reklama

Vyvarujte se mýtů při péči o genitál miminek!

Jak pečovat o pohlaví těch nejmenších? Vypadá to jednoduše. Při přebalování chlapečka nezapomínáme na kůži pod penisem, kde mohou zůstat zbytky moče a stolice. Holčičkám  čistíme kůži kolem přirození otíráním odpředu dozadu, aby se zbytky stolice z konečníku nedostaly do pochvy.

Miminko
Miminko | Foto: Profimedia.cz

Jak pečovat o pohlaví těch nejmenších? Vypadá to jednoduše. Při přebalování chlapečka nezapomínáme na kůži pod penisem, kde mohou zůstat zbytky moče a stolice. Holčičkám  čistíme kůži kolem přirození otíráním odpředu dozadu, aby se zbytky stolice z konečníku nedostaly do pochvy.

Jenže někdy selský rozum nestačí. Vzhledem k zažitým představám totiž panuje ohledně genitálu miminek obojího pohlaví spousta mýtů, jenž jim v důsledku mohou pěkně uškodit. Které to jsou?

Péče o genitál novorozených chlapečků

Šourek bývá po porodu oteklý, někdy temně fialově zbarvený, velký a má zvrásněnou kůži. Měla by v něm měla být sestouplá obě varlátka. Pokud nejsou ani v půl roce v šourku hmatná, pravděpodobně se jedná  o vrozenou odchylku: kryptorchismus či retraktilní varle. V tom případě určí dětský endokrinolog následnou léčbu.

Šourek také někdy zůstává po porodu zvětšený, protože obsahuje v obalech varlátek tekutinu. Jde o tzv. vodní kýlu, která obvykle během prvních dvou let zvolna ustoupí. Pouze rozsáhlá kýla je důvodem k operaci. 

Mýty ohledně chlapečků

Hlavní problém bývá s předkožkou. Mýty velí: stahovat, aby se uvolnila! Nedělejte to. Platí pravý opak - minimálně po celý kojenecký věk nestahovat! A pokud bude chtít lékař předkožku vašeho syna násilně uvolnit, nedovolte to. Dříve se to tak dělalo a někteří dětští lékaři bohužel nové postupy ignorují a pokračují ve staré praxi.  Při násilném přetažení může totiž dojít k drobnému natržení předkožky. Po zahojení zůstává jizvička, kůže v jejím místě ztrácí svou elasticitu a předkožka pak nejde přetáhnout vůbec. Někdy násilné přetahování dokonce končívá úplným operačním odstraněním předkožky, obřízkou.

Proto se neznepokojujte a v klidu vyčkejte. Teprve když se předkožka neuvolní sama, je ve třetím roce věku chlapečka vhodná porada s urologem, jak pokračovat dál. Odlišná situace nastává pouze ve chvíli, kdy je ústí předkožky tak zúžené, že se předkožkový vak nejprve naplní močí, a teprve pak začne dítě úzkým proudem čurat. Tehdy je třeba předkožku uvolnit co nejrychleji.

Péče o genitál novorozených holčiček

Jemným oddálením stydkých pysků při denní hygieně a vytřením zažloutlého mázku kouskem gázy nebo buničiny namočené v dětském oleji zabráníme vzniku zánětu a pevnému spojení stydkých pysků (synechiím), které by musel později dětský gynekolog operačně rozrušit.

Výtok z pochvy není vzácný a většinou léčbu nevyžaduje, postačí sedací koupel ve slabě růžovém roztoku hypermanganu. Úzkostná hygiena situaci spíše zhoršuje. Teprve při trvalejších potížích je na místě vyšetření dětským gynekologem, případně protikvasinková léčba.

Mýty ohledně holčiček

  • Genitál děvčátek se nemá mýt, bílé hrudky (smegma) se nemají odstraňovat. Myjte, odstraňujte! Smegma je živnou půdou pro bakterie. Nedostatečná hygiena genitálu může vést k infekci nebo synechii. 
  • Když má holčička výtok na kalhotkách, jedná se o mykózu. Není pravda! Kvasinky potřebují k růstu estrogeny, které tělo malé holčičky neprodukuje. Výtok způsobují nejčastěji střevní bakterie nebo infekce z krku a nosu, které se roznesou krevní cestou. Léčí se antibiotiky.
  • Při infekci v pochvě je lepší nasadit celková antibiotika. Ale ne! Jejich koncentrace není v pochvě dostatečná, aby se infekce řádně zaléčila. Je třeba volit antibiotika lokální, případně obojí. 
  • Když jde holčička do školky, musí mít zažité hygienické návyky. To byste chtěli příliš... Správné návyky přijdou s celkovou zralostí přibližně kolem šesti let. Školkové holčičky se leckdy nedostatečně nebo špatným směrem se utírají po stolici. Proto mohou mít problémy s opakovanými infekcemi pochvy nebo zevního genitálu. 

zdroj: babyweb.cz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama