reklama
 

E-cigarety: Škodí stejně jako "obyčejné"

Chcete přestat kouřit a e-cigarety vám připadají jako moderní a spolehlivý způsob? Zadržte! Podle odborníků škodí úplně stejně jako ty tabákové.

Foto: Reuters

Chcete přestat kouřit a e-cigarety vám připadají jako moderní a spolehlivý způsob? Zadržte! Podle odborníků škodí úplně stejně jako ty tabákové.

Americká FDA (Úřad pro kontrolu léčiv a potravin) prozkoumal celkem 19 typů elektronických cigaret a zjistil, že obsahují nitrosaminy, což je tentýž druh rakovinotvorných látek, které jsou obsaženy i v obyčejných tabákových cigaretách.

Překouření bez kouře?

Mnohé z nich navíc obsahují také diethylenglycol (ethandiol), což je jedovatá látka, používaná obvykle do vstřikovačů a nemrznoucích směsí.

Další typy e-cigarert, označené jako bez nikotinu, přesto bsahovaly určitou hladinu tohoto jedu.

Ostatně to je i námitka českých lékařů: podle Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku se dávka inhalovaného nikotinu z e-cigaret nedá přesně změřit, a tak se může stát, že se člověk předávkuje.

Neobtěžujete okolí

Dalším nebezpečím e-cigaret je podle českých odborníků fakt, že při zvyšování přísunu nikotinu do těla se zvyšuje množství nikotinových receptorů v mozku. Kuřáka tak pro své uspokojení potřebuje stále vyšší dávku nikotinu.

E-cigarety jsou před veřejností označovány také jako zdravější a moderní varianty kouření, protože se v nich nespaluje tabák a kouř tak neobtěžuje okolí.

Místo otevřeného ohně v nich lithiová baterie, zabudovaná do zařízení ve tvaru cigarety, zahřívá roztok nikotinu.

Není kouře bez ohýnku

Vytváří se jemný opar, který se dá vdechovat přímo do plic. Malá LED žárovka vytváří iluzi žhavého konce a s každým potáhnutím kuřák nadechne vodní páru, ve které je rozpuštěný nikotin, a vydechne ji, což evokuje cigaretový kouř.

FDA rovněž varuje před dalším nebezpečím: pára, vznikající v e-cigaretách, může mít různé příchutě - od tradičního mentolu po čokoládu nebo jablko. Právě to činí e-cigarety nebezpečné pro teenagery.

FDA sice zkoumala typy e-cigaret prodávané v USA, ale existuje snad nějaký důvod si myslet, že ty "naše" jsou lepší?

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama