

Zatímco svět beauty trendů hledá rychlá řešení, Skandinávie sází na jednoduchost, funkčnost a udržitelnost. Ředitelka značky Oslo Skin Lab Cecilie Nordstrøm nám přiblížila v rozhovoru, proč je důležité pracovat s pletí, ne proti ní – a jak může přirozená, vnitřní péče podpořit krásu v každém věku.
Ve Skandinávii se krása nehoní za trendy. Zatímco zbytek světa často osciluje mezi zázračnými séry a dokonalým krytím, v severských zemích se krása chápe jinak. Minimalismus, funkčnost a dlouhodobá udržitelnost – to jsou základní kameny skandinávského přístupu ke kráse.
„Skandinávský přístup je zakořeněný v jednoduchosti, účinnosti a udržitelnosti. Dává přednost minimalismu před přebytkem, zaměřuje se na kvalitní ingredience, udržitelné rutiny a dlouhodobé zdraví pleti místo rychlých řešení nebo silného krytí,“ vypráví Cecilie Nordstrøm, ředitelka značky Oslo Skin Lab, která se těší popularitě i u nás. Na tom je nakonec založena i filozofie této kosmetiky. „Jde o to pracovat se svou pletí, ne proti ní. Věříme, že krása začíná zevnitř, se zaměřením na udržení integrity a jasu pleti přirozeným, účinným a udržitelným způsobem.“
Umírněný přístup ke kráse a kosmetice částečně pramení i z poklidného životního stylu většiny seveřanů. „Mám pocit, že ve Skandinávii existuje tichá sebedůvěra v tom, jak věci děláme – udržujeme je jednoduché, funkční a smysluplné, a to od designu až po každodenní život,“ zamýšlí se Nordstrøm. Stejné je to s naší skincare – obvykle máme rádi jednoduché, vědecky podložené produkty, které podtrhnou náš přirozený vzhled. Vnímám to jako snahu dostat ze sebe co nejvíc, místo toho, abychom měnili, jak vypadáme."
Netají se ale tím, že v mládí, když jí bylo dvacet, na kosmetickou rutinu moc nemyslela. „Spala jsem s make-upem, kouřila cigarety, trávila hodiny na slunci a raději utratila peníze za večírek než za kvalitní péči o pleť. Když se ohlédnu zpátky, přála bych si, abych začala dřív. Právě proto dnes vedu své dcery k tomu, aby si budovaly dobré návyky – prevence je mnohem účinnější (a snazší) než oprava.“
S přibývajícím věkem klesá hladina kolagenu – a s ní i elasticita a jas pleti. „Tento esenciální protein, který udržuje pleť pevnou, hladkou a hydratovanou, začíná ubývat už ve třiceti a po menopauze jeho úbytek ještě zrychluje,“ upozorňuje Cecilie. Právě její znalosti o kolagenu, který je dnes ve světě kosmetiky často skloňovaným tématem, ji dovedly k založení vlastní značky. Měla totiž už zkušenosti ze světa výživových doplňků. „Opravdu věřím na rčení, že krása přichází zevnitř. To, čím tělo vyživujeme, ovlivňuje nejen to, jak se cítíme, ale i jak vypadáme. Živiny jako omega-3, kolagen a antioxidanty podle všeho podporují elasticitu pleti, snižují záněty a zpomalují vývoj viditelných známek stárnutí.“
Honění se za nejnovějšími trendy podle ní nemá smysl. Důležitéjší je naslouchat důkladněji potřebám své pleti. „To, co do těla dáváme, je stejně důležité jako to, co na něj nanášíme. Dlouhodobé dopady stresu, špatného spánku nebo stravy bohaté na cukr bývají přehlížené, a přitom mají zásadní vliv na zdraví pleti a proces stárnutí,“ dodává. „Dlouhodobé dopady stresu, špatného spánku nebo stravy bohaté na cukr bývají přehlížené, a přitom mají zásadní vliv na zdraví pleti a proces stárnutí.“
Když přijde na její současnou rutinu, preferuje tzv. holistický přístup. „Zahrnuje vyváženou stravu, pravidelný pohyb a používání kvalitních produktů. Ale snažím se i o rovnováhu – věřím totiž, že radost ze života člověka rozzáří. A pro mě to znamená třeba láhev vína s manželem nebo přáteli nebo skvělé jídlo. Život není jen o tom vypadat dobře – ale i cítit se dobře.“
Kromě kolagenu nedá dopustit také na vyváženou stravu, hydrataci a sílu probiotik, jak vnitřních, tak zevně.
„Zdravá střevní mikroflóra podporuje pleť zevnitř, zatímco topická probiotika pomáhají posílit kožní bariéru a obnovit rovnováhu,“ dodává Nordstrøm další beauty tip.
Se slovem „stárnutí“ se často pojí přídomek „strašák“ – tak jej ale rozhodně Cecilie nevnímá. „Slow aging je jádrem filozofie Oslo Skin Lab – jde o to, aby pleť vypadala co nejlépe v každé fázi, ne o honbu za dokonalostí. Zároveň ale uznáváme, že krása je osobní. Každý by měl mít svobodu zvolit si ošetření a rutiny, které mu vyhovují – jedno nevylučuje druhé.“
Nejen Norové, ale i další severské národy cítí intenzivní spojení s přírodou. A podobně to vnímá i Nordstrøm: „Říká se, že pobyt v přírodě zklidňuje nervový systém, snižuje záněty, zlepšuje mikrobiom a zvedá náladu – a to všechno se odráží na pleti. Když žijeme v souladu s přirozeným rytmem, rozvíjíme hlubší pocit pohody – a já opravdu věřím, že je to vidět i navenek.“
Ženy často mají obavy z toho, když se ocitají v pokročilejší životní fázi, často označované jako „střední věk“. Podle Cecilie ale není čeho se bát. „Skutečná krása v tomto věku vychází z přítomnosti, moudrosti, sebedůvěry a laskavosti. Moje rada? Chovejte se k sobě s takovým soucitem, jaký byste nabídla blízké přítelkyni. Pleť odráží, jak se cítíme – láska a přijetí jsou silné nástroje krásy. Věřím také, že když se cítím dobře, jsem lepší člověk – štědřejší, trpělivější a láskyplnější k lidem kolem. Energie, kterou vyzařujete, se vám vrací a posiluje vnitřní zář. Péče o sebe není povrchní – je nezbytná.“
„Jedním z největších mýtů, který bych chtěla vyvrátit, je představa, že stárnutí je třeba ‚napravit‘,“ pokračuje Nordstrøm. „Stárnutí není vada – je přirozené a mělo by být oslavováno. To ale neznamená, že je špatně pleť na té cestě podpořit. Věřím v pomalé stárnutí a v to, že pleti můžeme dát to, co potřebuje, aby stárla co nejlépe a nejpřirozeněji. Nejde o to, otočit čas, ale o vědomou péči o sebe.“