reklama

Břišní pekáč do plavek: Jak na to?

Neexistuje snad problematičtější partie lidského těla, než je právě bříško. Poradíme vám, jak dosáhnout vyrýsovaného břicha.

Foto: Isifa/Thinkstock

Neexistuje snad problematičtější partie lidského těla, než je právě bříško. Tuk v oblasti pasu je nelítostný k ženám i mužům a je velmi odolný vůči cvičení i dietám.

Naopak bývá břicho jednou z prvních obětí stresu, nedostatku pohybu a nevhodného stravování. Tuk na břiše není jen nevzhledný, ale je také velmi nezdravý. Záleží však na tom, kde přesně se ukládá. Pokud se vám hromadí zásoby energie jen pod kůží a vytváří nenáviděné faldíky, vaše zdraví není v ohrožení.

O správném posilování se více dozvíte na stránkách Fithall.cz

Naopak velice rizikové je ukládání tuku kolem vnitřních orgánů, které se ve větší míře vyskytuje u mužů (tzv. abdominální tuk). Takové bříško má pak vzhled pověstného "pivního" břicha - místo faldíků je pevné a tvrdé, ale vypouklé dopředu. Možná je také kombinace obou možností.

Pokud jste na pohled štíhlí, ale pravidelně nesportujete, jste ve stresu a živíte se nezdravými potravinami, také nemáte zdaleka vyhráno. U takových na pohled štíhlých lidí lze kolikrát nalézt větší množství útrobního tuku, než u lidí silnějších, ale aktivních.

Vyzkoušejte cvičení na posílení břišních svalů

Jak se zbavit tuku na břiše

Tuku na břiše se zbavíte pouze dvěma způsoby, které je nutné zkombinovat, a to správným jídelníčkem a aerobním cvičením. Posilování břišních svalů břicho sice posílí a vytvaruje, ale pokud na nich bude stále vrstva tuku, svaly stejně vidět nebudou.

Aerobní cvičení představuje v honbě za pevným a štíhlým pasem asi 30% úspěchu. Pro maximální efekt je vhodné věnovat se 5 - 7x týdně cvičení, při kterém se vaše tepová frekvence bude pohybovat alespoň 40 - 60 minut v aerobním pásmu. Dalších 70% tvoří jídelníček.

Pravidelná strava základem

Aby organismus spaloval podkožní tuk, je nutné jíst pravidelně, po 3 hodinách. Dopoledne by měla být strava bohatá na komplexní sacharidy, vlákninu a proteiny, odpoledne a večer pak na bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Přiměřený pitný režim po celý den je samozřejmostí.

Některé výzkumy uvádějí, že na redukci útrobního tuku mají pozitivní vliv omega 3 více-nenasycené mastné kyseliny, které můžete najít třeba v tučných mořských rybách, chia semínkách, konopných semínkách, nebo si je pořiďte ve formě tablet v lékárně.

Odbourávání tuku záleží také na genech

Když se rozhodněte hubnout a zbavovat se podkožního či útrobního tuku (ten lze změřit bohužel jen speciálními přístroji na odborných pracovištích), počítejte s tím, že vaše tělo bude redukovat přebytečné zásoby rovnoměrně.

Při nedostatku energie čerpá organismus ze všech tukových buněk stejným dílem, a pokud jich máte víc právě v oblasti břicha, zpozorujete výsledek později. Zkrátka nelze hubnout jen v určité části těla.

Často můžeme na fitness modelkách a modelech vidět krásně vypracovaný břišní pekáč s jasně vyrýsovanými svaly. Takového vyrýsování ale nemůže dosáhnout každý, protože tvar a stavba břicha jsou do značné míry dány geneticky. Existují lidé s velmi vypracovanými svaly a minimem podkožního tuku, u kterých vyrýsované svaly na břiše tolik výrazné nejsou, protože jejich tělo je zkrátka jinak stavěné.

Netrapte se tím, že nemáte střed těla jako modelka ze sportovního magazínu - pro svoje bříško udělejte i přesto maximum. Jezte zdravě, pravidelně a vyváženě, běhejte, plavte, cvičte, posilujte a myslete hlavně na svoje zdraví, fyzickou kondici a psychickou pohodu. Břicho chrání vaše vnitřní orgány, je centrem těla, zdrojem energie, imunity, stability i plodnosti. Hýčkejte si ho a netrestejte se kvůli drobným nedokonalostem.

Zdravé a příjemné cvičení u vás doma s www.fithall.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Znáte svaly hýždí? Poradíme, jak je správně posilovat!

10 dobrých rad, jak skutečně začít cvičit

Bolí vás záda? Zkuste nejlepší cviky podle videa

Boj o potraty: Polky nemají šanci rozhodnout o svém těle, jde o moc, říká Smolíková | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama