reklama

Proč ženy neumějí hospodařit s penězi?

Většina žen žije během svého života nějaký čas v chudobě a celkově s penězi neumí příliš dobře nakládat a hospodařit. Čím to je? A jaké chyby my, ženy, nejčastěji děláme?

Foto: Profimedia.cz

Většina žen žije během svého života nějaký čas v chudobě a celkově s penězi neumí příliš dobře nakládat a hospodařit. Čím to je? A jaké chyby my, ženy, nejčastěji děláme? 

V nedávné době jsem četla o průzkumu finanční inteligence žen (vydalo National Center for Woman and Retirement Research), jehož výsledky mě šokovaly. Posuďte sami: 

  • 47 % žen ve věku nad 50 let je svobodných (jsou tedy finančně zodpovědné samy za sebe
  • 50 % manželství končí rozvodem během prvního roku 
  • po rozvodu klesne životní úroveň žen o 73 % 
  • ze starších lidí žijících v chudobě jsou 3 ze 4 právě ženy 
  • 7 z 10 žen bude v určité době svého života žít v chudobě 
  • 90 % žen během života ponese celkovou odpovědnost za své finance, a přesto v nich nemá 79 % žen jasno 
  • pouze 20 % žen bude v důchodu zabezpečeno 

Pokud jsou tato čísla pravdivá, jakých chyb se my ženy dopouštíme? Jak je možné, že většina z nás žije v určitou dobu svého života v chudobě? 

Necháváme peníze na mužích

Myslíme si, že kasu by měl doma držet muž. Bojíme se převzít odpovědnost za vlastní zabezpečení a roli živitele rodiny přenecháváme na partnerovi. Nepočítáme ale s onou padesátiprocentní šancí, že nám manželství vydrží a nerozvedeme se. Co se však bude dít v momentě, kdy budeme rozdělovat majetek?

DOPORUČUJEME: Rozvod je za vámi? 5 kroků, jak žít dál

Myslíme si, že peníze jsou složité

Akcie, obligace, aktiva a rozpočty. Kolik žen je dnes ve výkonných manažerských funkcích a pracuje s takovými pojmy? Mnoho z nás si myslí, že investovat peníze a vydělávat více než průměrnou mzdu se rovná pohádce. Máme strach s penězi hýbat a riskovat. Akciový trh a nemovitosti jsou pro nás španělskou vesnicí. A díky tomu se ani nesnažíme do světa financí proniknout. Přitom mé oblíbené statistiky ukazují, že ženy jsou mnohdy lepší investoři než muži.

Prožíváme nepříjemné emoce při práci s penězi

S partnerem se věčně hádáme o tom, co nakoupit. Neumíme se s rodinou dohodnout, jaké výdaje v dalším roce budeme mít. Neumíme si říci o vyšší plat. Náš odlišný názor v oblasti financí často vede k hádkám a neshodám mezi partnery. Není proto divu, že nemáme chuť bavit se o tom, jak vydělávat více peněz, anebo raději jednoduše nemyslíme na vlastní zabezpečení. Peníze se pro nás stávají nepříjemným tématem a je pro nás příjemnější, pokud se o ně nemusíme zajímat.

Jsme tak vychované

Co jsme slýchaly v dětství o penězích? Jak řešili peníze naši rodiče a prarodiče? Byla doma společná kasa, důvěra a dostatek peněz? Nebo vaše máma stále chtěla peníze a otec říkal, že má kapsu prázdnou? Naše finanční chování do značné míry závisí na tom, co jsme viděly a slyšely jako malé doma. To rodiče nám ukazují, co je ve světě peněz pravdou a tyto finanční programy nám vrývají do emočního podvědomí. A ono poté v dospělosti pracuje - pro nás, nebo proti nám.

Neumíme ve světě peněz plánovat

Muži mají v oblasti peněz jednu velkou výhodu: nepoužívají u nich emoce, ale logiku. Obratně plánují budoucnost. Dokážou bez emocí operovat s myšlenkou, že "je jednou žena opustí" nebo "si najdou někoho jiného". Tuto alternativu si žena snaží nepřipouštět, a proto neplánuje budoucnost bez partnera. A to bohužel přispívá k tomu, že se po rozvodu snižuje životní úroveň nás žen o 73 %.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Najít práci v padesáti je těžké. Pomůžeme vám

Manžel přišel o práci a novou nehledá. Co mám dělat?

Stejně chytří, stejně hezcí: Základ ideálního vztahu

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama