reklama
 

Kdy začít cvičit a v jaké frekvenci?

S cvičením lze opravdu začít v jakémkoli věku. Poradíme vám jaké pohybové aktivity jsou nejvhodnější a jak často se jim věnovat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na úvod hned jedna dobrá zpráva - s cvičením lze začít v jakémkoli věku. Čím dřív s pohybem začnete, tím lépe.

Někoho rodiče ke sportu sice v dětství nevedli, ale to vůbec neznamená, že byste nemohli svou sportovní kariéru nastartovat právě dnes. Nemusíte běhat maratony ani denně hopsat na lekcích aerobiku, jde totiž hlavně o to, najít si druh pohybu, který vám vyhovuje.

V dětství by mělo být cvičení hlavně zábavou. Nenuťte svoje potomky do vrcholových výkonů a nebuďte zklamaní jejich slabší motivovaností. Děti se musí naučit pohyb milovat a vnímat ho jako běžnou a nedílnou součást života, nikoliv jako honbu za medailemi. Výhodou dětí je fakt, že se hýbou rádi sami a spontánně, aniž by se do cvičení museli nutit. Běhají z radosti, ne kvůli hubnutí nebo kondici.

Význam pohybu během let

V pubertě se situace začíná trochu komplikovat. Nastává období, kdy mají mladí na práci jiné, mnohem důležitější věci, než chodit někam na tréninky a hloupě se potit při sportu. Právě v tomto věku je ale pohyb extrémně důležitý, protože může zmírnit přibírání na váze u dívek, pomáhá v rozvoji svalové hmoty u chlapců, ale také díky sportu budou chodit s menší pravděpodobností po barech a hospodách.

V dospělosti si většinou lidé sami uvědomují, že jim pohyb dělá dobře. Není vhodný jen jako prevence nárůstu hmotnosti, ale také zamezuje bolestem zad, zlepšuje fyzickou kondici a působí jako tlumič stresu. Stejně tak ve stáří by sportování nemělo být tabu. Každým krokem, který člověk udělá, prospívá svému tělu i náladě, zdraví i psychické pohodě.

Jak zvolit správnou frekvenci?

Otázka frekvence cvičení je složitější. Každé lidské tělo je jedinečné, a proto nelze paušálně říct, kdo by měl jak často cvičit. Děti se mohou hýbat celý den a jsou k neutahání. Mladí lidé mají schopnost rychlejší regenerace po fyzické zátěži, a proto často snáší velmi dobře až 6 tréninků týdně a k tomu jim zbyde energie na párty a ponocování.

S přibývajícím věkem klesá schopnost regenerace organismu, člověk se snáz unaví a na sport už také není tolik času. Stačí proto sportovat 2-3x týdně, v závislosti na druhu pohybové aktivity. Pokud je vaším záměrem hubnutí nebo naopak nárůst svalové hmoty, musí se tomu cvičení přizpůsobit. V prvním případě je důležité věnovat se aerobní aktivitě minimálně 3x týdně, ve druhém zase zařadit pravidelný silový trénink.

Pro všechny věkové kategorie je vhodná jóga, kterou mohou cvičit děti i senioři. Přirozený pohyb ve formě chůze a pomalého běhu také nedělá rozdíly ve věku - jen si přizpůsobíte rychlost.

Pravidelnost je základem!

V jakémkoli věku je nutná pravidelnost, protože nárazové cvičení vám může akorát ublížit. Nezáleží na tom, zda sportujete denně, nebo se na lekci cvičení vypravíte 1x v týdnu - důležité je, aby mělo cvičení ve vašem diáři pevné místo a vnímali jste ho jako zpříjemnění běžných dní.

Dejte si pozor na to, abyste se nestali otroky cvičení a v případě vynechání pohybové aktivity se netrápili výčitkami svědomí - sport nesmí být neurotickou potřebou, ale aktivitou, která přispívá k lepší kvalitě života.

Více tipů pro štíhlou postavu a videotéka cvičení na www.fithall.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Znáte svaly hýždí? Poradíme, jak je správně posilovat!

10 dobrých rad, jak skutečně začít cvičit

Bolí vás záda? Zkuste nejlepší cviky podle videa

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama