reklama

"Zabiják" pitbull a malé dítě: Neuvěřitelné záběry

Člověk je psí představa o tom, jak by měl vypadat Bůh. U pitbull teriérů to platí dvojnásob. Je jen málo plemen, která tolik milují lidi. A snad okolo žádného z nich nevládne taková mediální hysterie. Máme opravdu důvod k obavám?

Foto: internet

Člověk je psí představa o tom, jak by měl vypadat Bůh. U pitbull teriérů to platí dvojnásob. Je jen málo plemen, která tolik milují lidi. A snad okolo žádného z nich nevládne taková mediální hysterie.

V řadě zemí je americký pitbull teriér (APBT) zakázán, i u nás se už objevily pokusy o omezení jeho chovu. Hysterie však není u lidí ničím novým. Kolik živočišných druhů už vyhubili, protože se jich báli! Jaký tedy tento pes opravdu je? Máme důvod k obavám?

"Část lidí ho považuje za krvežíznivou bestii vraždící děti. Jiní tvrdí, že pitbull má pouze strašlivý stisk a obrovskou sílu, ale pokud je dobře vychován, je hodný jako beránek. Nesmysl je obojí," konstatuje Lenka Svobodová z chovatelské stanice Dynamic Life.

Miluje lidi, ale bojuje do posledního dechu

Pitbull je rasa vyšlechtěná pro psí zápasy, a to určuje geneticky jeho povahu. "Právě zápasníci museli být k lidem absolutně přátelští - před zápasem vykoupal psa majitel soupeře, lidé je od sebe odtrhávali zakousnuté v ringu a pes se nesměl ani ohnat. Jakmile projevil agresivitu vůči člověku, byl okamžitě usmrcen. Pitbull je tedy geneticky vyšlechtěn, aby byl přátelský k lidem právě proto, že byl používán k zápasům," vysvětluje Lenka Svobodová.

Zooterapie: Podívejte se, jak psi léčí lidi >>

Přesto je pitbull hlavně zápasník. Bojovnost je jeho vrozenou vlastností. Nikdy se nevzdává, nebere ohled na přesilu, na únavu, na bolest... Nepochybně je to proti přírodě, ale tak ho vyšlechtil člověk. Dobře socializovaný pitbull se nebude prát, bude si hrát jako ostatní psi. Ale jakmile se pustí do boje, nevzdá ho. Spouštěcím podnětem může být cokoliv: nejen útok, ale - při špatné socializaci - i pouhé spatření jiného psa.

Pitbull: Nic pro zamindrákované!

A tím se dostáváme k majiteli a výchově. Pitbull rozhodně není pes pro každého! Patří do rukou laskavým, vyrovnaným, ale důsledným lidem, kteří ho zvládnou. Pro zamindrákované jedince jde o nejhorší možnou volbu, nedá se totiž vycvičit drilem. Udělá mnohem víc z lásky než ze strachu. Surovým zacházením ho zkazíte.

Majitel musí k pitbullovi pociťovat obrovskou odpovědnost a mít na paměti jeho bojovnost. Za každou cenu je třeba předcházet konfliktům: vodítko, košík v parku se psy jsou samozřejmostí. A pakliže ke konfliktu dojde, musí majitel umět útok svého psa zastavit.

Zachraňte pitbulla!

Jací tedy pitbullové opravdu jsou? Temperamentní, hraví, pracovití, veselí, komičtí. Neustále mají dobrou náladu a touží po hře. Děti svého pána milují a mají s nimi leckdy větší trpělivost než jejich lidská matka. Ale pozor! Nikdy, ale opravdu NIKDY, nenechávejte dítě, a už vůbec ne malé, s jakýmkoli psem o samotě! I ten nejlepší domácí přítel může napadnout člověka. Ač milované, pořád je to zvíře se svými instinkty. To platí o všech psích rasách.

"Člověk vyšlechtil odvážné plemeno, ochotné nasazovat život v boji. V první světové válce byl americký pitbull Stubby symbolem Ameriky. Pitbull Pete byl po dlouhé roky symbolem přátelství v seriálu Naše parta. Dnes je tento pes zatracován, nenáviděn až k smrti," říká smutně chovatelka.

Jaký je váš názor? Jsou pitbullové a ostatní bojová plemena zabijáci, kteří by měli být zlikvidováni? Jde o problém nezodpovědných majitelů a lidského selhání? Panuje okolo těchto plemen zbytečná hysterie, nebo jde o oprávněné obavy z nebezpečných zvířat? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zooterapie: Podívejte se, jak psi léčí lidi!

Je mi 13 let. Mám rakovinu. Umírám, ale nepláču

Čeho budeme litovat před smrtí?

Pověry o pitbullech

  • Pitbull má strašlivý stisk! Kdepak. Pitbull obvykle používá čelisti k držení soupeře. Zápasy nad většími a silnějšími soupeři vyhrává srdcem, inteligencí a rychlostí.
  • Pitbull je agresivní! Naopak. Jen psychicky vyrovnaný jedinec může být dobrý bojovník.
  • Pitbull pes jako každý jiný! Záleží pouze na výchově. Pokud není speciálně cvičen k agresivitě, je hodný jako ovečka. Tak to také ne! Bojovnost je hlavní vlastností pitbulla a spustit ji mohou nejrůznější podněty.
  • Pitbull je na prvním místě v napadení lidí! Nikoli. Agresivita vůči člověku je proti přirozenosti tohoto plemene. Proto také nebývá dobrým hlídačem. V napadení člověka vedou vždy němečtí ovčáci.

Paradoxní statistiky

  • Ročně je v ČR utýráno k smrti vlastními rodiči více dětí (v průměru okolo 20), než kolik jich bylo za 20 let zabito psy.
  • Smrtelné útoky psů podle plemen (Německo, 1968 - 2002): německý ovčák 26, rotvajler 7, německá doga 5, kříženci 4, ostatní bojová plemena (americký stafordšírský teriér, stafordšírský bulteriér, bulteriér, argentinská doga, brazilská fila, dobrman, rhodeský ridgeback, pitbulteriér, akita inu, bordeauxskou dogu, mastifa, bulfmastifa a tosu) 3
  • Pokousání psem podle plemen (ČR, leden - září 2000): celkem 18 482 případů, z toho německý ovčák 4210, jezevčík 2042, všechna bojová plemena dohromady (americký stafordšírský teriér, stafordšírský bulteriér, bulteriér, argentinská doga, brazilská fila, dobrman, rhodeský ridgeback, rotvajler a pitbulteriér, akita inu, bordeauxskou dogu, mastifa, bulfmastifa a tosu) 1488

--------------------------------------------------------------------------------

Co na to chovatelé psů?

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama