reklama

Pivo a ženy: Místo prsou roste břicho

Pivovary hlásí nový fenomén: ženy čím dál víc pijí pivo. Znamená to také, že ženy útočí na jednu z posledních bašt mužské pýchy - pivní břicho?

Foto: Isifa/Thinkstock

Pivovary hlásí nový fenomén: ženy čím dál víc pijí pivo. Znamená to také, že ženy útočí na jednu z posledních bašt mužské pýchy - pivní břicho?

Odpověď zní - bohužel ano. Endokrinologové i odborníci na výživu registrují, že se čím dál víc zvyšuje  procento žen, které mají typ postavy zvaný jablko, dříve typický pro muže. Dřív byly pivařky zanedbatelnou menšinou, dnes se ženy láskou k chmelovému (ale i jinému) nápoji chlubí.

Pivo dělá… jiná těla

A proč by ne? Pivo je doporučováno jako kvalitní izotonický roztok, který funguje jako zdroj vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek. Zdraví údajně prospívá i jeho nízká hladina alkoholu, doporučovaná jako prevence kardiovaskulárních nemocí.

K tématu: Jak uhasit žízeň? Nealko pivem, radí Emmerová

Lidové rčení také tvrdí, že po pivu rostou prsa - a je to pravda především díky obsahu rostlinných estrogenů z chmele. Tyto fytoestogeny využijí zejména ženy v klimakteriu, které často trpí celou řadou metabolických změn z nedostatku ženských hormonů.

Jejich obsah společně s dostatkem vápníku, hořčíku i dalších prvků a antioxidačními účinky piva také ženám pomáhá bojovat proti onemocněním, jako např. osteoporóza nebo artróza s rizikem zlomenin a podobně.

Jen půllitr za to nemůže

Pivo však není jen prospěšný nápoj: obsah hořčin zvyšuje chuť k jídlu a může způsobit přejídání. I půllitr po cvičení jako "ionťák" se může zvrhnout v buřtíka, topinku s tatarákem nebo misku čipsů v pozdních večerních hodinách, které se pak promění v typickou pneumatiku.

Doporučujeme: Pijete správně? V čem podávat pivo, whisky či vodu

I ženy si tak mohou vypěstovat pěknou "cejchu". Tento druh tloušťky, tvořený především útrobním neboli viscerálním tukem, je nebezpečnější než ženský. Ženám, které jím trpí, hrozí stejná zdravotní rizika jako mužům: mrtvice, infarkt, ucpávání tepen a podobně.

Ale za fakt, že roste počet žen s tukem v oblasti břicha a pasu místo na bocích, prsou a zadečku jako dřív, však vina neleží pouze v pivu. Jde spíš o důsledek celkové změny v životním stylu dnešních žen. Pivní břicho ženy rozhodně nemají jen z piva!

Změňte polohu!

Většinu dne totiž prosedí.  Nejde pouze o sezení místo aktivního pohybu, ale o vliv polohy těla. Naklonění nad stolem způsobí tzv. ventrální flexi páteře. Výsledkem je vystrčené břicho, zvlášť když k tomu ženy obvykle nemají dostatečné svalstvo na trupu, na zádech a na břiše. K tomu přispívají také podpatky, které rovněž způsobují přenesení a posunutí těžiště těla.

Velkou část viny nese samozřejmě také další mor moderní doby: nepravidelný režim. Jídlo se často kvůli mnoha jiným aktivitám přesunuje do pozdních večerních a nočních hodin, kdy napáchá nejvíc škody. 

Noční plenění spíže je také důsledkem odpírání jídla přes den. Ženy se neustále snaží hubnout - často bývají doslova podvyživené, protože téměř nejedí. Večer už se ale ovládnout nedokáží a sáhnou obvykle po tučných a vysoce kalorických potravinách.

Stres a hormony - nedivte se!

Ke změnám typického ženského tvaru těla směrem k mužskému mohou podle některých odborníků také hormony. Jsou dnes prakticky všudypřítomné, obsažené jsou i ve vodě a potravinách, a k tomu je ženy samy konzumují často dlouhá desetiletí v podobě hormonální antikoncepce už od puberty.

Stále větší nároky moderního života a snaha obstát a prosadit se po pracovní stránce zvyšuje také produkci stresových hormonů, které mohou rovněž v konečném důsledku ovlivňovat fyziognomii směrem k mužskému typu.

Když chybí spánek

Na růst břicha byl prokázán také vliv nedostatku spánku. "Čím méně ženy spí, tím mají větší bříško. Vztah mezi velmi krátkým spánkem a břišním tukem byl nejsilnější u žen do padesáti let," tvrdí doktorka Jenny Theorellová Haglöwová z univerzity ve švédské Uppsale.

Je dokázáno, že ženy mají fyziologicky větší potřebu spánku než muži, a přesto v posledních letech spí stejně málo jako oni. Věnovat spánku alespoň osm hodin vzhledem k ostatním povinnostem a aktivitám už prostě nestihnou. Není divu, že tu šichtu občas spláchnou půllitrem…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč z piva rostou břicha?

Chcete zhubnout? Najděte si správné potraviny

Neumíte mluvit, stát, tvářit se? Naučte se nebýt směšní

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama