reklama

10 věcí, kterých v životě budete nejvíc litovat

Většinu zlatých pravidel, jak se chovat, znáte: Rodina je na prvním místě. Jez do polosyta, pij do polopita. Slušnost nic nestojí... Ale teprve tváří v tvář opravdové katastrofě si dokážeme uvědomit, co má skutečnou cenu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Většinu zlatých pravidel, jak se chovat, aby bylo dobře vám i všem okolo, znáte: Rodina je na prvním místě. Jez do polosyta, pij do polopita. Slušnost nic nestojí atd...

Pak ale nastanou situace, které se vymykají. Nemoc, násilí, ztráta blízkého člověka. Teprve tváří v tvář opravdové katastrofě si dokážeme uvědomit, co má v životě skutečnou cenu.

Doporučujeme: 20 věcí, které jsou lepší než sex

Je dobré mít dlouhodobou perspektivu. Z toho vycházel průzkum britské organizace Retirement Move, sdružující důchodce. Na to, čeho v životě nejvíc litují a čím by se měli lidé řídit, se ptal více než tisícovky starých mužů a žen. K čemu došel? Výsledky zveřejnil britský Daily Mail.

A čeho nejvíc litovali?

Příliš jsem se trápil hloupostmi: Ano, to byl úplně nejčastější povzdech. Malicherné žabomyší války a bouře ve sklenici vody nám berou daleko víc energie a času, než si zaslouží. A my jim to dovolujeme. S tím souvisí jedna moudrá rada: Zabývej se jen věcmi, které můžeš ovlivnit!

Oženil/vdala jsem se s nepravou/ým: Je až s podivem, kolik lidí toho lituje. A kolik lidí to udělá. Spolu s tím šel ruku v ruce i další stesk: Nechal jsem odejít svou pravou lásku. Čím to je, že právě v lásce tak často chybujeme? Jsme vůči svým protějškům příliš shovívaví, nebo naopak málo, protože se bojíme zůstat sami? Co myslíte?

Neplnil jsem si životní sny: Mnoho lidí příliš dlouho dělá práci, která je nebaví. Často proto, že jsou líní a málo se snaží. A leckdy jim pohodlnost neumožní vystrčit nos za hranice země. Málo jsem cestoval - to je další věc, které budete ve stáří litovat. Naslouchejte proto sami sobě a jděte za svými sny, dokud je čas.

Měl jsem se víc učit: Co dodat... Ano, to jste měli. Zejména pokud jste ještě mladí a připadalo vám, že máte spoustu času. Učit se ale můžete po celý život. A svou lásku k vědění byste měli předat dál, aby svět neovládli hlupáci.

Věnoval jsem málo času svým blízkým: Pozdě bycha honit... Nevěnovat čas svým dětem a nevidět je vyrůstat, zanedbávat partnera či partnerku na úkor pracovních porad, to dluh veliký, který nikdy nebudete moci dostatečně napravit. Mnoho lidí také lituje, že nevycházelo dobře s rodiči nebo sourozenci. S tím možná souvisí další bod...

Čtěte také: Svedla jsem souseda, teď mě nenávidí celá vesnice

Málo jsem odpouštěl lidem, kteří mi ublížili: Ano, je těžké odpouštět. A když odpustíte, nemáte záruku, že se vám to vrátí v dobrém, nikoli jako potvrzení slabosti. Pořád to ale můžete napravit. Čím? Dalším bodem.

Měl jsem zůstal v kontaktu se svými starými příteli: Když se nepovede rodina, stále vás mohou podržet kamarádi. Přátelství dává životu mnoho krásných rozměrů navíc a leckdy dokáže, když ne nahradit, tedy aspoň potěšit, jako byste byli jedné krve.

Moc jsem pracoval: Je fakt, že v domově důchodců vás budou hřát spíš vzpomínky na staré lásky než na pracovní úspěchy. Proto si také mnoho lidí myslí, že měli jít do důchodu dřív a víc si užívat života, dokud to jde. (To ovšem hovoří bohatí britští důchodci - my, postižení důchodovou politikou ČR, si o podobném luxusu můžeme nechat jenom zdát...)

Měl jsem víc šetřit na důchod: Že lidé příliš utráceli a málo mysleli na zadní kolečka, bývá častá, i když pozdní lítost.

Držel jsem se moc zpátky: Koho jiného byste měli hýčkat, než sami sebe? Dopřejte si, dokud to jde: Lásky, laskavosti i příjemných zážitků...

Pár dobrých rad na závěr

Přes všechno, co se jim nepodařilo, byla většina důchodců, kteří se průzkumu Retirement Move zúčastnili, spokojená. Dosáhli toho díky těžce nabyté moudrosti. Jaká jsou pravidla, jimiž se řídí?

  • Žij život, jako by každý den byl tvůj poslední.
  • Miluj bez podmínek.
  • Nepal za sebou mosty.
  • Slušnost nic nestojí.
  • V každém je kousek dobra, jen ho najít.
  • Nejlepší věci v životě jsou zadarmo.
  • Na konci každého tunelu je světlo.
  • Čas zhojí všechny rány.

Teď už víte, čeho lidé ke stáru nejvíc litují - tak nedělejte stejné chyby, jako oni: Začněte využívat toho, co vám život nabízí! Nebo to už dávno děláte? Gratulujeme!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

20 věcí, které děti nikdy neřeknou

9 ostudných věci, které děláme, když nás nikdo nevidí

Vesnice mě donutila změnit život. Odešla jsem z práce

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama