reklama

Ulevte unaveným očím aneb Jak na alergie?

Tři zásady, jak ulevit unaveným očím - tady jsou!

Foto: Profimedia.cz

Oči, které dostávají během celého roku zabrat nekonečným hleděním do monitoru počítače, se v teplých měsících stanou ještě citlivější. Poradíme vám, jak očím alespoň dočasně ulevit.

Co dělat během pylové sezóny

Ještě větší potíže pociťují kvůli pylové sezóně alergici: jejich oči jsou suché, podrážděné, zarudlé, oteklé a svědící.

Existují v zásadě tři způsoby, jak svým očím pomoci a sobě ulevit:

  1. nevystavovat se zbytečně alergenům
  2. oči nepřepínat 
  3. čas od času jim dopřát trochu relaxace.

Pravidlo první

Nechoďte ven za větrného počasí - pyl je přenášen větrem velice rychle na velké vzdálenosti. Proto i když ve vašem okolí nejsou rostliny, jejichž pyl by vám vadil, vítr jej může přinést i ze vzdálených míst.

Omezte větrání na minimum - kdekoli máte možnost využít klimatizaci namísto otevírání oken, neváhejte. Větrat se nedoporučuje zejména během noci.

Pravidelně sekejte trávu. Pokud máte zahradu, přesvědčte se, že si na ní zbytečně nepěstujete žádné „pylové zabijáky". Trávník udržujte co nejnižší. 

Noste sluneční brýle - pokud máte dostatečně velké sluneční brýle, které chrání vaše oči i ze stran, bráníte se tak přístupu nejen ultrafialových paprsků, ale také dráždivého pylu.

Po příchodu domů se převlečte a osprchujte - zbavíte se tak pylové nálože, která se na vás nepozorovaně usadila v průběhu celého dne.

Před spaním si umyjte vlasy - pyl se zachytává i ve vlasech, odkud se dostává do polštáře a ložního prádla. Kromě mytí vlasů pomáhá i častější výměna povlečení.

Pravidlo druhé

Zeptejte se lékaře na vhodné oční kapky - lékař vám může předepsat například oční kapky s obsahem nesteroidních protizánětlivých léků, které zmírní vaše oční alergické příznaky.

Pravidlo třetí 

Během práce odpočívejte - podrážděné oči zbytečně nepřepínejte. Při práci u počítače si jednou za půl hodiny dopřejte krátkou přestávku, během které se podívejte třeba z okna nebo okolo po místnosti.

Dejte si obklad - po příchodu domů oči šetrně vypláchněte a na zavřená víčka si přiložte chladný obklad. Zmírníte tak otok i únavu.

více na uLékaře

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama