reklama

Jak v zimě nejlépe chránit své boty i nohy?

Jakmile je vám zima na nohy, za chvíli vám začne být zima po celém těle. Jak je tedy i v mrazech udržet v teple a suchu?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jakmile je vám zima na nohy, za chvíli vám začne být zima po celém těle. Jak je tedy i v mrazech udržet v teple a suchu? Klíčem je výběr správné obuvi, o kterou se ale potom musíte také náležitě starat, aby si svoje funkce udržela.

Naučte se pár základních pravidel péče o boty, ale i o nohy jako takové, a ani ten největší mráz už vás nezaskočí.

Pozor na sůl

Co nás během té opravdové zimy trápí nejvíc, jsou stopy od soli, kterou bývají posypané chodníky. Jak se jich zbavit? "Když na botách objevíte nepěkné stopy od soli, ihned je utřete vlhkým hadříkem, až teprve pak je dejte osušit. Pokud jsou skvrny příliš výrazné, namočte hadřík do směsi octa a vody v poměru 3:1," radí Veronika Sajdoková ze společnosti CCC. 

Teprve po otření bot od soli je můžete dát vysušit. Jako prevenci proti soli můžete u bot z hladké kůže použít také klasickou indulonu, která je skvěle promastí. 

Jak je sušit?

"Kožené boty nikdy nesušte v blízkosti topení. Mohly by ztvrdnout a zkrabatět. Nejlepší je použít osvědčený trik s novinami. Těmi vycpěte boty a nechte je tam přes noc," dodává Veronika Sajdoková. Pokud často jezdíte na hory, vyplatí se vám pořídit si elektrický vysoušeč bot. Ten bezpečně a rychle vysuší navlhlou obuv a je vhodný jak na kůži, tak i na gumu. 

Čtěte také: 5 nejčastějších chyb, které děláme v zimní péči o pleť

Na mokré boty od bláta si pořiďte speciální "odkapávač" na obuv s vyvýšenými okraji, které zabrání odtoku vody na podlahu. Ten navíc uvítáte nejen v zimě, ale klidně i při letních bouřkách. Alternativní variantou pro odložení bot je podložka z bambusu, která je voděodolná. 

Aby nohy nezábly

V zimě bychom kromě bot měli chránit i naše nohy, a to především proti nepříjemné zimě. Je dobré koupit si zimní boty, které jsou nám malinko volnější, abychom si do nich mohli dát i teplejší ponožky. Rozhodně se vyplatí investovat do ponožek s vysokým podílem bavlny, které v zimě příjemně hřejí. Pokud sportujete, tak se vám jistě budou hodit i termo ponožky, které skvěle odvádí vlhkost. 

Kupujte kvalitní kožené boty, aby nohy mohly volně dýchat. Kromě toho však také vydrží déle než ty koženkové, nebo snad dokonce látkové. Nezapomeňte také kůži impregnovat a pravidelně o ni pečovat krémem na boty. Dbejte také na to, aby boty neměly příliš nízkou podrážku, skrz kterou se zima dostane snadněji.

Doporučujeme: Jak se správně starat o kožené boty, kabelku či bundu?

Pokud si pořizujete tradiční válenky, raději si připlaťte a sáhněte po těch z pravé ovčí kůže. Jedině ty mají totiž opravdu hřejivé vlastnosti, a zároveň se v nich noha ani nezpotí. Mimochodem, abyste jejich funkce využili naplno, doporučuje se v nich chodit bez ponožek.

A ani v zimě nezapomeňte nohám dopřát precizní pedikúru. Jakmile totiž máte třeba příliš dlouhé nehty, může vás bota začít tlačit, a bota, která tlačí, příliš dobře nehřeje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Konečně počasí na teplý kabát a čepici. Jaké vybrat?

Dnešní muži o sebe pečují stejně jako ženy. Možná víc

7 tipů, jak zvládnout předvánoční šílenství

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama