reklama

Nejlepší kosmetika na dovolenou: Co si sbalit do kufru?

Nejen že chceme být na dovolené nejkrásnější, ale také přemýšlíme nad tím, jak to udělat, aby nám slunce a voda nezničily pleť a vlasy. A zavazadlo, které si smíme vzít s sebou je přitom tak malé. Poradíme vám, jak nejlépe vyhovět všem těmto požadavkům.

Foto: Dermacol

Nejen že chceme být na dovolené nejkrásnější, ale také přemýšlíme nad tím, jak to udělat, aby nám slunce a voda nezničily pleť a vlasy. A zavazadlo, které si smíme vzít s sebou je přitom tak malé. Poradíme vám, jak nejlépe vyhovět všem těmto požadavkům.

Našli jsme pro vás ty nejlepší letní přípravky, včetně jejich miniatur. Zmenšené verze vašich oblíbených produktů jsou spolu s vychytávkami, které zvládnou víc věcí najednou základem lehkého kufru. Druhé jmenované vám navíc ušetří spoustu času. 

Kromě toho vám poradíme, jak své tělo, tvář i vlasy na tuto zátěž připravit a následně je zbavit dovolenkového šoku.

Před dovolenou je třeba...

Přemýšlíte, zda je lepší zajít si ke kadeřníkovi před dovolenou nebo až po ní? Každý vlasový odborník vám řekne, že ideální je dopřát si jeho péči před i po. Pokud si necháte čerstvě obarvit vlasy, než odjedete, hezky se zacelí a sluníčko i mořská sůl či chlor se do nich nedostanou tak snadno, a vy navíc budete na pláži zářit. Po návratu si zase namáhané a vysušené vlasy žádají hydratační a regenerační kúru. Pokud tedy nechcete investovat do salonu dvakrát do měsíce, počkejte s jeho návštěvou až po dovolené. 

Co se týče pleti, zapomeňte na to, že ji solárium skvěle připraví na slunce. Způsobuje sice rychlé zhnědnutí kůže, ale na rozdíl od sluníčka v ní neumí vytvořit přirozený ochranný filtr. Dávka UVA záření je navíc až desetkrát vyšší než na slunci, takže hrozí mnohem větší riziko vzniku alergií, ale i vrásek a samozřejmě nádorů. Abyste předešla alergiím na slunce, zvýšila ochranu kůže před nebezpečným zářením a urychlila opálení, začněte dva týdny před dovolenou užívat vyšší dávky vápníku, vitamínu C a E a beta-karoten.

Po cestě je třeba...

Po cestě na dovolenou je nejdůležitější dostatečná hydratace. Vlhkost vzduchu v kabině letadla je totiž pouhých osm procent, přičemž v klimatizované kanceláři, která je vysušováním pleti proslulá, je vlhkost dvacetiprocentní. V klimatizovaném autě to není o moc lepší. 

Čtěte také: 7 tipů pro bezpečné opalování

Myslete na to už před odjezdem a pijte ještě o něco více než obvykle. Vybírejte si především bylinkové a zelené čaje, neperlivou vodu či ovocné šťávy. Do jídelníčku alespoň v den cesty zařaďte maximum ovoce a zeleniny, čímž napumpujete svůj organismus vitamíny, které zužitkuje i vaše pokožka. Pokud možno se v letadle vyhněte kávě, alkoholu a slanému jídlu, které odvodňují organismus i kůži. Jestli bez nich ale doopravdy nemůžete být, dejte si o to více čisté vody. 

Mějte u sebe hydratační tělové mléko, kterým můžete kdykoli promasírovat zdřevěnělé končetiny a vysušené kůži vrátit její vláčnost. Dobré je mít s sebou na palubě také termální vodu ve spreji, která rychle osvěží tělo i obličej. Při nákupu přitom sáhněte po tom nejmenším balení, aby vám kosmetiku při odbavování nezabavili, vše nezapomeňte sbalit do průhledné zavírací taštičky.

Na pláži je třeba...

Dopřejte pokožce čas, ať si na sluníčko zvykne a ze začátku používejte krémy s co nejvyšším ochranným faktorem a postupně jej snižujte. Vždy se ale natřete už v hotelovém pokoji, některé UV filtry totiž potřebují až půl hodiny na to, aby začaly fungovat. Mazání pak opakujte každé dvě hodiny - a to i přesto, že se nekoupete. Krém z kůže smývá pot i ručník, na kterém ležíte. 

Čtěte také: 3 triky, díky nimž opálení vydrží až do zimy

Mezi jedenáctou a třetí hodinou odpolední je slunce nejintenzivnější, proto se raději schovejte do stínu. Nemějte strach, že se kvůli tomu neopálíte, i pod slunečníkem na vás totiž dopadá 50 procent slunečního záření (je-li obloha zatažená, tak dokonce 75 procent). 

Myslet byste měla i na svoje vlasy. Klobouk a ochranný sprej s UV filtrem by proto měly být samozřejmým vybavením na pláž. Ještě v hotelu do nich vetřete ochranný balzám nebo kondicionér a smotejte je do drdůlku, aby slunce dopadalo na co nejmenší část vlasů. Pokud se chystáte potápět, po každém koupání v mořské či chlorované vodě bazénu byste měla jít pod sprchu a pak vlasy opět přestříkat sprejem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zdravé a krásné nehty? Pomůžou rovnátka a prevence!

Upravené obočí změní celý obličej. Ale jak?

Ochrana očí před sluncem: Jak vybrat sluneční brýle?

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama