosud. Dokonce i rozvinutá západní kultura dělá vše proto, aby menstruace zmizela z viditelného světa.

Foto: Profimedia.cz

„Krvácí? Je nečistá! Nesmí ani do kostela!" Tak pohlížel na menstruující ženy středověk. Mnohé z toho zřejmě přetrvává dosud. Dokonce i rozvinutá západní kultura dělá vše proto, aby menstruace zmizela z viditelného světa.

Mnoho žen se za ni stydí a nesnáší ji. Moderní civilizace vytlačila tento přirozený proces ze života podobně jako porod, nahotu nebo umírání. Nejlépe, aby nebyla vůbec vidět a slyšet! Prostě tabu, o kterém se nemluví. A když, tak výhradně v souvislosti s reklamou na vložky a tampony. Zřejmě jedině obchodníci pochopili, že příroda je někdy prostě silnější...

Hnusí se mi!

„Byla jsem mimino, a už jsem tu věc nesnášela a hnusila se mi. Když o ní chtěl někdo doma mluvit, tak jsem ho nikdy nenechala! Ale zařídila jsem si to tak, že jsem teď jedna z mála šťastných, které se těch hnusů zbavily," napsala nám poněkud tajemně čtenářka Šárka.

Jak se jí to povedlo, těžko soudit, ale její názor alespoň částečně sdílí mnoho dalších žen. Menses jsou přitom důležitou a významnou součástí ženského života a není vůbec důvod prožívat je v koutku, hanbě a bolestech.

Oslava pravěkého ženství

Vesele slavíme všechno možné: narozeniny, svátek, první den ve škole, den dětí, výhru ve sportu, pěkné vysvědčení... Je tedy s podivem, že tak zásadní životní mezník pomineme několika stydlivými větami. Dcera přece svými prvními měsíčky vstupuje do světa dospělých žen, odpovědných za přežití rodu. To je velká sláva, ne důvod k politování!

A také je to ženská věc. Maminka by při té příležitosti mohla koupit své holčičce pěkný dárek, pozvat ji do cukrárny, kde posedí a popovídají si o ženském údělu: o tom, jak je třeba vnímat vlastní tělo a že není důvod se za něj stydět. Mysticky založené mámy mohou dcerám dokonce zprostředkovat menstruační rituál, který je naučí vnímat menses jako dar, zdroj radosti, síly - a nikoli coby slabost či důvod k depresím.

Ať už však pojmete první ženskou krev gastronomicky, nákupně nebo esotericky, měly byste svou dceru uvést do světa žen slavnostně a vzbudit v ní sebevědomí.

Předcházet musí osvěta

Ale pozor, nepleťte si posezení u příležitosti prvních menses s osvětou! Základní informace o lidském rozmnožování by měla mít dcera od mámy daleko dřív, už někdy v deseti letech! Rozhodně to bude lepší, než když ji s nimi seznámí kamarádky.

Maminky by totiž měly připravit dcerky na první okamžik, kdy menstruace přijde, daleko dřív, aby je nepříjemné pocity, napětí a nevolnost nezaskočily. Zmírní tak stud i případné obavy z neznámého. Chybět by v té souvislosti neměly ani základní informace o intimní hygieně s menstruací spojené, počínaje udržováním hygieny na toaletách, přes vložky a později zavádění tamponů až k mytí rukou.

zdroj: maitrea.cz, Carine

Co je menstruace?

Pravidelná ztráta krve, kdy spolu s ní z těla odchází odumřelá děložní výstelka. Tento proces se opakuje zhruba jednou za 28 dní. Dochází k němu, pokud v období ovulace není oplodněno uvolněné vajíčko v těle ženy. Tento pravidelný cyklus je řízen hormony, a proto ovlivňuje nejen tělesné pocity, ale i psychiku.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama