reklama

Co psi nesnáší? Tohle jim rozhodně nedělejte!

9 věcí, které jste o psech nevěděli. Co se smí a čeho se vyvarovat?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Milujeme je tolik, že jim dovolíme, aby nás olizovali, spali s námi v posteli a rádi jim věnujeme veškerý svůj volný čas. Za naši péči jsou nám maximálně oddaní a neublížili by nám. Co bychom ale neměli dělat? Je 9 věcí, které naši psi nenávidí, i když je možná tiše tolerují.

Pes je nejlepší přítel člověka. To bychom v mnoha případech mohli podepsat. Bohužel to opačně často neplatí. Zkuste jim život ještě více zpříjemnit a zaměřte se na tyto "zlozvyky".

Objímání za každou cenu

Asi vás tím překvapíme, ale jsou psi, kteří prostě nestojí o tolik objímání a pozornosti. Jde o jakýsi projev naší náklonnosti, ale měli bychom jim dopřát trochu volnosti a svobody. Uvědomte si, že domácího mazlíčka nemáte proto, abyste jej celý den tahali v náručí.

Doporučujeme: 8 tipů, jak seznámit psa s novým miminkem v rodině

Psi to chápou trochu jinak. Pro ně je kontakt určitý projev dominance. Pokud se on sám dotýká jiného psa, často ukazuje, kdo je tu pánem. V případě, že je silně obejmete, můžou se cítit v ohrožení a začnou vrčet, i když vás sebevíc milují. Než se začnete tulit, zkuste prozkoumat, jakou má náladu. Když bude odcházet stranou, jistě o pozornost nestojí.

Škádlení není hra

Pes není běžně zvyklý na tahání za ocas, rychle šahání na packu nebo jiné projevy hry. Učte děti, aby se k nim chovaly jemně a naopak už štěňata zvykejte na doteky. Držte jim packu, jemně je zatáhněte za ouško, pošimrejte na tlapce.

Hlazení na hlavě

Už od mala své děti učte, jak se mají přibližovat k psovi. Jsou tací, kteří na první kontakt nemají rádi dotek na hlavě a už vůbec od vysokého člověka. Vždy přibližujte ruku pomalu k čumáku, aby si vás mohl očuchat. Rozhodně se ho nesnažte dotýkat na obličeji. Na čumák si nechá sáhnout jen málo z nich. Jděte na to přes drbání pod bradou, to neodmítne žádný čtyřnohý miláček.

Dejte mu volnost

Když psa učíte chůzi u nohy, je dobré používat pevné vodítko, ale ve chvíli, kdy je výcvik zvládnutý, může mít pocit, že je v napjaté situaci a venku se neuvolní. Proto je dobré střídat natahovací vodítko s pevným. Lepší je psa udržet na vodíku pomocí pamlsku, než ho neustále cukat k sobě. Jen pozor, někteří psi jsou na pevném vodítku agresivní vůči okolí, jsou připraveni vyrazit.

Nenuťte ho

Čtyřnozí mazlíčci mají skvěle vyvinutý čich, sluch a určitý instinkt na rozpoznávání lidí. Může se stát, že se mu někdo nebude líbit, proto ho nenuťte být v těsné blízkosti s tímto "nepřítelem". Pokud se jedná o osobu, s kterou žijete, zkuste ho pamlsky či hračkami přesvědčit, že vám dotyčný nijak neubližuje. Může mu vadit parfém, tón hlasu, brýle, přílišná gesta.

Nedostatek času

Oni dobře poznají, že nemáte čas. Snaží si vynutit svoji pozornost a časem se mohou domnívat, že už ho nemáte rádi. Pak se budou snažit upoutat vaši pozornost. Mohou začít ničit věci nebo dělat loužičky.

Náš tip: Našli jsme ideálního mazlíčka. Je to kuře!

Jednou jste si domácího mazlíčka pořídili, holt si budete muset ráno přivstat nebo omezit večerní sledování televize. Procházka vám oběma prospěje. A najít si každý den několik minut na hru, nebude taková dřina. Psům prý stačí i třikrát denně jen 10 minut, aby byli šťastní.

Nedívat se do očí

Snažíte se se psy navázat oční kontakt? Nejspíš se vám to nepodaří a ani se o to raději nepokoušejte. Ani ve smečce to není přirozené. Pokud jste pro ně autoritou, nikdy to neudělají. Když ho naučíte koukat do očí, vlastně mu tím ukážete, že vy autoritou nejste.

Nepřítomnost pravidel

I když to bude znít divně, pravidla skutečně potřebují. Pro ně je to určitá forma zábavy a komunikace s námi. Nehledě na to, že většinou po povelu přijde odměna v podobě procházky, míčku nebo dobrůtky. Navíc je trénováním psychicky unavíte, což je pro ně lepší, než jim třicetkrát hodit tenisák.

Nebuďte je

Uvědomte si, jak se vám protiví, když vás někdo vzbudí násilím. I zvíře potřebuje dostatek spánku. Respektujte jeho klid a naučte své děti, aby domácího mazlíčka nerušily.

Co podle vás vadí psům nejvíce? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Způsoby, jak se přestat hádat s vlastní mámou

Jak se zbavit mravenců: Babské rady a tipy čtenářů

Proč jíst medvědí česnek? Jarní detox i skvělé recepty!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama