reklama

7 tipů, jak zvládnout předvánoční šílenství

Kolik zbývá dní do Vánoc? Hlavně se z toho nezbláznit!

Foto: Isifa/Thinkstock

Vzpomeňte si: Smyslem předvánočního období je duševní pohoda a radost. Místo toho zažíváme únavu, bolesti hlavy, psychickou frustraci a někdy i rozhozené zažívání.

O způsobech, jak se stresu bránit nebo ho alespoň zmírnit, jste určitě už někdy slyšeli. Tady jsou sepsané hezky přehledně a popořadě. Třeba vám pomůže, když je uvidíte takhle pohromadě.  

1. Plánujte

Pokud necháte všechno na posledních pár dní před Vánoci, stresu se nevyhnete. Raději předem určete, koho chcete letos obdarovat, a kde byste správný dárek mohli opatřit. Pokud si zvolíte e-shopy, ušetříte si spoustu času, energie a leckdy i peněz. Budete-li nakupovat v kamenných obchodech, stanovte si předem dobu, kterou tomu věnujete. Bezcílné bloumání sebere nejvíc sil a vánoční náladu rozhodně nedodá. Psychickou úlevu může jistě přinést i stanovení maximální částky, kterou jste za svátky v souhrnu ochotni vydat. Určete si takovou sumu, po jejímž utracení budete ještě moci normálně žít, a nebýt celý leden o "chlebu a vodě".

Doporučujeme: Dejte si na ně pozor: 10 žroutů životní energie

Rozmyslete si taky, jestli není lepší cukroví koupit od kamarádky, místního cukráře či v supermarketu. No a co? Pokud chcete mít pravé domácí, raději udělejte jeden, dva druhy a vyhraďte si na to celé víkendové odpoledne. Přizvěte k pečení rodinu či přátele a vytvořte z "povinnosti" příjemný vánoční zážitek.

2. Zapojte ostatní

Vánoce jsou tradičně spojeny se sdílením - zážitků, radosti, přítomnosti blízkých, jídla nebo dárků. Není důvod, proč bychom se neměli podělit také o přípravné práce. Opravdu se totiž nedají prožít pohodové svátky v momentě, kdy je jeden člen rodiny naprosto vyčerpaný, pobíhá z místnosti do místnosti a vytváří napjatou atmosféru. Rozdělte tedy úkoly jednotlivým členům rodiny podle toho, které pro ně budou nejvhodnější, nejzábavnější či nejsnazší. Spoustu aktivit také můžete provádět společně a zažít tak opravdovou vánoční atmosféru.

3. Pravidelně jezte a pijte

Jedním z hlavních důvodů, proč jsme v předvánočním období tak unavení, je nedodržování pravidelné a zdravé stravy. Nejíme, protože máme moc úkolů v zaměstnání, pobíháme po obchodech, a nakonec se přejíme, jelikož hltáme, abychom rychle zahnali hlad. Nárazové stravování však může vyvolat pocit těžkosti a únavu

Měli byste si tedy s sebou brát svačinky a občerstvovat se po dvou až třech hodinách. Zapomínat byste neměli ani pravidelně pít, jinak se nevyhnete poklesu tělesné energie, malátnosti (v přeplněných obchodních centrech to platí dvojnásob) nebo bolestem hlavy. Ke svačince si tedy přibalte alespoň půllitrovou láhev vody, kterou budete pravidelně doplňovat.

4. Jezte zdravě

Vánoční přípravy jsou energeticky velmi náročná aktivita, a tak naše tělo pochopitelně touží po něčem sladkém. Na každém rohu nás vábí různé pochoutky a kolegové nosí do práce cukroví na ochutnání. Rafinovaný cukr v takových dobrotách nás však naopak ještě více unaví. 

"Lepší alternativou je v tomto případě nízkokalorická proteinová tyčinka nebo rovnou čerstvé ovoce, jež obsahuje přírodní cukr, který v organismu zůstane déle a bude vám energii dodávat postupně," připomíná Susan Bowerman, zástupkyně ředitele Centra zdravé výživy při Kalifornské univerzitě (UCLA). Je široce uznávanou dietoložkou a působí zároveň jako odborná konzultantka společnosti Herbalife. Podle ní také různé druhy vánočních punčů a oblíbený svařák působí na vaše tělo stejně jako rafinovaný cukr. Pokud tedy potřebujete být ještě v daný den činorodí, měli byste se alkoholu raději vyhnout.

5. Cvičte

Nejlepším způsobem, jak své tělo a mysl uvolnit od napětí, je pohyb. Vždyť stačí jen půlhodina běhání, procházka na čerstvém vzduchu či nějaký ten strečink, abyste se cítili mnohem lépe. Sport vám pomůže odvést mysl od starostí všedního dne. Navíc - pokud budete cvičit pravidelně, pohyb vám usnadní vyrovnávat zvýšený příjem kalorií, kterému se v předvánočním čase asi málokdo ubrání.

6. Obrňte se zevnitř

Stres výrazně oslabuje imunitu. Zimní počasí a časté přechody z vyhřátých obchodů do mrazivého prosincového dne vám na zdraví také nepřidají. Ve vánočním období byste měli zvýšit příjem vitamínů, ať již v přírodní formě, nebo v podobě potravinových doplňků. "Dobrým pomocníkem jsou multivitaminové komplexy a speciální doplňky jako například Schizandra Plus, který obsahuje vitamíny C a B6 snižující únavu a vysílení organismu a vitamín E, jenž pomáhá chránit buňky proti oxidačnímu stresu," doporučuje Susan Bowerman.  

7. Připomeňte si, co jsou Vánoce 

To je vlastně ten nejdůležitější bod. Vánoce by měly být především o užívání si společně stráveného času s rodinou a přáteli, projevu náklonnosti ke všem, na kterých nám záleží, zkrátka o sdílení a lásce. Soustřeďte se na to, abyste vy i vaši blízcí zažívali pohodu. Netrapte se, že jste nesplnili všechny položky manuálu na perfektní svátky. Jsou to přece vaše Vánoce!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Těšíte se na Vánoce? Překvapivá rizika ztloustnutí

Sport Čechům moc neříká. "Pohnou se" i jednou za měsíc

Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

  

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama