reklama

Rakovina plic: Kouření nerozhoduje

Případů karcinomu plic ubylo a snížil se i počet úmrtí na tuto nemoc. Tím bohužel výčet dobrých zprávy končí...

Snímek byl pořízen mobilním přístrojem Nokia N86 8MP .
Snímek byl pořízen mobilním přístrojem Nokia N86 8MP . | Foto: Michal Štůsek

Případů karcinomu plic ubylo a snížil se i počet úmrtí na tuto nemoc. Tím bohužel výčet dobrých zprávy končí...

Karcinom plic je v České republice nejčastějším nádorem u mužů, u nichž tvoří kolem 22 % všech nově vzniklých zhoubných nádorů. V posledních letech se také zvyšuje počet nádorů plic diagnostikovaných u žen, a to nejen u kuřaček.

Kdo za to může?

Karcinom plic přes veškeré úspěchy v léčbě stále nádorem s téměř nejvyšší úmrtností. Rakovina plic si celosvětově každých 30 sekund vyžádá jeden lidský život. Uvádí se, že na něj zemře více pacientů, než na karcinom prsu, střeva a prostaty dohromady.

Tento typ karcinomu má neprávem stigma nádoru, za který si lidé mohou sami tím, že kouří. Kouření sice zvyšuje pravděpodobnost tohoto onemocnění, nicméně téměř 30 % nádorů plic vznikne u pacientů, kteří nikdy nekouřili, nebo s kouřením přestali před mnoha lety.

Za rizikové faktory se považuje

kouření: po vykouření 200 000 cigaret se padesátkrát zvyšuje riziko vzniku karcinomu plic

faktory zevního prostředí: ionizující záření, některé chemické látky - např. nikl, arzen, chrom, berylium, oxidy železa, azbest, polycyklické uhlovodíky obsažené v dehtu apod.

nepříznivé faktory podporující vznik nádorů všeobecně: nadměrná konzumace alkoholu, nesprávná životospráva, trvalý stres

Kašlete? Nekašlete na to!

K vysoké úmrtnosti přispívá, že nádor bývá často diagnostikován až v pozdním stádiu, kdy se efektivnost léčby výrazně snižuje.

"Nejčastějšími příznaky rakoviny plic mohou být kašel, bolesti na hrudníku, opakované záněty plic a dušnost. Dále nechutenství, chrapot, hubnutí, horečky, vykašlávání krve a celková slabost," upozorňuje MUDr. Ivona Grygárková.

Co místo chemoterapie?

"Bohužel, onemocnění je většinou odhaleno v pokročilém stadiu, kdy už není možné kompletní odstranění celého nádoru chirurgickou resekcí a většina nemocných je odkázána na konzervativní způsob léčby ozařováním, chemoterapií a nově i cílenou biologickou léčbu, která v současné době nabízí pacientům schůdnou alternativu chemoterapie," vysvětlil prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FN Olomouc.

Nežádoucí účinky klasické chemoterapie totiž u některých pacientů často léčbu znemožňují, zatímco nežádoucí účinky cílené biologické léčby jsou natolik zvladatelné, že je možné léčit i ty pacienty, kteří již nemohou podstoupit další chemoterapii.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama