reklama

9 tipů, jak skoncovat s kouřením

Limitně se blíž magické datum, odkdy zase budeme začínat žít zdravě - nepít a především nekouřit. Pro případ, že byste to myseli opravdu vážně, vám přinášime 9 rad, jak skoncovat s cigaretami jednou provždy!

Limitně se blíž magické datum, odkdy zase budeme začínat žít zdravě - nepít a především nekouřit. Pro případ, že byste to myseli opravdu vážně, vám přinášime 9 rad, jak skoncovat s cigaretami jednou provždy!

* Rada č.1

I když vám to připadá jako zbytečné, udělejte si čas, sedněte si a sepište si vaše důvody, proč chcete přestat. Na tak závažné rozhodnutí se musíte se řádně připravit, a to především psychicky. Aby bylo odvykání úspěšné, musí se totiž s myšlenkou přestat kuřák ztotožnit.

Pro lepší motivaci si zaznamenejte i výhody, které pro vás nekouření bude znamenat. Ušetříte peníze, budete mít lepší kondici, lepší pleť i zuby atd.

* Rada č.2

O svém rozhodnutí řekněte rodině a nejbližším lidem. Jistě vás podpoří a odpustí vám různé projevy abstinenčního syndromu.

* Rada č.3

Ve dvou se to lépe táhne, takže si zkuste najít někoho do páru, s kým budete odvykat společně. Ideální je například partner či kolega z práce. Vzájemná podpora a kontrola (!) přinese větší naději na úspěch.

* Rada č.4

Také informujte svého lékaře, především pokud trpíte nějakými chorobami, nebo máte například obavu, že po vysazení cigaret přiberete.

* Rada č.5

Připravte si stravovací a cvičební program, ideálně opět za pomoci ošetřujícího lékaře. Cvičením si totiž odpočinete a uvolníte nahromaděný stres z odvykání.

* Rada č. 6

Zamyslete se a zjistěte si, co u vás konkrétně spouští touhu po cigaretě (např. jídlo, návštěva baru, stres atd.), a snažte se těmto spouštěčům vyhnout.

* Rada č.7

Připravte se na okamžik, kdy vás přepadne touha po cigaretě. Vypracujte si "krizový scénář" - jdu telefonovat, něco sním, vypiju, nebo si zacvičím - a připravený postup si důkladně zafixujte. Třeba zda se půjdete projít, uděláte deset dřepů, nebo budete zhluboka dýchat.

* Rada č. 8

Pokud se již pokoušíte přestat poněkolikáté a při předchozích pokusech vám nejvíc vadilo, že nevíte co dělat s volnýma rukama, připavte se i na tuto možnost. Kupte si nějakou hračku, kterou své prsty zaměstnáte. Třeba klikací plechovku nebo zacvakávací propisku, protistresový přívěšek a podobně.

Rada č. 9

Nejdůležitější tip na závěr. Myslete pozitivně a věřte si. Pokud se vám bude váš cíl vzdalovat, vraťte se zpět k tipu 1 a obnovte si motivaci. Například představou, jak fajn vám bude, až se vám s kouřením podaří jednou provždy skoncovat!

http://www.quit-smoking-stop.com/how-to-quit-smoking-tips.html

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama