reklama
 

Žijete tlustý život? Otestujte se

Přestože se snažíte jíst zdravě, můžete klidně tloustnout a tloustnout. Veškerou vaši snahu totiž může zabít váš životní styl. Respektive pár nenápadných, ale o to zákeřnějších návyků a zlozvyků. Které to jsou?

Foto: Isifa/Thinkstock

Přestože se snažíte jíst zdravě, můžete klidně tloustnout a tloustnout. Veškerou vaši snahu totiž může zabít váš životní styl. Respektive pár nenápadných, ale o to zákeřnějších návyků a zlozvyků. Které to jsou?

Podívejte se na dvanáct našich otázek, odpovězte na ně buď ano nebo ne a nakonec si spočítejte, kolikrát jste řekli "ano". Podle toho poznáte, jak moc vaši figuru ohrožuje váš životní styl.

1) Jak velké teplo máte u vás doma? Můžete tam v zimě chodit bez ponožek?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Lidé, kteří mají v bytě tepleji, jsou dvakrát náchylnější k nadváze a obezitě. Pokud se totiž nacházíte v chladnějším prostředí, tělo spaluje kalorie, aby se zahřálo. Zkuste tedy snížit domácí teplotu o dva stupně.

2) Jezdíte do práce autem?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Ať už řídíte, nebo se vezete jako spolujezdec, je jízda autem vůbec nejhorším způsobem dojíždění. Alespoň co se týče přibírání na váze. Zdá se to zanedbatelné, ale i chůze ze zastávky do kanceláře, případně dobíhání autobusu znamená pohyb navíc. A co teprve kdybyste chodili pěšky nebo jezdili na kole...

3) Chybí ve vašem životě zvraty a události, které by vás vytrhovaly ze stereotypu a dělaly vás šťastnými?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Jedním z nejúčinnějších receptů, jak netloustnout, je udělat svůj život zajímavějším než je jídlo. Nemáte pak příliš času přemýšlet, co byste si ještě mohli dát, a vlastně ani na to, jestli po téhle večeři náhodou nepřiberete. Tloustnutí totiž není jen důsledkem špatného stravování, ale velmi často spíš špatné psychiky.

4) Vaše kamarádka je nešťastná kvůli své práci, zatímco vám zrovna zvýšili plat. Necháte si to pro sebe, abyste tím její náladu ještě nezhoršila?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Patříte mezi lidi, pro které jsou potřeby druhých často důležitější než jejich vlastní. Podle výzkumu Western Reserve University tím zvyšujete riziko přejídání a přibírání na váze. Pro takové lidi je totiž velmi obtížné odmítnout nabízené jídlo, takže často zbytečně jedí to, co ve skutečnosti vůbec nechtějí.

5) Musíte ve svém životě dělat spousty rozhodnutí? Včetně maličkostí typu, co nakoupit v supermarketu.

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Abyste učinili správný výběr, potřebujete k tomu stejnou energii, kterou využíváte k efektivní sebekontrole. Pokud se tedy rozhodujete až příliš často, nezbyda vám síla k tomu, abyste se dokázali ovládnout a například si večer nevzali čokoládu, když jste si to už tolikrát zakázali. Zkuste počet rozhodnutí, které vás každý den čekají, eliminovat. Začněte u těch nejméně důležitých. Například kupujte jeden druh cereálií a jeden druh mléka, abyste nad tím v obchodě už nikdy nemuseli přemýšlet.

6) Jste často ve stresu?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Je-li člověk ve stresu, aktivuje se v mozku jedna konkrétní část, která si okamžitě začne říkat o nějaký "doping”, kterým jsou velmi často například sladkosti. Pokud se tedy nemůžete stresu vyloženě vyhnout, buďte alespoň důslední a jezte často, ale v malých porcích, abyste udrželi hladinu cukru v krvi na správné úrovni.

7) Trávíte pravidelně večery u notebooku, tabletu či s chytrým telefonem?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Vlastně ani tolik nevadí samotný fakt, že trávíte večery prací či brouzdáním na internetu, ale světlo zmíněných přístrojů, které vás ozařuje těsně před usnutím. Podle výzkumu univerzity v Ohiu tohle "ozařování” způsobuje, že přibíráte o padesát procent rychleji než ti, kdo se ozařovat nenechávají. Buď tedy počítač odložte minimálně hodinu před tím, než půjdete spát, nebo si alespoň jas jeho displeje ztlumte na minimum.

8) Známá se vás právě zeptala, jestli nechcete vzít rodinu a strávit víkend s tou její. Je čtvrtek - pojedete?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Rozhodla jste se rychle. A impulzivní rozhodnutí podle vědců předpovídají obezitu. Člověk, který se rozhoduje rychle, příliš nepřemýšlí nad důsledky svých rozhodnutí, nebo ho napadnou až když je pozdě. Proto si klidně dáte k večeři hamburger a hranolky a až o hodinu později si vyčítáte, že jste si raději měli objednat salát.

9) Jíte a pijete výrobky s označením "light”?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Existuje několik výzkumů, které prokázaly, že lidé, kteří se stravují "light” věcmi, přibírají rychleji. Důvodů může být několik - psychika těch, kteří nepočítají kalorie, je v pořádku a nedovolí jim přibrat, nebo díky sladké či plnohodnotné chuti už nemají potřebu konzumovat cokoli dalšího.

10) Sníte vždy svou porci dřív než všichni ostatní u stolu?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Ti, kdo jedí rychle, mají o jedenáct procent vyšší BMI než lidé, kteří jedí pomalu. Ideálně by jídlo mělo trvat dvacet minut. Zdá se vám to příliš? Myslete na všechnu tu práci, kterou dalo vám či kuchaři vaření, někdo musel jít nakoupit, vypěstovat zeleninu... Byla by škoda to všechno zničit na pár hltů.

11) Musela jste si některou z těchto otázek přečíst dvakrát, protože jste unavená?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Všimli jste si, že když jste unavení, sladkosti a další "tloustnoucí” jídlo k vám vysílá o to silnější signály? Zkuste více odpočívat - lidé, kteří spí pravidelně jen šest hodin, jsou k obezitě mnohem náchylnější.

12) Poznala byste více než jednu z těchto dam na fotografii: Anna Kulovaná, Hana Vagnerová, Petra Horváthová?

ANO/NE

Odpověděli jste ANO? Čím více se díváte na televizi, tím je pravděpodobnější, že budete příbírat. Kromě toho, že se u televize příliš nehýbete a tělo nespaluje, vybízí vás tohle lenošení navíc ještě k tomu, abyste si před obrazovku donesli ještě něco dobrého, co můžete "z nudy” přikusovat.

Kolikrát jste odpověděli "ano”? 

1-3x 

Máme pro vás dobrou zprávu. Váš životní styl rozhodně k obezitě nesměřuje. Pokud jste přes zimu nebo přes svátky nabrali pár kilo, pravděpodobně vám bude stačit na pár dní jen mírně omezit jídelníček a váha bude zase na svém místě.

4-8x

K tloustnutí jste středně náchylná. Nesnažte se však řešit vše najednou. Raději si všechna svá "ano” znovu projděte a začněte od toho, co pro vás bude nejjednodušší změnit.

9-12x

Váš životní styl je k nadváze přímo předurčen, i když vás to možná překvapuje. Zkuste se zaměřit více pohybu a omezení příjmu kalorií.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potřebujete zpevnit tělo? Zkuste 10 jednoduchých cviků!

Proměna Zuzany (23): Konečně nevypadám na třináct

Kolik (vás) stojí hubnutí?

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama