reklama

Jak se správně starat o kožené boty, kabelku či bundu?

Když se budete o kožené zboží správně starat, může vám vydržet na celý život. Poradíme vám, jak na to.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kožené zboží má oproti koženkovému tu výhodu, že vám vydrží déle než jednu nebo dvě sezóny. A když se o něj budete správně starat, může vám vydržet na celý život. Poradíme vám, jak na to.

Že oblečení nebo doplňky z kůže nesmíte dávat do pračky, asi víte. Samozřejmě nejlépe se vám o ně postarají v čistírně, kde mají s chemickým čištěním kožených výrobků bohaté zkušenosti a umí výrobek eventuelně i dobarvit. 

Nejprve se však poptejte známých na opravdu dobrou čistírnu. "Ve spoustě z nich totiž musíte podepsat papír, kterým se čistírna vzdává odpovědnosti za případné nepovedené zákroky. Nejlepší je bundu rovnou zakoupit u výrobce, který jako doplňkovou službu nabízí vlastní čistírnu včetně záruky na případnou výměnu zboží po nepovedeném čištění," radí Miroslava Seidelová z firmy Kara.

Správné skladování

Mimochodem, ublížit svým koženým věcem můžete i špatným skladováním. Jestliže chcete například bundu ochránit tím, že ji do skříně ukládáte v igelitovém či látkovém vaku, bohužel jí tím spíš škodíte. Kůži mnohem víc prospívá vyšší vlhkost vzduchu, než je v tomto pytli. Rozhodně ji také neukládejte složenou, aby se kůže nezohýbala nebo nepopraskala. Musí zkrátka viset na ramínku.

To samé platí i pro kabelku. Skladujte ji pokud možno tak, aby stála v polici a nekrčila se. Můžete ji klidně vycpat starými novinami, aby držela tvar. Rozhodně nepokládejte několik kabelek na sebe, nebo je nezkoušejte nacpat třeba do jedné krabice.

Domácí péče

Něco málo pro své kožené oblečení a doplňky však můžete udělat i doma. Rozhodně jim dodejte výživu a ochranu speciálními přípravky. Pořídíte je v každém obchodě s koženými věcmi. Existuje i speciální mýdlo na kůži - to pro případ, že by vaše bunda byla hodně znečištěná. Jinak ji stačí omývat jen vlhkým hadříkem, vysušit a ošetřit.

Čtěte také: Bavlna, samet, denim či kůže: Jak je správně vyprat?

V žádném případě nepoužívejte na oblečení krémy na boty, které mají jiné účinky (mají chránit před vlhkostí, zatímco u bundy nebo kabelky jde především o ochranu před nečistotami) a mohly by kůži na vaší bundě poškodit. Stejně tak nepoužívejte ani obyčejné mýdlo, které zase obsahuje pro kůži nebezpečné chemikálie.

Zvláštní péče o boty

Boty z kůže jsou samozřejmě k poškození ještě náchylnější než bunda či kabát. Pokud se vám například promáčí, rozhodně je nedávejte sušit na topení nebo ke kamnům. Musí schnout volně při pokojové teplotě.

Než vůbec v kožených botách poprvé někam vyrazíte, je třeba je ošetřit, tedy impregnovat, aby se na nich neusazovala mastnota, nečistoty nebo právě vlhkost. K tomu budete potřebovat speciální krémy nebo spreje, které ale seženete v každé obuvi. Nanést byste přitom měli minimálně tři vrstvy. "Vždy počkejte, až nástřik uschne a pak opět naimpregnujte. Pokud se již přípravek do boty nevsakuje, ale stéká, je obuv správně naimpregnovaná," říká Veronika Sajdoková z CCC.

Nečistoty odstraňujte pokud možno hned, a sice vlhkým hadříkem. Následně boty utřete do sucha a znovu naneste výživu, která podpoří barvu i lesk kůže a obnoví ochrannou bariéru. Nečekejte každopádně na to, až se boty zašpiní, ale krémujte je každých deset dní. 

Jak na semiš

Broušená kůže neboli semiš vypadá skvěle na nohou, ale bohužel se na ní zachytává více prachu a nečistot než na hladké kůži. "Broušená kůže vyžaduje pečlivou impregnaci alespoň jednou v týdnu. Na drobné nečistoty si vezměte pryžové kartáče, které použijte po nanesení impregnace. Na větší nečistoty se hodí speciální pěnové přípravky. Ty ale po zaschnutí důkladně vykartáčujte," radí Veronika Sajdoková. 

Použít také můžete vlhký hadřík s hrubším povrchem. Na zašle vypadající boty se vyzbrojte renovátorem kůže s obsahem barevného pigmentu, který rovněž seženete v každé lepší prodejně s obuví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Krémy neúčinkují? Možná máte citlivou pleť

Ivana Mentlová: Složenky si chci platit sama

Jste závislá na nakupování? Tyhle celebrity určitě

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama