reklama

Fuj! Nastávající maminka - a kouří!

Statistiky jsou neúprosné: Polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého úmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Přesto pětina těhotných žen v České republice kouří.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Statistiky jsou neúprosné: Polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého úmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Přesto pětina těhotných žen v České republice kouří.

Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat. Kouření v druhé polovině těhotenství totiž ničí právě ty mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, když se dech na chvilku zastaví. Syndrom úmrtí kojenců ovšem není jediným problémem u dětí kuřaček.

Samá negativa

I když dítě přežije první tři roky života (pravděpodobnost je sedmkrát nižší než u nekuřaček), nezvládnutá neřest matky negativně ovlivní jeho vývoj tělesný, duševní i sociální. Děti kuřaček mají asi o čtvrt kilogramu nižší porodní váhu. U porodu to jejich maminkám nijak nepomůže, jeho průběh se odvíjí od obvodu hlavičky, nikoli od menší váhy miminka. Ta jim porod neusnadní.

Navíc je známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzivní a agresivní. Podle nedávno publikovaných výsledků výzkumu amerických vědců potomci takových žen v porovnání se svými vrstevníky pětkrát častěji experimentují s tabákem. Ženy by proto měly přestat kouřit aspoň rok před plánovaným otěhotněním.

Z minuty na minutu

"Byla jsem úplně pitomá a dodnes mě to mrzí," vzpomíná Manka, maminka dvou dnes už odrůstajících dětí, na své těhotenství. "Nedokázala jsem se kouření vzdát ani s bříškem, i když už bylo vidět a lidé na mě divně koukali. Jenže pak jsem si přečetla o umírání kojenců kuřaček, a chuť na cigáro mě rázem přešla. Típla jsem bez problémů ze dne na den. Jenže až v sedmém měsíci. A pak jsem se už jen bála... Vše nakonec proběhlo bez komplikací - porod samotný i kojení, děti byly zcela v normě. Ale já mám dodnes výčitky svědomí, jak jsem mohla být tak hloupá. Kouřit jsem nakonec přestala až když dcera a syn odrostli. Teď jen doufám, že budou chytřejší než já a nepůjdou v mých stopách."

Jak jsem přestávala

O tom, že kouření ohrožuje zdraví obecně a v těhotenství dvojnásobně (maminky i plodu), není pochyb. Každý lékař doporučí nastávající mamince přestat kouřit několik měsíců před početím. A každá rozumná žena ho poslechne. Jenomže... zkuste přestat, když jste zvyklá na svou krabičku "hřebíčků do rakve" denně" To vůbec není snadné. Zeptali jsme se několika těhotných žen, bývalých kuřaček, na to, jak se jim podařilo kouření pověsit na hřebík.

Věra, 20 let: Kouřila jsem už na základní škole a postupně víc a víc, až jsem skončila na patnácti cigaretách denně. Když jsem otěhotněla, nakoupila jsem si nikotinové žvýkačky s tím, že končím s kouřením. Teď jsem už v šestém měsíci a žvýkačky pořád leží v zásuvce - přestala jsem bez nich. Šlo to až překvapivě jednoduše, svědomí mi to zkrátka nedovolí.

Ivana, 30 let: Pro mě to bylo a stále je vyloženě peklo. Kouřila jsem krabičku denně a přestala jsem hned, jak jsem se dozvěděla, že jsem těhotná. Měla jsem pár nepříjemných abstinenčních příznaků, ale to se dalo ještě vydržet. Horší pro mě je, že manžel kouří pořád. Domluvili jsme se sice, že si nezapálí doma, ale venku nebo na balkoně mi vyloženě dělá chutě; vadí mi i dívat se na kouřící herce ve filmech. Vím ale, že kouřit nebudu, protože by to ublížilo dítěti. Zvládám to, ale je to těžké.

Renata, 25 let:Já jsem to měla jednoduché, nejspíš to za mě zařídila příroda. V prvních šesti týdnech jsem si ještě neodpustila jednu dvě cigaretky (to, že jsem těhotná, jsem zjistila ve čtvrtém týdnu) a děsila jsem se toho, že nedokážu přestat. Nikdy jsem nebyla silná kuřačka, jenže ty dvě lightky za den jsem zkrátka potřebovala. Ale už ve druhém měsíci mě chuť na cigarety přešla sama od sebe.

Veronika, 24 let:Řekla jsem si, že se k tomu postavím zodpovědně. Přestala jsem kouřit hned po tom, co jsme se s přítelem rozhodli, že se začneme pokoušet o dítě. Navštívila jsem i poradnu pro odvykání kouření, která mi opravdu pomohla. Největší motivací však bylo to, že jsem chtěla zdravé dítě. Za půl roku jsem otěhotněla a teď už přes rok nekouřím. Jsem tak trochu nervák, proto se mi dodnes zdá, že kouřím, a i v těch snech mám výčitky svědomí.

zdroj: ČTK, Poradna pro odvykání kouření 1. LF UK

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama