reklama

Jóga s dětmi: Mění jejich emoce a prospívá zdraví

Jóga jako terapie zlepšuje psychický i fyzický stav dětí, pomáhá při potížích s hyperaktivitou nebo alergiemi a ještě je zábavnou formou vybízí k pohybu. Navíc většinu dětí cvičení velmi baví.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jóga jako terapie zlepšuje psychický i fyzický stav dětí, pomáhá při potížích s hyperaktivitou nebo alergiemi a ještě je zábavnou formou vybízí k pohybu. Navíc většinu dětí cvičení velmi baví.

Vyplynulo to ze závěrečné práce české studentky Ivety Hanušové, certifikované učitelky a terapeutky dětské jógy, která na nizozemské univerzitě Fontys Eindhoven zkoumala účinky jógy jako terapie pro děti (originál studie najdete zde).

Jóga šitá na míru

Iveta se zaměřila na výzkum dětské jógy jako atraktivního způsobu, jak děti stimulovat ke zdravému pohybu hravou cestou za použití bohaté fantazie. Nejprve prostudovala podkladové materiály, potom provedla vlastní experiment, který trval 5 týdnů a zúčastnilo se ho 69 dětí ve věku od 3 do 12 let. Účinky jógy zkoumala zejména z hlediska jejího vlivu na chování, zdraví a emocionální stav dítěte.

Doporučujeme: Varování: Vaše děti hloupnou, protože nečtou!

Jógová terapie je vlastně jóga šitá na míru. Skupina 49 dětí při ní prošla programem, který zajišťovalo 9 učitelů dětské jógy z různých koutů Nizozemska. Výsledek? Pozitivní výsledky potvrzeny!

Prospívá lenochům i zlobilům

Dětem, které mají problémy s leností, únavou, depresí, nedostatkem energie nebo pocity úzkosti, pravidelné specifické cvičení jógy velmi dobře prospívá. Jóga má také pozitivní vliv při hyperaktivitě, impulzivitě, vzpurnosti a agresivním chování. Velké zlepšení bylo zaznamenáno u dětí s příznaky ADHD (porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou).

Experiment prokázal i pozitivní vliv na emocionální stav dětí. Dobré výsledky byly také potvrzeny rodiči. Ti zaznamenali výrazné pozitivní emoční změny u svých dětí.

Léčí bolest i alergie

Jóga výrazně pomáhá dětem s různými zdravotními problémy. Z výzkumu vyplývá pozitivní vliv jógy při bolestech hlavy, střevních potížích, při různých alergiích, bolestech zad, nevolnosti či bolestech břicha. Nadto je pro zdraví dětí velice důležitý dostatek pohybu.

Cvičit jógu jde od nejútlejšího věku. Začíná se s několika málo cviky, které zvládnou už děti od tří let. Učí se pravidelně dýchat a uvědomovat si své tělo, posilují jeho správné držení. Jak taková dětská jóga vypadá, se můžete podívat na videu z YouTube:

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejkrásnější pražské atrakce: Kam s dětmi o víkendu?

Narodila se jako mořská panna, lékaři jí vrátili nohy

Mladý pár si sám postavil krásný dům jen za 2,5 milionu

Potřebujeme poznat sami sebe. Při meditaci se vynořují bolesti a zranění, říká Bob | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama