reklama

10 věcí, ve kterých jsou děti a psi úplně stejní

Není divu, někdo může milovat psa stejně jako jiný dítě. Děti a psi se totiž leckdy chovají dost podobně.

Foto: Isifa/Thinkstock

Není divu, někdo může milovat psa stejně jako jiný dítě. Děti a psi se totiž leckdy chovají dost podobně.

Vlastně to má docela logiku. Inteligence psů se pohybuje zhruba ne stejné úrovni jako inteligence tříletého dítěte. Když k tomu připočtete bezpodmínečnou náklonnost, hebkost na dotek a bezbrannost menšího tvora (pokud nemluvíme zrovna o irském vlkodavovi nebo anglické doze), zjistíme, že pes je tvor chováním i hmotností malému dítěti docela podobný. Posuďte sami...

Doporučujeme: "Zabiják" pitbull a malé dítě: Neuvěřitelné záběry

Co mají psi a děti společné

  1. Děti i psi vyžadují pozornost neustále. Jen se na ně chvilku nedíváte, už vám šťouchají čumákem do ruky nebo za ni tahají: Věnuj se mi! Hraj si se mnou! Mazli mě!
  2. Děti i psi budou klidně jíst z misky na podlaze, nebo také z podlahy samotné. Dokonce i společně. A jak jim bude chutnat!
  3. Děti i psy nejvíc vyvede z míry, když vycházíte z bytu bez nich. Mají totiž úplně stejné myšlení: Jestli teď máma zavře dveře zvenku, už ji třeba nikdy neuvidím...
  4. Děti i psi potřebují jasně vymezené hranice. Pokud je mají, jsou zlatí, hodní, poslušní. Pokud ne, jde o rozmazlené zmetky, a je úplně jedno, jestli patří ke druhu homo sapines nebo canis lupus familiaris.
  5. Děti i psi budou klidně trousit hovínka, kde to na ně přejde - samozřejmě pokud je dobře nevychováte. Ale i pak se čas od času mohou zapomenout.
  6. Děti i psi dobře vnímají vaši řeč těla. O co méně slov je pro ně srozumitelnějších, o to víc se soustředí na vaše chování, výraz tváře, gesta. Leckdy tak o vás zjistí daleko víc, než byste čekali a chtěli.
  7. Děti i psi milují louže a bláto. Nejšťastnější jsou, když se v nich mohou vyválet. A naprosto nechápou, proč ten jejich velký člověk rozzlobeně křičí: Fuj! To nesmíš!
  8. Děti i psi si s radostí zdřímnou po obědě. Usnou klidně uprostřed dne, všude a v neuvěřitelně krkolomné poloze.
  9. Děti i psi jednají instinktivně. Jejich komunikace je přímá, dynamická a nezáludná. Co na srdci, to na jazyku. Neumějí se přetvařovat. To je specialita dospělých.
  10. Děti i psi vás milují nekonečnou, bezpodmínečnou láskou. Pro ně jste laskavé a všemocné božstvo. Potřebují spoustu vaší lásky, a vy jim ji s radostí dáváte.

Láska je jen jedna

Když tohle všechno vezmeme v úvahu, nepřijde nám podivný fakt, který nedávno potvrdili lékaři nemocnice v Massachusetts: Láska ke psům je úplně stejného druhu jako láska k dětem.

Pejskaři to vědí už dávno a nyní to potvrdil i pokus, při němž ženy sledovaly fotky dětí a psů. Reakce mozku, které jim přitom byly snímány, potvrdily, že na zvířata i na lidská mláďata reagovaly spontánně pozitivně stejné části mozku. A stejně tak bylo prokázáno, že si psi tvoří k pánům podobná pouta jako malé děti k rodičům.

Co myslíte, je to tak v pořádku? Mohou psi někomu nahradit lidskou bytost? A je to dobře, nebo špatně? O tom můžete diskutovat pod článkem.

Ten rozmazlený pes k dítěti nepatří! Ani do postele!

Učitelka svedla dvanáctiletého. Slaví 10. výročí svatby

Co psi nesnáší? Tohle jim rozhodně nedělejte!


 

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama